Հայաստանն աշնանը «Ջոնսոն և Ջոնսոն» ու «Նովավաքս» պատվաստանյութեր ձեռք կբերի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու նպատակով «Կովակս» հարթակի շրջանակում ՀՀ առողջապահության նախարարությունը 2021-ի աշնանը ձեռք կբերի «Ջոնսոն և Ջոնսոն» ամերիկյան ընկերության արտադրության 50 հազար պատվաստանյութ, որը մեկ դեղաչափով է օգտագործվում, այսինքն՝ 50 000 անձի համար է և մոտ 300 հազար դոզա «Նովավաքս» ընկերության պատվաստանյութ, որը ևս ամերիկյան արտադրության է, բայց երկու դեղաչափով օգտագործման համար է:
Նա նշեց, որ «Կովակս» հարթակի շրջանակում ժամանակ առ ժամանակ պատվաստանյութեր ձեռք բերելու հնարավորություն է ստեղծվում: Փետրվար կամ հունվար ամիսներին «Pfizer» պատվաստանյութ ձեռք բերելու հնարավորություն է եղել: Հայաստանը կարող էր ստանալ 15 000 դեղաչափ 7 500 հոգու համար: «…Մենք այդ պահին համապատասխան ենթակառուցվածքներ չունեինք և նման փոքր խմբաքանակի համար ներդրում անելը նպատակահարմար չէր»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ավանեսյանի խոսով՝ այս պահին նախարարության միջոցներով որոշակի համալրումներ իրականացվել են: «Պայմանավորվածություններ ունենք դոնոր կազմակերպությունների հետ, որ պետք է ներդրում արվի ամբողջ Հայաստանով այս սառցե շղթայի խիստ պայմանները պահպանելու ամբողջական ենթակառուցվածքի ներդրման համար, ինչն առաջիկա ամիսներին կիրականացվի»,- շեշտեց Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանն ինքնաֆինանսավորվող երկրների շարքին է դասվում, և «Կովակս» հարթակի շրջանակում ոչ թե նվեր է ստանում պատվաստանյութը, այլ ձեռք է բերում:

Армения осенью приобретет вакцины «Джонсон и Джонсон» и «Новавакс»
Для борьбы с эпидемией COVID-19 в рамках платформы «Ковакс» Минздрав Республики Армения осенью 2021 года закупит 50 000 вакцин производства американской компании «Johnson & Johnson», которые прививаются одной дозой. И около 300 000 доз вакцины от американской компании «Новавакс», которая используется в двух дозах.
Она отметила, что  в рамках платформы «Ковакс» бывает возможность закупать вакцины. Закупить вакцину Pfizer можно было в феврале и в январе. Армения могла получить 15 000 доз на 7 500 человек. «Было нецелесообразно вкладывать средства в такую небольшую партию. У нас тогда не было соответствующей инфраструктуры», - сказала и. о. министра.
По словам Аванесян, на данный момент на средства министерства сделаны определенные дополнения. «У нас есть соглашения с донорскими организациями об инвестировании в создание полной инфраструктуры для поддержания строгих условий ледовой цепи Pfizer для по всей Армении, что будет реализовано в ближайшие месяцы», - подчеркнула Анаит Аванесян.
Она напомнила, что Армения - одна из самофинансируемых стран, в рамках платформы «Ковакс», она не получает вакцину в подарок, а приобретает ее.