ნიკოლ ფაშინიანს ჰესენის მშვიდობის პრემია მიენიჭება
აღინიშნება, რომ სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის დამყარებისკენ მიმართული ძალისხმევისთვის სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს ჰესენის მშვიდობის პრემია მიენიჭება.
„18 სექტემბერს ის ალბერტ ოსვალდის ფონდის პრიზს ვისბადენში, ჰესენის ფედერალური მხარის პარლამენტში საზეიმო ცერემონიის ფარგლებში მიიღებს. პრემია აფასებს 51 წლის პოლიტიკოსის უწყვეტ ძალისხმევას ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების ჩამოყალიბებისა და ევროკავშირთან დაახლოების მიმართულებით. როგორც 2018 წლის „ხავერდოვანი რევოლუციის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, მან გზა გაუკაფა საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებას და მას შემდეგ, როგორც პრემიერ-მინისტრი, ქვეყანას მშვიდობის დამყარებისკენ მიმართული გზით ევროპისკენ მიუძღვის. ამავდროულად, აშშ-ის მხარდაჭერით მან შეძლო 2025 წლის აგვისტოში მეზობელი სახელმწიფოს, აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მიეღო ერთობლივი დეკლარაცია მშვიდობის შესახებ, ასევე პარაფირება გაეკეთებინა შეთანხმებაზე „სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“, - ნათქვამია ინფორმაციაში.
ჰესენის ფედერალური მხარის ლანდტაგის თავმჯდომარემ, ჰესენის მშვიდობის პრემიის სამეურვეო საბჭოს წევრმა ასტრიდ ვალმანმა აღნიშნა:
„პრემია განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ქვეყანაზე, რომელიც 2018 წლიდან დემოკრატიული რეფორმების უწყვეტ პროცესშია და ევროპელ პარტნიორებთან დაახლოებას მიისწრაფვის. რეგიონში სტაბილურობისა და მშვიდობის გრძელვადიანი უზრუნველყოფა მნიშვნელოვანი საფუძველია ამ ძალისხმევის გაფართოებისა და გაღრმავებისთვის. ჰესენის მშვიდობის პრემიის მინიჭება სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისთვის აფასებს მეზობელ სახელმწიფოსთან მშვიდობის პროცესში დაფიქსირებულ ისტორიულ პროგრესს და ხაზს უსვამს ურთიერთგაგებისა და კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების პერსპექტივების მნიშვნელობას“.
ფრანკფურტის მშვიდობის კვლევების ინსტიტუტის - მშვიდობისა და კონფლიქტების კვლევის ლაიბნიცის ინსტიტუტის აღმასრულებელი საბჭოს წევრმა, ფრანკფურტის გოეთეს უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და გლობალური წესრიგის თეორიების პროფესორმა ნიკოლ დაიტელჰოფმა თავის მხრივ აღნიშნა:
„პრემიით ფასდება ნიკოლ ფაშინიანის თანმიმდევრული ძალისხმევა პოსტსაბჭოთა სივრცის ისტორიულად ყველაზე რთულ და ღრმა ფესვების მქონე ერთ-ერთ კონფლიქტში ძალადობისგან თავის შეკავების მიმართულებით. ამ თაობების მანძილზე გაგრძელებულ და ღრმად ემოციური ხასიათის კონფლიქტის პირობებში, ნიკოლ ფაშინიანის მიერ არჩეული პოლიტიკა განსაკუთრებით ყურადსაღებია. ვინაიდან როგორც მისი პოლიტიკური აღვლენა 2018 წლის არაძალადობრივი „ხავერდოვანი რევოლუციის“ დროს, ისე აზერბაიჯანთან ურთიერთობების მოწესრიგების საკითხში მის მიერ არჩეული მიდგომა განპირობებულია ძალადობის შემდგომი გავრცელების აღკვეთისა და სამხედრო ესკალაციისგან თავის არიდების მიზნით. ამავდროულად, ის არ ერიდება არაპოპულარული (unpopulär) გადაწყვეტილებების მიღებასაც. სწორედ უკიდურეს პირობებში ძალადობისგან თავის შეკავების ეს გააზრებული არჩევანი განაპირობებს მის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას მშვიდობის პოლიტიკის თვალსაზრისით“.
ჰესენის ფედერალური მხარის პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარემ, ჰესენის მშვიდობის პრემიის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარემ და ყოფილმა სახელმწიფო მინისტრმა კარლ შტარცახერმა განაცხადა:
„სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის მიერ არჩეული პოლიტიკური გზა განსაკუთრებით იმსახურებს მშვიდობის პრემიას. რიტორიკული ან სამხედრო დაძაბულობის გამწვავების სანაცვლოდ ის უპირატესობას ანიჭებს დიპლომატიას, საერთაშორისო შუამავლობასა და პოლიტიკურ მოლაპარაკებებს. ამგვარად, მისი პოლიტიკა ნაკლებად არის მიმართული მოკლევადიანი მიზნების სწრაფ განხორციელებაზე და მეტად - პოლიტიკური შესაძლებლობების ფარგლების ეტაპობრივ გაფართოებაზე. ეს მოითხოვს არა მხოლოდ პოლიტიკურ სიმამაცესა და შორსჭვრეტას, არამედ მოწმობს მშვიდობისა და დემოკრატიის მჭიდრო ურთიერთკავშირს“.
ჰესენის მშვიდობის პრემიის შესახებ
პრემია შეადგენს 25 000 ევროს და 1994 წლიდან გაიცემა ალბერტ ოსვალდის ფონდის მიერ. პრემიის მიზანია შეაფასოს ომების, ძალადობის ან ძალადობის საფრთხის შემცველი კონფლიქტების შეწყვეტისკენ მიმართული ძალისხმევა, პრევენციული ღონისძიებები, ძალადობრივი კონფლიქტებისგან თავის არიდების სტრატეგიების შემუშავება, ასევე ხალხთა შორის ურთიერთგაგების ხელშემწყობი წვლილი. პრემია დააფუძნეს ჰესენის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ალებრტ ოსვალდმა (გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტია - SPD) და მისმა ოჯახმა. სამეურვეო საბჭოს შემადგენლობაში შედიან გერმანიის წამყვანი მშვიდობის კვლევითი ინსტიტუტების წარმომადგენლები, რომლებიც კონსულტაციას უწევენ მშვიდობის პრემიის მინიჭების საკითხში. 2021 წელს კორონავირუსის პანდემიის გამო პრემიის მინიჭება შეჩერებული იყო. შემდგომ წლებში პრემია გაიცემოდა წინა წლისთვის. 2025 და 2026 წლების პრემიების მინიჭებით ეს დროითი სხვაობა კვლავ აღმოიფხვრება.

Pashinyan to receive Hessian Peace Prize
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is being awarded the Hessian Peace Prize for his efforts to promote peace in the South Caucasus, the Landtag of Hesse, the unicameral parliament of the German state of Hesse, has announced.
The award recognizes Pashinyan’s continued efforts to establish democratic institutions in Armenia and bring the country closer to the European Union. As one of the leaders of the 2018 Velvet Revolution, Pashinyan paved the way for parliamentary elections and has since, as prime minister, led the country toward peace and closer ties with Europe, the announcement reads.
At the same time, with the support of the United States, he succeeded in adopting a peace declaration with Azerbaijani President Ilham Aliyev in August 2025. He also secured the initialing of the “Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”
The award ceremony will take place on September 18 in Wiesbaden.
Hessian Landtag President Astrid Wallmann, a member of the Board of Trustees of the Hessian Peace Prize, said the award highlights a country that has been undergoing a continuous process of democratic reforms and rapprochement with European partners since 2018.
“The lasting establishment of stability and peace in the region provides an important foundation for expanding and deepening these efforts,” Wallmann said. She added that awarding the Hessian Peace Prize to Pashinyan recognizes progress in the peace process with the neighboring state and sends a visible signal in favor of understanding and the development of nonviolent approaches to conflict resolution.
Prof. Dr. Nicole Deitelhoff, a member of the Board of Trustees and a member of the executive board of the Peace Research Institute Frankfurt (PRIF), said the award recognizes Pashinyan’s consistent commitment to nonviolence in one of the most deeply entrenched conflicts in the post-Soviet space.
“Both his political rise during the nonviolent Velvet Revolution of 2018 and his approach to resolving relations with Azerbaijan have been shaped by the goal of preventing the further spread of violence and avoiding military escalation,” Deitelhoff said.
Karl Starzacher, former president of the Hessian Landtag, chairman of the Hessian Peace Prize Board of Trustees and former state minister, said Pashinyan’s political course was particularly deserving of the peace prize.
“Instead of relying on rhetorical or military escalation, he relies on diplomacy, international mediation and political negotiations,” Starzacher said, adding that Pashinyan’s policy is aimed less at achieving short-term goals and more at gradually expanding political space.
About the Hessian Peace Prize
The prize, endowed with €25,000, has been awarded by the Albert Osswald Foundation since 1994. It recognizes efforts to end wars, violence or conflicts involving the threat of violence, preventive measures, strategies for avoiding violent conflicts, and contributions to international understanding.
The prize was established by former Hesse Prime Minister Albert Osswald and his family. The Board of Trustees includes representatives of Germany’s leading peace research institutes, who advise on the awarding of the prize.
The award was suspended in 2021 because of the coronavirus pandemic. In subsequent years, winners were recognized for the preceding year. This year’s award covers the 2025 and 2026 prize years, after which awards will again be given for the current year. The prize money will be awarded only once for this double year.