Բարձրագույն կրթություն ունեցող մարդիկ միջինը հինգ տարի ավելի երկար են ապրում
ՍՏՈԿՀՈԼՄ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն կրթություն ունեցող մարդիկ միջինը հինգ տարի ավելի երկար են ապրում, քան նրանք, ովքեր չեն կարողացել ավարտել գիմնազիան կամ միջնակարգ դպրոցը: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, այս եզրակացության են հանգել շվեդ գիտնականները, ովքեր հետազոտել են տարբեր սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների առողջական վիճակը:
Չնայած այն հաստատումներին, թե շվեդների առողջությունը տարեցտարի լավանում Է, հասարակության տարբեր խավերի ներկայացուցիչների մոտ այն մեծապես տարբեր Է, եւ այդ տարբերությունները ավելի ու ավելի նկատելի են դառնում, նշում են հետազոտողները:
«Բարձրագույն կրթություն ունեցող մարդիկ ճիշտ ընտրություն անելու ավելի լավ նախադրյալներ ունեն: Ավելի մեծ եկամուտների առկայությունը թույլ Է տալիս դիետիկ մթերք գնել եւ  տուրիստական ուղեւորություններ կատարել, նաեւ ավելի խելամիտ վերաբերմունք Է դրսեւորվում առողջապահական համակարգի հնարավորություններից օգտվելու նկատմամբ»,-ասում Է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Սուսաննա Տայվանեն:
Նրա համոզմամբ՝ ամենագլխավորն այն Է, որ երեխային կյանքի լավ մեկնարկ տրվի: Տայվանեն վեստահ Է՝ «այն պայմանները, որոնցում մարդն անցկացնում Է իր մանկությունը, անդրադառնում են նրա առողջության վրա հասուն տարիքում, ինչպես նաեւ ծերության ժամանակ»:

Люди с высшим образованием в среднем живут на 5 лет дольше
Люди с высшим образованием в среднем живут на 5 лет дольше, чем те, кто не сумел закончить гимназию или среднюю школу,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс. К такому выводу пришли шведские ученые, которые исследовали состояние здоровья представителей различных социальных групп.
Несмотря на утверждения о том, что здоровье шведов год от года улучшается, у представителей разных общественных слоев оно серьезно разнится, и отличия становятся все более заметными, говорят исследователи.
"У людей с высшим образованием лучшие предпосылки для того, чтобы делать правильный выбор. Более высокие доходы позволяют покупать диетические продукты и совершать турпоездки для отдыха, отмечено и более рациональное отношение к использованию возможностей системы здравоохранения", - говорит один из авторов исследования Сусанна Тайванен.
Тайванен считает, что самое главное – дать ребенку хороший старт в жизни. "Условия, в которых человек проводит детство, отражаются на его здоровье в зрелом возрасте, а также в старости", - уверена она.