Ավստրիայի կառավարությունը ևս 600 հազար եվրո կուղղի սիրիահայերի աջակցմանը. Կուրց
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցն իրեն ուղեկցող պատվիրակության հետ այցելեց Հայկական կարմիր խաչի ընկերություն, ուր ծանոթացավ ավստրիական կառավարության կողմից ֆինանսավորված «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագրի արդյունքներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ավստրիայի ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Հայկական Կարմիր խաչ ընկերությունում հյուրընկալվելու համար և նշեց, որ դա լավ առիթ է տեղեկանալու իրենց կողմից սիրիահայերին տրվող օժանդակության ծրագրի ընթացքին: «Մենք քաջատեղյակ ենք, որ հատկապես փախստականները բավականին խոցելի իրավիճակում են, և ծրագիրը օգտակար է նրանց կյանքի որակը բարելավելու համար: Ես ուրախ եմ հայտնել ձեզ, որ մենք ծրագրին շարունակելու ենք օժանդակել, ևս 600 հազար եվրո ենք ներդնելու այս ծրագրում»,-ասաց Սեբաստիան Կուրցը:
Ավստրիական կառավարությունը 600 հազար եվրո էր փոխանցել Հայկական կարմիր խաչի ընկերությանն ու «Հայկական կարիտասին», որպեսզի վերջինները իրականացնեն «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագիրը: Ծրագրի արդյունքում 300 կարիքավոր ընտանիք վեց ամիս շարունակ ստացել է հիգիենայի պարագաներ, ձմեռային հագուստ, կոշիկ, նրանցից որոշները օգտվել են առողջապահական և բիզնես աջակցության ծրագերից: Եվս 100 ընտանիք վեց ամիս շարունակ ստացել է աջակցություն` բնակարաններ վարձակալելու նպատակով, ինչպես նաեւ ստացել է տաք հագուստ, դեղորայք, սննդամթերք:

Правительство Австрии предоставит еще 600 тыс евро для помощи сирийским армянам – глава МИД Австрии
Министр по делам Европы, интеграции и иностранных дел Австрии Себастьян Курц вместе с возглавляемой им делегацией посетил Армянский офис Международного комитета Красного Креста (МККК), где ознакомился с результатами программы «Помощь сирийским армянам», которая реализуется по финансированию правительства Австрии.
Как сообщает Арменпресс, глава МИД Австрии отметил, что это хороший повод ознакомиться с ходом программы по содействию сирийским армянам. «Мы знаем, что беженцы находятся в уязвимой ситуации, и программа поможет им улучшить качество жизни. Я рад сообщить вам, что мы продолжим поддерживать этот проект и инвестируем еще 600 тысяч евро в эту программу», - сказал Курц.
Отметим, что Австрия предоставила 600 тысяч евро для реализации программы «Помощь сирийским армянам». В рамках программы 300 нуждающихся семей в течение 6 месяцев получала средства гигиены, зимнюю одежду, обувь, некоторые из них пользовались здравоохранительными программами и бизнес содействия. Еще 100 семей получали помощь в виде компенсации платы за жилище, а также получали одежду, лекарства и продовольствие.