Կենսաթոշակային բարեփոխումները կոչված են հայաստանցու ապագան միահյուսել իր հողին. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն իրականացնում է հասարակության համար կենսական մի շարք կարևորագույն բարեփոխումներ: Դրանք կոչված են էականորեն կրճատելու երկրին բաժին ընկած ռազմավարական անորոշությունները: Ինչպես Երկրապահ կամավորականների միության 10-րդ համագումարին հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումներն այս առումով կարևորագույն նշանակություն ունեն: Դրանք ուղղված են նոր սերնդի բարեկեցությանը: «Եվ հավատացեք, հենց նման բարեփոխումներն են կոչված սեփական երկրին ամուր կապելու մարդուն: Հենց նման բարեփոխումներով է միահյուսվում հայաստանցու ապագան իր հողին: Սակայն այս բարեփոխումների իրականացումը պահանջում է հավատ՝ երկրի վաղվա օրվա հանդեպ, պետության նկատմամբ վստահության պաշար և ապագան այստեղ` հայրենակիցների կողքին կառուցելու հաստատակամություն»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նրա համոզմամբ` սերունդների համերաշխությամբ ու փոխգործակցությամբ է հնարավոր միայն իրականացնել երկրի համար ճակատագրական բարեփոխումները: «Միայն այս կերպ է հնարավոր հաղթահարել մեզ լավ ծանոթ մարտահրավերները, հաղթել մեր կողքին, մեզ հետ, երբեմն մեր մտքում ու հոգում ծվարած թշնամուն: Պետությունը պիտի օգնի նրանց, ովքեր իրենք իրենց օգնել չեն կարող: Պիտի օգնի ու հնարավորություն տա օգնել: Պիտի օգնի երիտասարդին՝ տարիներ անց օգնություն հասցնել ինքն իրեն: Պետությունը պիտի, եթե կուզեք, մի յուրօրինակ «ժամանակի մեքենա» տրամադրի յուրաքանչյուրին՝ տասնամյակների միջով ինքն իրեն ձեռք մեկնելու համար: Հենց այդպիսի ժամանակի մեքենա է կենսաթոշակային նոր համակարգը, որ պիտի կայացնենք այսօր»,-ընդգծեց ՀՀ նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետությունում հունվարի 1-ից գործարկվում է կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգը,  ըստ որի` 1974 թվականից հետո ծնված քաղաքացիները կկատարեն 5 տոկոսի չափով պարտադիր վճարումներ` կուտակային հիմնադրամներին: Կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցների գումարները կառավարվելու է ֆոնդի կառավարիչների միջոցով: Գոյություն ունի կենսաթոշակային ֆոնդերի երեք տեսակ` կայուն եկամտային, պահպանողական և հավասարակշռված: Վերջիններս միմյանցից տարբերվում են ռիսկայնության աստիճանով: Համակարգից օգտվողները կկարողանան կառավարել իրենց կենսաթոշակային հաշիվները օպերատորների միջոցով։ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան որպես օպերատորներ արդեն իսկ ընտրել է «Արարատբանկին», «Արդշինինվեստբանկին», «Հայբիզնեսբանկին», «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկին և «Հայփոստին»:

Президент Армении: пенсионная реформа призвана связать будущее армянина с его родиной
Армения проводит ряд важнейших преобразований, имеющих жизненное значение  для общества. Они призваны существенно сократить  неопределенности в стратегии государства. Как заявил президент Серж Саргсян в своей речи на Х съезде СДЕ, в этом контексте пенсионная реформа  имеет чрезвычайное значение. Она направлена на благосостояние нового поколения.
«И поверьте, именно подобные реформы призваны крепко связать человека с его страной. Именно  подобные реформы  могутсвязать будущее армянина с его родиной. Но осуществление этих преобразований предполагает веру в  завтрашний день, доверие к государству и готовность строить свое будущее здесь, со своими соотечественниками», - как передает Арменпресс, сказал Серж Саргсян.
Президент убежден, что только при согласии и взаимодействии поколений  можно осуществить судьбоносные для страны реформы. «Только так можно преодолеть брошенные нам вызовы, победить врага, существующего рядом с нами, а иногда – в нас самих, в наших мыслях и в нашей душе. Государство должно помочь тем, кто не в силах помочь себе сам. Оно должно помочь и дать ему возможность сделать это. Государство должно помочь молодым – предоставив эту помощь по прошествии лет.  Государство, если хотите, должно создать своеобразную «машину времени», которая протянет руку помощи каждому через несколько лет.  Такой машиной времени и станет новая пенсионная система, которую мы должны создать сегодня», - подчеркнул президент Армении.
С 1 января в Республике Армения действует обязательная накопительная пенсионная система, согласно которой граждане, родившиеся после 1974г., будут в обязательном порядке перечислять в ПФ 5%. Управление суммами участников  системы НПС проводят управляющие фонда. Установлены три типа НПФ: стабильная подоходная, консервативная и сбалансированная. Последние различаются  степенью рисков. Пользователи системы  могут контролировать свои счета  через операторов. Центральный депозитарий Армении в качестве операторов избрал «Араратбанк», «Ардшининвестбанк», «Армбизнесбанк», банк «ВТБ Армения» и «Айпост».