„TRIPP“-ის რკინიგზის ინფრასტრუქტურა ნორნაძორ-აგარაკის მარშრუტს გაივლის - პრემიერ-მინისტრმა პროექტის დეტალები გაასაჯაროვა
პროექტის „ტრამპის გზა საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“ (TRIPP) განხორციელება სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის უახლოესი გეგმების ნაწილია, რაც პროექტ „მშვიდობის გზაჯვარედინიდან“ გამომდინარეობს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა ეროვნულ ასამბლეაში სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის 2026-2031 წლების პროგრამის წარდგენისას განაცხადა.
„მთავრობის უახლოესი ამოცანაა ადგილზე პროექტ TRIPP-ის („ტრამპის გზა საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“) განხორციელება, რაც გამომდინარეობს მთავრობის პროექტ „მშვიდობის გზაჯვარედინიდან“ და წარმოადგენს ვაშინგტონის 2025 წლის 8 აგვისტოს შეთანხმების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრაქტიკულ შედეგს. პროექტი TRIPP, რომელიც განხორციელდება სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე და სომხეთის ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტისა და იურისდიქციის პრინციპების საფუძველზე, ბოლოს მოუღებს სომხეთის ბლოკადას“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ფაშინიანის თქმით, სომხეთის ბლოკადა ახლა უკვე ნაწილობრივ დაძლევლია, ვინაიდან 2025 წლის ნოემბრიდან აზერბაიჯანის რკინიგზა საქართველოს ტერიტორიის გავლით ღიაა სომხეთში იმპორტისა და სომხეთიდან ექსპორტისთვის, ხოლო ახალქალაქი-ყარსის რკინიგზა მიმდინარე წლის მაისიდან გაიხსნა სომხეთში იმპორტისა და სომხეთიდან ექსპორტისთვის.
„ახლა თურქეთის გზებიც საქართველოს ტერიტორიის გავლით იხსნება სომხური ავტომანქანებისთვის. თუმცა პროექტი TRIPP არა მხოლოდ სომხეთ-აზერბაიჯანის პირდაპირ სარკინიგზო კავშირს გახსნის, მათ შორის სომხეთის ტერიტორიის გავლით აზერბაიჯანის დასავლეთ რაიონებსა და ნახიჩევანის ავტონომიურ რესპუბლიკას შორის კავშირს, არამედ გახსნის სომხეთის ჩრდილოეთ რაიონების სარკინიგზო კავშირს სიუნიქის მარზთან ნახიჩევანის ტერიტორიის გავლით, რასაც სომხეთი საერთაშორისო სარკინიგზო ქსელში შეჰყავს“, - გაუსვა ხაზი პრემიერ-მინისტრმა.
ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ პროექტის განხორციელება ასევე გახსნის სარკინიგზო კავშირს სპარსეთის ყურესა და შავ ზღვას შორის ირანის, ნახიჩევანის, სომხეთისა და საქართველოს ტერიტორიის გავლით, რაც ეპოქალური ცვლილებაა როგორც ირანისთვის, ისე აზერბაიჯანის, სომხეთისა და საქართველოსთვის. პრემიერ-მინისტრის დაკვირვებით, სომხეთი ამრიგად მიიღებს სარკინიგზო კავშირს ირანთან.
„ყურადღებას ვამახვილებ იმ ფაქტზე, რომ სპარსეთის ყურე-შავი ზღვის რკინიგზას პირდაპირი კავშირი არ აქვს TRIPP-თან, ანუ ამ პროექტის ნაწილი არ არის; მისი ხელახლა გახსნა გახდება რეგიონული დებლოკადის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი თანმდევი შედეგი. რაც შეეხება უშუალოდ TRIPP-ის სარკინიგზო ინფრასტრუქტურას, აშკარაა, რომ ის გაივლის ნორნაძორ-აგარაკის მარშრუტს, სომხეთის სამხრეთ საზღვრის გასწვრივ, არაქსის ნაპირზე საბჭოთა პერიოდში არსებული, ყველასთვის ცნობილი რკინიგზის პროექტით. ეს რკინიგზა აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით სომხეთს დააკავშირებს რუსეთსა და ცენტრალურ აზიასთან, და გასაგებია, რომ ამით უზარმაზარი ტვირთზიდვები განხორციელდება, განსაკუთრებით აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ. ეს ტვირთები გარდაუვლად გაივლის TRIPP-ით - ნორნაძორ-აგარაკის რკინიგზით. გასაგებია, რომ აგარაკიდან ტვირთები შევა ნახიჩევანში და სწორედ აქ წარმოიქმნება ჩვენთვის ვითარება, რომლის მართვასაც არსებითი მნიშვნელობა აქვს სომხეთისთვის. ეს ვითარება შემდეგია: საბჭოთა პერიოდში ნახიჩევანიდან რკინიგზა არარატის მარზის დასახლება ერასხით შედიოდა სომხეთში და გრძელდებოდა შირაკის მარზის დასახლება ახურიკამდე, შემდეგ კი შედიოდა თურქეთში. ახლა ვხედავთ, რომ საერთაშორისო ინვესტორები, აღფრთოვანებულნი TRIPP-ის პროექტით და ინვესტიციების განხორციელების დიდი ინტერესით, ეძებენ ერასხი-ახურიკის სარკინიგზო მონაკვეთის გვერდის ავლით გზებს. ეძებენ სქემას, რომ ტვირთებმა ნორნაძორ-აგარაკის რკინიგზით ნახიჩევანში შესვლის შემდეგ დასავლეთისკენ სვლა განაგრძონ არა სომხეთის რკინიგზით, არამედ გვერდი აუარონ სომხეთის რკინიგზას. ეს ჩვენთვის დიდი პრობლემაა, რადგან ასეთ სცენარში სომხეთი კარგავს დიდ შემოსავლებს, ინვესტიციებს, პოტენციურ სამუშაო ადგილებსა და განვითარების შესაძლებლობებს“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ფაშინიანის შეფასებით, ეს ინვესტორები, გადამზიდავები, საქონლის გამყიდველები და მყიდველები ცდილობენ თავი აარიდონ ერასხი-ახურიკის რკინიგზას, რადგან რკინიგზის ეს მონაკვეთი, თუმცა სომხეთის სრული საკუთრებაა, იმყოფება რუსული რკინიგზის მართვის ქვეშ, ხოლო რუსეთსა და დასავლეთს შორის არსებული რთული ურთიერთობები, რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციები საერთაშორისო ინვესტორებს, გადამზიდავებსა და ვაჭრობის მონაწილეებს აიძულებს თავი აარიდონ ამას, ჩათვალონ რისკად და არ წავიდნენ რისკზე პირდაპირი თუ ირიბი სასანქციო შეზღუდვების ან ასეთი რისკის შემცველ ინფრასტრუქტურასთან მუშაობით.
„ისინი თვლიან, რომ ასეთ ინფრასტრუქტურასთან მუშაობით რისკავენ, მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ TRIPP-ით ტვირთზიდვის ყველაზე მსხვილი კლიენტები იქნებიან ის ქვეყნები, რომლებმაც სანქციები დააწესეს რუსეთის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ნიკოლ ფაშინიანმა.

Железнодорожная инфраструктура проекта TRIPP пройдет по маршруту Нрнадзор-Агарак - премьер-министр Армении представил подробности проекта.
Реализация проекта «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) является одной из предстоящих задач правительства Республики Армения, вытекающей из проекта «Перекресток мира».
По сообщению Арменпресс, об этом премьер-министр РА Пашинян заявил в Национальном Собрании, представляя программу правительства РА на 2026-2031 годы.
«Одной из ближайших задач правительства является реализация на практике проекта TRIPP, который вытекает из правительственного проекта «Перекресток мира» и является одним из важных практических результатов саммита в Вашингтоне 8 августа 2025 года. Проект TRIPP, который будет реализован на территории Республики Армения и основан на принципах территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции Армении, положит конец блокаде Армении», — заявил премьер-министр.
По словам Пашиняна, блокада Армении уже частично преодолена, поскольку с ноября 2025 года азербайджанская железная дорога через Грузию открыта для импорта и экспорта из Армении, а с мая этого года —железная дорога Ахалкалаки-Карс.
«Сейчас турецкие дороги открываются и для армянских автомобилей через Грузию. Проект TRIPP, однако, откроет не только прямое железнодорожное сообщение между Арменией и Азербайджаном, включая сообщение между западными регионами Азербайджана и Нахиджеванской Автономной Республикой через территорию Армении, но и железнодорожное сообщение между северными регионами Армении и Сюникским районом через территорию Нахиджевана, тем самым интегрируя Армению в международную железнодорожную сеть», — подчеркнул премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что реализация проекта также откроет железнодорожное сообщение между Персидским заливом и Черным морем через территорию Ирана, Нахиджевана, Армении и Грузии, что является эпохальным изменением как для Ирана и Азербайджана, так и для Армении и Грузии. По словам премьер-министра, таким образом Армения получит железнодорожное сообщение с Ираном.
«Обращаю внимание на то, что железная дорога Персидский залив — Черное море не имеет прямого соединения с TRIPP, то есть она не является частью этого проекта, ее открытие станет одним из важных сопутствующих результатов разблокирования региональных коммуникаций.
Что касается самой железнодорожной инфраструктуры TRIPP, то очевидно, что она пройдет по маршруту Нрнадзор-Агарак, вдоль южной границы Армении, вдоль берега реки Аракс, по известному нам всем железнодорожному проекту, существовавшему еще в советские времена. Эта железная дорога соединит Армению с Россией и Центральной Азией через территорию Азербайджана, и понятно, что по ней будут осуществляться огромные грузоперевозки, особенно с востока на запад. Эти грузы неизбежно будут проходить через TRIPP по железной дороге Нрнадзор-Агарак.
Понятно, что грузы из Агарака будут поступать в Нахиджеван, и именно здесь возникает ситуация, управление которой имеет первостепенное значение для Армении. Ситуация такова: в советское время железная дорога из Нахиджевана проходила через поселок Ерасх в Араратской области, затем через поселок Ахурик в Ширакской области и далее в Турцию. Сейчас же мы видим, что международные инвесторы, воодушевленные проектом TRIPP и проявляющие большой интерес к инвестициям, ищут способы обойти участок железной дороги Ерасх-Ахурик. Они ищут схему, при которой после прибытия груза в Нахиджеван по железной дороге Нрнадзор-Агарак он продолжал бы свой путь на запад, не по армянской железной дороге, а в обход нее. Это большая проблема для нас, потому что в таком сценарии Армения теряет значительные доходы, инвестиции, потенциальные рабочие места и возможности развития», — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, эти инвесторы, грузоотправители, продавцы и покупатели товаров хотят избежать железной дороги Ерасх-Ахурик, потому что этот участок железной дороги, хотя и полностью принадлежит Армении, находится в управлении Российских железных дорог, а сложные отношения между Россией и Западом, санкции, применяемые к России, вынуждают международных инвесторов, грузоотправителей и участников торговли избегать его, считая рискованным и не рискуя работать с инфраструктурой, которая прямо или косвенно подпадает под санкционные ограничения или представляет такой риск.
«Они считают, что, работая с такой инфраструктурой, они рискуют, особенно если учесть, что крупнейшими клиентами грузоперевозок через TRIPP будут те страны, которые ввели санкции против России», — заявил Никол Пашинян.