Սևծովյան ավազանի երկրների պատվիրակները Հայաստանում մշակում են էներգախնայողության համատեղ ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էներգախնայողության ոլորտում Սևծովյան ավազանի երկրները կկիսվեն իրենց փորձով՝ մշակելով համատեղ գործողությունների ծրագիր։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը։ Նրա խոսքով՝ սա աշխատանքային հերթական քննարկումն է, որն իրականացվում է ծրագրի մշակման այս փուլում։
«Ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել է 2 հանդիպում Թուրքիայում և Ռումինիայում: Երրորդ կարևորագույն աշխատանքային հանդիպումը կազմակերպվում է Հայաստանում: Այստեղ է ժամանել 20 հոգուց բաղկացած պատվիրակություն: Հայաստանից միջոցառմանը հրավիրված են պետական այրեր, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, բանկային ոլորտի մասնագետներ, ինչպես նաև տարածքային կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ: Քննարկումներին ներկա են Հունաստանից, Մոլդովայից, Թուրքիայից և Ուկրաինայից ժամանած մասնագետներ, ովքեր կներկայացնեն իրենց երկրների փորձը այս բնագավառում։ Սա հերթական քայլն է այս համագործակցությունն ավելի ինտենսիվ դարձնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Բաբայանը։
Թուրքիայի ներկայացուցիչ Լեյլա Ուստեր Չակատայը նշեց, որ  վերջին տարիներին Թուրքիան առաջընթաց է գրանցել էներգախնայողության բարձրացման առումով։ «Այստեղ կփորձենք կիսվել մեր փորձով այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ։ Լինելով կիսով չափ թուրք և կիսով չափ հույն` մտահոգված եմ երկու պետություններում էլ էներգախնայողության ծրագրերի ներդրմամբ։ Շատ կարևոր է այս բնագավառում համագործակցությունը, երբ բոլոր պետություններից ներկայացուցիչները միասին սկսում են մշակել ծրագրեր իրենց երկրներում կիրառելու համար։ Քանի որ էներգետիկ խնդիրը այսօր շատ պետությունների համար առաջնային է, մենք փորձում են լուծումներ գտնել միասին։ Նախորդ հանդիպումներում արդեն որոշակի հարցեր քննարկել ենք՝ կապված մեր երկրներում էներգախնայողության հնարավոր եղանակների հետ։ Այսօր շարունակվում են այդ քննարկումները»,- ասաց Չակատայը։
Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվում է Սևծովյան ավազանի երկրների 2007-2013թթ. էներգախնայողության պլանի մշակման համատեղ գործողությունների ծրագիր: Ծրագրի գլոբալ նպատակն է ընդհանուր ռեսուրսներն օգտագործելու միջոցով խթանել անդրսահմանային համագործակցությունը տնտեսական և սոցիալական զարգացման նպատակով: Ծրագրի նպատակն է ուժեղացնել վարչական կարողությունները տեղական իշխանությունների շատ կարևոր հատվածներում (մասնավորապես՝ Էներգախնայողություն շենքերում), որոնք տեղական եւ գլոբալ մակարդակով ունեն խոշոր բնապահպանական եւ տնտեսական ազդեցություն, ինչպես նաև բարելավել շենքերի էներգախնայողության համակարգը և ապահովել էներգետիկ ոլորտի գիտելիքների և փորձի փոխանակում:

Делегаты стран Черноморского бассейна разрабатывают в Армении совместную программу энергосбережения
Страны Черноморского бассейна поделятся друг с другом опытом в сфере энергосбережения, разработав программу совместных действий. Об этом в беседе с журналистами сказала директор Фонда репродуктивной энергетики и энергосбережения Армении Тамара Бабаян. По ее словам,  это очередное рабочее обсуждение на данном этапе разработки указанной программы.
«В рамках программы было организовано два обсуждения – в Турции и Румынии. Третья важнейшая рабочая встреча организуется в Армении. С этой целью к нам прибыла делегация из 20 человек. На эту встречу  приглашены государственные должностные лица, представители международных организаций, банковской сферы, а также органов территориального управления. В обсуждениях примут участие специалисты из Греции, Молдовы, Турции и Украины, которые представят свой опыт в этой сфере. Это очередной шаг на пути интенсификации сотрудничества», - как сообщает Арменпресс, сказала Бабаян.
Представитель Турции Лейла Устер Чакатай отметила, что в последние годы Турция добилась прогресса в плане энергосбережения. «Я наполовину турчанка, наполовину гречанка, поэтому озабочена проблемами двух государств и заинтересована во внедрении в них программы энергосбережения. Очень важно сотрудничество в этой сфере. Поскольку проблемы энергетики сегодня являются приоритетными для многих стран, мы пытаемся найти решение этих проблем вместе», - сказала она.
При финансировании Евросоюза реализуется программа совместных действий по разработке плана энергосбережения для стран Черноморского бассейна на 2007-2013 годы. Глобальная цель этой программы – путем использования совместных ресурсов стимулировать транснациональное сотрудничество с целью экономического и социального развития. Цель программы – усилить административные возможности на важнейших участках местных властей (в частности, в зданиях энергосбережения), которые на местном и глобальном уровнях имеют серьезное экологическое и экономическое воздействие, а также улучшить системы энергосбережения зданий и обеспечить обмен знаниями и опытом в этой сфере.