Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցին օրհնում է միայն իր հետեւորդների ամուսնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական եկեղեցին չի խրախուսում խառնամուսնությունները, սակայն չի էլ արգելում: Այս պարագայում էական նշանակություն ունի ամուսնացող զույգի կրոնական պատկանելությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ Առաքելական եկեղեցուն կից գործող «Հայորդաց տներ» կազմակերպության ընդհանուր տեսուչ-տնօրեն Կոմիտաս վարդապետ Հովնանյանը: «Եթե զույգից մեկը մահմեդական է` ինչպե՞ս կարող է քրիստոնյայի հետ ամուսնանալ: Դա նույնն է, թե քրիստոնյա աղջիկը փորձի մահմեդական մզկիթում ամուսնանալ, ինչը բացառված է: Մինչեւ դուք չընդունեք որեւէ եկեղեցու կրոնական պատկանելությունը, ոչ միայն քրիստոնեության դեպքում, դուք չեք կարող ամուսնանալ»,- նշեց Հայր Կոմիտասը:
Հոգեւորականի խոսքով` հայ եկեղեցին զույգին ամուսնացնելիս հաշվի է առնում տվյալ անձանց պատկանելիությունը հայաստանյաց առաքելական եկեղեցուն: «Իսկ հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու անդամ են միայն նրանք, ովքեր հայ եկեղեցու հավատացյալի զավակներ են, այսինքն` մեր եկեղեցին երբեք մարդորսությամբ չի զբաղվում, այսինքն` սովորություն չկա ուրիշ ազգերին Հայ Առաքելական եկեղեցու անդամ դարձնել»,-ընդգծեց վարդապետը` հավելելով, որ այդ պատճառով էլ մեր եկեղեցին կոչվում նաեւ ազգային:
Հայ Առաքելական եկեղեցին չի արգելում երկրորդ ամուսնությունը, սակայն կան որոշակի սահմանափակումներ: «Որոշակի պարագաներում, օրինակ, եթե ամուսինը գնացել է եւ յոթ տարի նրանից լուր չկա, եթե ամուսիններից մեկը մահացել է, եթե կինը կամ տղամարդն ի վիճակի չեն երեխա ունենալու»,- ասաց Կոմիտաս վարդապետ Հովնանյանը:

YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Armenian Apostolic Church does not encourage interreligious marriages, but neither prohibits them. In this respect religious adherence of a couple is of a certain importance. This was said in a conversation with "Armenpress" by General Supervisor and Director of the "Hayordats Tner" Organization of the Armenian Apostolic Church Archimandrite Komitas Hovnanyan. Father Komitas said: "If one of the couple is a Muslim, then how can he marry a Christian? It is the same as a Christian girl goes to marry in a Muslim Mosque, what is no way acceptable. You cannot marry until you don’t accept the preaching of any church, not only that of Christian church".
In the opinion of the priest, at the marriage of a couple Armenian Church takes into consideration adherence of those persons to Armenian Apostolic Church. The archimandrite said: "Only those who adhere to Armenian Apostolic Church, who are believers of the Armenian Church. Therefore, our church is never engaged in proselytisation, thus there is no tradition of converting representatives of other nations into Armenian Apostolic Church". Holy Father added that this is the reason our church is called national.
There is no prohibition for second marriage, notwithstanding, there are some limitations. Archimandrite Komitas Hovnanyan said: "In cases of the absence of a spouse without any news for seven years, or in case of death of a spouse or if wife or husband cannot have children second marriage is allowed".