ՌԴ ԱԳՆ-ն անհրաժեշտ է համարում մանրամասն հետաքննել Ադրբեջանում Կարեն Պետրոսյանի մահվան նման դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչն անդրադարձել է ԶԼՄ-ի` Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման թեմայով և Ադրբեջանում Կարեն Պետրոսյանի մահվան վերաբերյալ ռուսասատանյան կողմի դիրքորոշման վերաբերյալ հետըյալ հարցին. «ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչությունները, որոնք Ռուսաստանի հետ մտնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» մեջ, վերջերս հանդես են եկել Կարեն Պետրոսյանի զոհվելու փաստի մասին հայտարարություններով, որոնք մեծ արձագանք են գտել: Իսկ ինչպիսի՞ն է ռուսաստանյան կողմի դիրքորոշումը»:
Ինչպես տեղեկացմում է «Արմենպրես»-ը` վվկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը, Ալեքսանդր Լուկաշևիչը նշել է. «Մենք խորապես ցավում ենք այ կապակցությամբ, որ ԼՂ հակամարտության չկարգավորված լինելն ուղեկցվում է մարդկային զոհերով, մարդկանց մահերով, և ոչ միայն զինված բախումների ժամանակ: Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Կ.Պետրոսյանի հարազատներին և մտերիմներին, ինչպես նաև իրենց կյանքը կորցրած մյուս հայերին և ադրբեջանցիներին: Անհրաժեշտ ենք համարում նման կարգի միջադեպերի մանրամասն հետաքննությունը:
Կոչ ենք անում կողմերին գործնականում իրագործել Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահների 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ի համատեղ հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ զոհվածների մարմինների վերադարձի վերաբերյալ»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ օգոստոսի 7-ին Թովուզի Աղբուլաղ գյուղում գերի ընկած Տավուշի շրջանի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանն օգոստոսի 8-ի առավոտյան «հանկարծակի անհայտ պատճառով մահացել է»: Նախնական տվյալներով` Պետրոսյանի մահվան պատճառը «սիրտ-թոքային խիստ անբավարարությունն է, խիստ միոկարդիալ անբավարարությունը»: Ներկայում Ադրբեջանի ՊՆ դատաբժշկական փորձագիտական եւ պաթոլոգոանատոմիական կենտրոնի Գյանջայի տարածաշրջանային բաժանմունքի փորձագետները, իբր, պարզում են հայ գերու մահվան իրական պատճառը:
Տավուշի սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել էր, որ իրենց գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Արտուշի Պետրոսյանը հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու գերի ընկել: Նրա գերեվարվելու մասին լուրերն ավելի վաղ տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները` հայտնելով, որ հայ գերին հայտնաբերվել է Թովուզի շրջանի Աղբուլաղ գյուղի բնակչի կողմից: «Այդ տղան սեր ուներ խմիչքի հետ, դեռեւս հայտնի չեն սահմանը հատելու հանգամանքները, սակայն կասկածներ կան, որ նա խմած է եղել»,-ասել էր Սաղոյանը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սակայն, հայտնել էին, որ գերեվարված անձը 1965թ. ծնված Արտուշ Պետրոսյանն է:
ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը օգոստոսի 7-ին, դեռևս  չպարզված հանգամանքներոււմ, հատել էր հայ-ադրբեջանական  պետական սահմանը  և հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ: Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների  զանազան մեկնաբանություններին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես  հայտարարել է, որ Կարեն Պետրոսյանը չի հանդիսանում ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող: Կարեն  Պետրոսյանի հարազատների հավաստմամբ, ինչպես նաև նրա բժշկական փաստաթղթերի  համաձայն, վերջինս առողջական խնդիրներ, առավել ևս սրտանոթային հիվանդություններ  չի ունեցել և եղել է փաստացի առողջ: Ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով  գերեվարված ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ կիրառված ակնհայտ անմարդկային  վերաբերմունքով, ենթարկել է Կարեն Պետրոսյանին նվաստացումների, տանջանքների և  կտտանքների` հասցնելով նրան մահվան. այս ամենի ապացույցը ադրբեջանական  լրատվամիջոցներով շրջանառվող տեսանյութերն ու լուսանկարներն են:

МИД РФ считает необходимым тщательно расследовать случаи, подобные смерти Карена Петросяна в Азербайджане
МИД  РФ считает  необходимым  тщательно расследовать  случаи, подобные  смерти
Карена Петросяна в Азербайджане
Официальный представитель МИД РФ  Александр  Лукашевич  ответил  на  следующий вопрос  СМИ  относительно  позиции российской стороны  по  урегулированию  карабахского конфликта  и   смерти Карена Петросяна в Азербайджане: «Внешнеполитические ведомства США и Франции, входящие вместе с Россией в «тройку» сопредседателей Минской группы ОБСЕ, недавно выступили с заявлениями по поводу факта гибели К.Петросяна, который имел большой резонанс. А какова позиция российской стороны?»
Как передает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МИД  России, Лукашевич ответил: «Мы глубоко сожалеем о том, что неурегулированность нагорно-карабахского конфликта сопровождается человеческими жертвами, гибелью людей, и не только во время вооруженных столкновений. Приносим глубокие соболезнования родным и близким К.Петросяна, а также других потерявших свои жизни армян и азербайджанцев. Считаем необходимым проведение тщательных расследований подобного рода инцидентов.
Призываем стороны к практическому задействованию положения Совместного заявления президентов Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации от 27 октября 2010 года о возвращении тел погибших при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста».
8 августа   МО Азербайджана сообщило, что  попавший в плен  7 августа в  Товузском селе Акбулах  житель армянского села Чинари  Карен Петросян утром 8 августа «неожиданно скончался  по неизвестной причине».  По предварительным сведениям, причина смерти Петросяна была  «сильная  сердечно-легочная недостаточность,  сильная  миокардиальная недостаточность». Сейчас  же эксперты  гянджинского регионального отделения  Центра судмедэкспертизы и патанатомии    МО Азербайджана   якобы  заняты выяснением истинных причин смерти  армянского пленника.
Староста  села ЧинариТавушкой области Самвел Садоян в беседе с Арменпресс подтвердил, что  31-летний житель их села Карен Петросян пересек армяно-азербайджанскую границу и попал в плен. Ранее  слухи о пленении  распространили азербайджанские СМИ, сообщив, что Петросяна обнаружил  житель с. АкбулагТовузского района.«Этот парень любил выпить. Пока неизвестны обстоятельства, при которых он пересек границу, однакоесть предположения, что он был в нетрезвом состоянии. Пытаемся выяснить, как это произошло», - сказал Садоян.Азербайджанские  СМИ, однако,   сообщили, что   пленный  -  АртушПетросян (1965 г/р).
7 августа  житель армянского села Чинари  Карен Петросян  при еще не выясненных обстоятельствах, пересек границу с Азербайджаном и попал в плен. Несмотря на различные комментарии азербайджанского руководства, МО Армении  официально заявило, что Карен Петросян не является военнослужащим ВС РА. Как уверяют родные Петросяна, а также на основании медицинских документов,  проблем со здоровьем, особенно связанных с сердечно-сосудистой системой, у него не было. Он был практически здоров. Не довольствуясь  откровенно  бесчеловечным  отношением  к  попавшему  в  плен гражданину  РА, азербайджанская  сторона подвергла его пыткам, доведя его до смерти. Свидетельством тому – распространяемые в  азербайджанских  СМИ   видеоматерилы, фотографии.
Комитет по делам пленных, заложников  и без вести пропавших официально  требует независимой  международной судебно-медицинской   экспертизы  трупа для  выяснения  истинных причин смерти  армянского пленника.