ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունումից հետո Թուրքիան գրոհ է սկսել է ԱՄՆ-ի դեմ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական turkishny.com լրատվական կայքը հայտնում է, որ Թուրքիայի կառավարությունում այդ նպատակով հատուկ խումբ է ստեղծվել, որի ղեկավար է նշանակվել վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալընը: Խումբը պետք է ակադեմիական եւ քաղաքական դաշտում հակագործողություն ծավալի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հետ կապված հայկական սփյուռքի աշխատանքների դեմ: Թուրքական կառավարությանն առընթեր այդ մարմինը ծրագրում է ամբողջ աշխարհում 1915 թ. վերաբերյալ «Ինչ է եղել իրականում» թեմայով հանրային քննարկումներ, գիտաժողովներ եւ հանդիպումներ անցկացնել:

После принятия комиссией внешних отношений Сената США резолюции, осуждающей Геноцид армян, Турция перешла к атакам в отношении Соединенных Штатов.
Как сообщает Арменпресс, турецкий информационный сайт turkishny.com информирует о том, что в правительстве Турции создана с этой целью специальная рабочая группа, руководителем которой назначен главный советник премьер-министра страны Реджепа Таипа Эрдогана Ибрахим Калын.
Группа призвана развивать сотрудничество в академических и политических кругах против инициатив, реализуемых армянской диаспорой к 100-летию Геноцида армян. Этот орган при правительстве Турции планирует во всем мире проведение общественных обсуждений, научных конференций и встреч на тему «Что произошло в действительности» по поводу событий 1915 года.