Վրաստանում անորոշ ճակատագրով հայկական եկեղեցիներում վերանորոգման աշխատանքներ կկատարվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի ներքո գործող բոլոր` 46 եկեղեցիներում անցկացվում են եկեղեցական ծիսակատարություները, մատուցվում են կիրակնօրյա պատարագներ: Վիրահայ համայնքն ապրում է հոգևոր կյանքով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Վիրահայոց թեմի մամլո ծառայության տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը: «Վիրահայոց թեմի ներքո գործող եկեղեցիներից բացի, ունենք նաև «վիճելի» եկեղեցիներ` 5-ը Թբիլիսիում և 1-ը` Ախալցխայում: Դրանք հայկական եկեղեցիներ են, վրացական կողմն էլ ընդունում է, որ, օրինակ, Նորաշենը հայկական է, բայց ինչ-որ գիտական հիմնավորումներ է պահանջում»,-ասաց նա` հույս հայտնելով, որ եկեղեցիների պատկանելության խնդրով զբաղվող եռակողմ հանձնաժողովի (Վրաստանի պատրիարքարան, Մշակույթի նախարարություն և Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդարան) աշխատանքների արդյունքում հարցը դրական լուծում կստանա:
Հարցին ի պատասխան, թե որքանով են «վիճելի» եկեղեցիների հարցում փոփոխություններ նկատվել Վրաստանի գործող վարչապետի` Բիձինա Իվանիշվիլիի օրոք` Սուսաննա Խաչատրյանը նշեց, որ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է, որ հարցը քաղաքական չէ, այն հոգևորականների քննարկման դաշտում է: «Վարչապետը նշեց, որ եկեղեցական որոշում պետք է ընդունվի, բայց որպես պատմամշակութային կոթող, «վիճելի» եկեղեցիները պետք է վերանորոգվեն, չմնան վթարային վիճակում»,-ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` նշելով, որ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ եկեղեցիներում վերանորոգում սկսելու համար:
Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը ընդգրկում է Վրաստանի Հանրապետության տարածքը։ Թեմի առաջնորդանիստը գտնվում է Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցում։ Վիրահայոց թեմը, որն ստացել է իրավաբանական անձի կարգավիճակ, պահանջում է վրաց իշխանություններից վերադարձնել խորհրդային իշխանության տարիներին բռնագրավված Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն Աստվածածին, Սուրբ Նշան, Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ, Երևանցոց Սուրբ Մինաս, Շամխորեցոց Կարմիր Ավետարան եկեղեցիները, Ախալցխայում՝ Սուրբ Նշան եկեղեցին։

В зону восстановительных работ включены 5 «спорных» армянских церквей на территории Грузии
Во всех 46-ти армянских церквах армянской епархии Армянской Апостольской церкви в Грузии проводятся церковные обряды и воскресная служба. Армянская община Грузии живет полноценной духовной жизнью. Об этом в беседе с Арменпресс сказала директор пресс-службы армянской епархии Сусанна Хачатрян. «Кроме действующих церквей армянской епархии, есть и «спорные» церкви: 5 из них в Тбилиси и 1 – в Ахалцихе. Это армянские церкви и грузинская сторона это признает, но, к примеру, в отношении церкви Норашен, требует каких-то научных обоснований, подтверждений», - сказала она, выразив надежду, что трехсторонняя комиссия (Грузинская патриархия, министерство культуры и армянская епархия  ААЦ в Грузии), занимающаяся вопросом принадлежности церквей решит этот вопрос положительно.
На вопрос, какие перемены в этом направлении наметились при действующем премьер-министре Грузии Бидзина Иванишвили, Сусанна Хачатрян отметила, что во время визита в Армению он заявил, что это не политически вопрос, а духовенства. «Премьер отметил, что должно быть принято церковное решение по этому поводу, однако, тем не менее, «спорные» церкви как историко-культурные памятники должны быть восстановлены, а не оставаться в прежнем аварийном состоянии», - сказала Хачатрян.
Армянская епархия ААЦ в Грузии включает всю территорию этой страны, резиденцией главы епархии является церковь Сурб Геворга в Тбилиси. Армянская епархия Грузии, получившая статус юридического лица. требует от  грузинских властей вернуть конфискованные в годы советской власти армянские церкви в Тбилиси - Сурб Норашен Аствацацин, Сурб Ншан, Мугнецоц Сурб Геворг, Ереванцоц Сурб Минас, Шамхорецоц Кармир Аветаран, а также церковь Сурб Ншан в Азалцихе.