Ներկայացվել է «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» կառուցման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը փետրվարի 18-ին ընդունել է «Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային  ընկերության նախագահ Ջոզեֆ Բորկովսկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» կառուցման նախագիծը, վերջինիս տնտեսական ու տեխնիկական հիմնավորումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, երկաթգծի երկարությունը կկազմի շուրջ 300 կմ, այն բաղկացած կլինի կամուրջներից և 60 թունելներից, կունենա 27 կայարան:
Երկաթգծի կառուցումը նախնական գնահատվում է 3,2 մլրդ դոլար: Ակնկալվում է, որ շինարարությունը կտևի մինչև 6 տարի: Ըստ ներկայացված ծրագրի՝  շինաշխատանքները կարող են մեկնարկել 2016 թվականին և ավարտվել 2022 թվականին:
«Անհրաժեշտ է մշակել աշխատանքների իրականացման «ճանապարհային քարտեզ», որպեսզի նախագիծը դառնա իրականություն»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Երկաթգծի նախագիծը մշակվել է Չինաստանի հաղորդակցության և շինարարության միջազգային ընկերության (CCCC International) կողմից, որն այս բնագավառում ունի երկարատև փորձ և մեծ ճանաչում:
«Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային  ընկերությունն աշխատանքներ է իրականացնում ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ: Նշվել է, որ չինական բանկերը հետաքրքություն են ցուցաբերել նախագծի նկատմամբ և պատրաստակամություն հայտնել ֆինանսավորել ծրագրի 60 տոկոսը:

Представлен проект строительства «Южной железной дороги Армении»
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 18 февраля принял председателя инвестиционной компании «Расия ФЗЕ» Джозефа Борковского и возглавляемую им делегацию. На встрече глава правительства представил проект строительства «Южной железной дороги Армении», а также экономическое и техническое обоснование проекта.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, длина железной дороги составит около 300 км., будут построены мосты и 60 тоннелей, а также 27 станций.
Предварительная стоимость строительства составляет 3,2 млрд долларов. По представленной программе, строительные работы могут начаться в 2016 и завершиться в 2022 году.
«Необходимо разработать «дорожную карту» реализации работ, чтобы проект был осуществлен», - сказал премьер.
Проект железной дороги разработала Международная компания коммуникации и строительства Китая (CCCC International), которая имеет в этой сфере длительный большой опыт и признание.
Инвестиционная компания «Расия ФЗЕ» ведет работы по привлечению инвестиций. Было отмечено, что китайские банки выразили заинтересованность к проекту и готовы финансировать 60% проекта.