Ներկայացվել է «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» կառուցման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը փետրվարի 18-ին ընդունել է «Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային  ընկերության նախագահ Ջոզեֆ Բորկովսկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» կառուցման նախագիծը, վերջինիս տնտեսական ու տեխնիկական հիմնավորումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, երկաթգծի երկարությունը կկազմի շուրջ 300 կմ, այն բաղկացած կլինի կամուրջներից և 60 թունելներից, կունենա 27 կայարան:
Երկաթգծի կառուցումը նախնական գնահատվում է 3,2 մլրդ դոլար: Ակնկալվում է, որ շինարարությունը կտևի մինչև 6 տարի: Ըստ ներկայացված ծրագրի՝  շինաշխատանքները կարող են մեկնարկել 2016 թվականին և ավարտվել 2022 թվականին:
«Անհրաժեշտ է մշակել աշխատանքների իրականացման «ճանապարհային քարտեզ», որպեսզի նախագիծը դառնա իրականություն»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Երկաթգծի նախագիծը մշակվել է Չինաստանի հաղորդակցության և շինարարության միջազգային ընկերության (CCCC International) կողմից, որն այս բնագավառում ունի երկարատև փորձ և մեծ ճանաչում:
«Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային  ընկերությունն աշխատանքներ է իրականացնում ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ: Նշվել է, որ չինական բանկերը հետաքրքություն են ցուցաբերել նախագծի նկատմամբ և պատրաստակամություն հայտնել ֆինանսավորել ծրագրի 60 տոկոսը:

Draft for “Armenia’s Southern Railway” is ready
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. The Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan on February 18 received the delegation led by the Chairman of Rasia Group,JosephK.Borkowski. At the course of the meeting the draft for “Armenia’s Southern Railway” construction, its economic and technical justification were introduced to the Head of the Government.
The Department of Mass Media and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the length of the railway will be around 300 km. It will consist of bridges and 60 tunnels, it will have 27 stations.
The construction of the railway is initially assessed to be 3.2 billion dollars. The construction is envisaged to last up to 6 years. According to the introduced draft, construction activities can start in 2016 and end in 2022.
“We need to work out a “road map” for the implementation of work activities to make the draft real,” Tigran Sargsyan said.
International company of communication and construction of China (CCCC International) worked out the draft for the railway having long lasted experience and great recognition in this area.