Վրաստանում անորոշ ճակատագրով հայկական եկեղեցիներում վերանորոգման աշխատանքներ կկատարվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի ներքո գործող բոլոր` 46 եկեղեցիներում անցկացվում են եկեղեցական ծիսակատարություները, մատուցվում են կիրակնօրյա պատարագներ: Վիրահայ համայնքն ապրում է հոգևոր կյանքով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Վիրահայոց թեմի մամլո ծառայության տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը: «Վիրահայոց թեմի ներքո գործող եկեղեցիներից բացի, ունենք նաև «վիճելի» եկեղեցիներ` 5-ը Թբիլիսիում և 1-ը` Ախալցխայում: Դրանք հայկական եկեղեցիներ են, վրացական կողմն էլ ընդունում է, որ, օրինակ, Նորաշենը հայկական է, բայց ինչ-որ գիտական հիմնավորումներ է պահանջում»,-ասաց նա` հույս հայտնելով, որ եկեղեցիների պատկանելության խնդրով զբաղվող եռակողմ հանձնաժողովի (Վրաստանի պատրիարքարան, Մշակույթի նախարարություն և Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդարան) աշխատանքների արդյունքում հարցը դրական լուծում կստանա:
Հարցին ի պատասխան, թե որքանով են «վիճելի» եկեղեցիների հարցում փոփոխություններ նկատվել Վրաստանի գործող վարչապետի` Բիձինա Իվանիշվիլիի օրոք` Սուսաննա Խաչատրյանը նշեց, որ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է, որ հարցը քաղաքական չէ, այն հոգևորականների քննարկման դաշտում է: «Վարչապետը նշեց, որ եկեղեցական որոշում պետք է ընդունվի, բայց որպես պատմամշակութային կոթող, «վիճելի» եկեղեցիները պետք է վերանորոգվեն, չմնան վթարային վիճակում»,-ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` նշելով, որ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ եկեղեցիներում վերանորոգում սկսելու համար:
Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը ընդգրկում է Վրաստանի Հանրապետության տարածքը։ Թեմի առաջնորդանիստը գտնվում է Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցում։ Վիրահայոց թեմը, որն ստացել է իրավաբանական անձի կարգավիճակ, պահանջում է վրաց իշխանություններից վերադարձնել խորհրդային իշխանության տարիներին բռնագրավված Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն Աստվածածին, Սուրբ Նշան, Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ, Երևանցոց Սուրբ Մինաս, Շամխորեցոց Կարմիր Ավետարան եկեղեցիները, Ախալցխայում՝ Սուրբ Նշան եկեղեցին։

5 Armenian churches with uncertain fate to be repaired in Georgia
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Church ceremonies and Sunday Liturgies are offered in all the 46 churches of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church. In a conversation with “Armenpress” the Director of the Press Service of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church Susanna Khachatryan stated this. “There are also “disputable” churches (5 in Tbilisi and 1 in Akhaltsikhe) along with the churches functioning under the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church. They all are Armenian churches, but the Georgian side admits that, for instance, Norashen has Armenian origin, but demands some sort of scientific grounds,” the Director of the Press Service of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church Susanna Khachatryan said. In addition she noted that she is hopeful that the activity of the trilateral committee (the Patriarchate of Georgia, the Ministry of Culture of Georgia, and the Prelacy of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church) will result in the positive regulation of the issue.
Also she underscored that within the framework of the visit of the Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili to Armenia, the Georgian PM stated that as historical-cultural monuments the “disputable” churches must be repaired.