ნიკოლ ფაშინიანს ჰესენის მშვიდობის პრემია მიენიჭება
აღინიშნება, რომ სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის დამყარებისკენ მიმართული ძალისხმევისთვის სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს ჰესენის მშვიდობის პრემია მიენიჭება.
„18 სექტემბერს ის ალბერტ ოსვალდის ფონდის პრიზს ვისბადენში, ჰესენის ფედერალური მხარის პარლამენტში საზეიმო ცერემონიის ფარგლებში მიიღებს. პრემია აფასებს 51 წლის პოლიტიკოსის უწყვეტ ძალისხმევას ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების ჩამოყალიბებისა და ევროკავშირთან დაახლოების მიმართულებით. როგორც 2018 წლის „ხავერდოვანი რევოლუციის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, მან გზა გაუკაფა საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებას და მას შემდეგ, როგორც პრემიერ-მინისტრი, ქვეყანას მშვიდობის დამყარებისკენ მიმართული გზით ევროპისკენ მიუძღვის. ამავდროულად, აშშ-ის მხარდაჭერით მან შეძლო 2025 წლის აგვისტოში მეზობელი სახელმწიფოს, აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მიეღო ერთობლივი დეკლარაცია მშვიდობის შესახებ, ასევე პარაფირება გაეკეთებინა შეთანხმებაზე „სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“, - ნათქვამია ინფორმაციაში.
ჰესენის ფედერალური მხარის ლანდტაგის თავმჯდომარემ, ჰესენის მშვიდობის პრემიის სამეურვეო საბჭოს წევრმა ასტრიდ ვალმანმა აღნიშნა:
„პრემია განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ქვეყანაზე, რომელიც 2018 წლიდან დემოკრატიული რეფორმების უწყვეტ პროცესშია და ევროპელ პარტნიორებთან დაახლოებას მიისწრაფვის. რეგიონში სტაბილურობისა და მშვიდობის გრძელვადიანი უზრუნველყოფა მნიშვნელოვანი საფუძველია ამ ძალისხმევის გაფართოებისა და გაღრმავებისთვის. ჰესენის მშვიდობის პრემიის მინიჭება სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისთვის აფასებს მეზობელ სახელმწიფოსთან მშვიდობის პროცესში დაფიქსირებულ ისტორიულ პროგრესს და ხაზს უსვამს ურთიერთგაგებისა და კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების პერსპექტივების მნიშვნელობას“.
ფრანკფურტის მშვიდობის კვლევების ინსტიტუტის - მშვიდობისა და კონფლიქტების კვლევის ლაიბნიცის ინსტიტუტის აღმასრულებელი საბჭოს წევრმა, ფრანკფურტის გოეთეს უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და გლობალური წესრიგის თეორიების პროფესორმა ნიკოლ დაიტელჰოფმა თავის მხრივ აღნიშნა:
„პრემიით ფასდება ნიკოლ ფაშინიანის თანმიმდევრული ძალისხმევა პოსტსაბჭოთა სივრცის ისტორიულად ყველაზე რთულ და ღრმა ფესვების მქონე ერთ-ერთ კონფლიქტში ძალადობისგან თავის შეკავების მიმართულებით. ამ თაობების მანძილზე გაგრძელებულ და ღრმად ემოციური ხასიათის კონფლიქტის პირობებში, ნიკოლ ფაშინიანის მიერ არჩეული პოლიტიკა განსაკუთრებით ყურადსაღებია. ვინაიდან როგორც მისი პოლიტიკური აღვლენა 2018 წლის არაძალადობრივი „ხავერდოვანი რევოლუციის“ დროს, ისე აზერბაიჯანთან ურთიერთობების მოწესრიგების საკითხში მის მიერ არჩეული მიდგომა განპირობებულია ძალადობის შემდგომი გავრცელების აღკვეთისა და სამხედრო ესკალაციისგან თავის არიდების მიზნით. ამავდროულად, ის არ ერიდება არაპოპულარული (unpopulär) გადაწყვეტილებების მიღებასაც. სწორედ უკიდურეს პირობებში ძალადობისგან თავის შეკავების ეს გააზრებული არჩევანი განაპირობებს მის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას მშვიდობის პოლიტიკის თვალსაზრისით“.
ჰესენის ფედერალური მხარის პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარემ, ჰესენის მშვიდობის პრემიის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარემ და ყოფილმა სახელმწიფო მინისტრმა კარლ შტარცახერმა განაცხადა:
„სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის მიერ არჩეული პოლიტიკური გზა განსაკუთრებით იმსახურებს მშვიდობის პრემიას. რიტორიკული ან სამხედრო დაძაბულობის გამწვავების სანაცვლოდ ის უპირატესობას ანიჭებს დიპლომატიას, საერთაშორისო შუამავლობასა და პოლიტიკურ მოლაპარაკებებს. ამგვარად, მისი პოლიტიკა ნაკლებად არის მიმართული მოკლევადიანი მიზნების სწრაფ განხორციელებაზე და მეტად - პოლიტიკური შესაძლებლობების ფარგლების ეტაპობრივ გაფართოებაზე. ეს მოითხოვს არა მხოლოდ პოლიტიკურ სიმამაცესა და შორსჭვრეტას, არამედ მოწმობს მშვიდობისა და დემოკრატიის მჭიდრო ურთიერთკავშირს“.
ჰესენის მშვიდობის პრემიის შესახებ
პრემია შეადგენს 25 000 ევროს და 1994 წლიდან გაიცემა ალბერტ ოსვალდის ფონდის მიერ. პრემიის მიზანია შეაფასოს ომების, ძალადობის ან ძალადობის საფრთხის შემცველი კონფლიქტების შეწყვეტისკენ მიმართული ძალისხმევა, პრევენციული ღონისძიებები, ძალადობრივი კონფლიქტებისგან თავის არიდების სტრატეგიების შემუშავება, ასევე ხალხთა შორის ურთიერთგაგების ხელშემწყობი წვლილი. პრემია დააფუძნეს ჰესენის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ალებრტ ოსვალდმა (გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტია - SPD) და მისმა ოჯახმა. სამეურვეო საბჭოს შემადგენლობაში შედიან გერმანიის წამყვანი მშვიდობის კვლევითი ინსტიტუტების წარმომადგენლები, რომლებიც კონსულტაციას უწევენ მშვიდობის პრემიის მინიჭების საკითხში. 2021 წელს კორონავირუსის პანდემიის გამო პრემიის მინიჭება შეჩერებული იყო. შემდგომ წლებში პრემია გაიცემოდა წინა წლისთვის. 2025 და 2026 წლების პრემიების მინიჭებით ეს დროითი სხვაობა კვლავ აღმოიფხვრება.

Никол Пашинян будет удостоен Гессенской премии мира
Отмечается, что за свои усилия по установлению мира на Южном Кавказе премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян будет удостоен Гессенской премии мира.
«18 сентября он получит премию Фонда Альберта Освальда в Висбадене во время торжественной церемонии в парламенте федеральной земли Гессен. Награда отмечает непрерывные усилия 51-летнего политика по созданию демократических институтов в стране и сближению ее с Европейским союзом. Будучи одним из лидеров «Бархатной революции» 2018 года, он проложил путь к парламентским выборам и с тех пор, будучи премьер-министром, ведет страну по пути к установлению мира и в Европу. В то же время, при поддержке Соединенных Штатов, в августе 2025 года ему удалось принять совместную декларацию о мире с президентом соседнего государства Азербайджан, а также парафировать соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», — говорится в сообщении.
Председатель Ландтага федеральной земли Гессен, член Попечительского совета Гессенской премии мира Астрид Вальманн отметила:
«Премия особое внимание уделяется стране, которая с 2018 года находится в непрерывном процессе демократических реформ и стремится к сближению со своими европейскими партнерами. Обеспечение долгосрочной стабильности и мира в регионе является важной основой для расширения и углубления этих усилий. Присуждение Гессенской премии мира премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну признает исторический прогресс, достигнутый в мирном процессе с соседним государством, и подчеркивает важность взаимопонимания и перспективы мирного урегулирования конфликта».
Член исполнительного совета Института исследований мира и конфликтов им. Лейбница во Франкфурте и профессор международных отношений и теории глобального порядка в Университете им. Гёте во Франкфурте Никол Дейтельхофф сказал: «Эта награда отмечает последовательные усилия Никола Пашиняна по предотвращению насилия в одном из самых сложных в историческом отношении и глубоко укоренившихся конфликтов на постсоветском пространстве. Политика Никола Пашиняна в этом конфликте, затрагивающем целые поколения и вызывающем глубокие эмоции, заслуживает особого внимания. Как его политический взлет во время ненасильственной «бархатной революции» 2018 года, так и его подход к нормализации отношений с Азербайджаном обусловлены стремлением предотвратить дальнейшее распространение насилия и избежать военной эскалации. В то же время он не боится принимать даже трудные (непопулярные) решения. Именно этот сознательный выбор воздерживаться от насилия в экстремальных обстоятельствах определяет его особое значение с точки зрения мирной политики».
Бывший председатель парламента федеральной земли Гессен, председатель Попечительского совета Гессенской премии мира и бывший государственный министр Карл Старцахер заявил:
«Политический путь, выбранный премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, особенно заслуживает премии мира. Вместо риторической или военной эскалации он предпочитает дипломатию, международное посредничество и политические переговоры. Таким образом, его политика в меньшей степени направлена на быструю реализацию краткосрочных целей и в большей степени на постепенное расширение спектра политических возможностей. Это требует не только политической смелости и дальновидности, но и свидетельствует о тесной взаимосвязи мира и демократии».
О Гессенской премии мира
Премия составляет 25 000 евро и присуждается с 1994 года Фондом Альберта Освальда. Цель премии — отметить усилия по прекращению войн, насилия или конфликтов, которые грозят перерасти в насилие, превентивные меры, разработку стратегий предотвращения насильственных конфликтов и вклад во взаимопонимание между народами. Премия была учреждена Альбертом Освальдом, бывшим премьер-министром Гессена (Социал-демократическая партия Германии, СДПГ), и его семьей. В состав попечительского совета входят представители ведущих немецких научно-исследовательских институтов, занимающихся изучением проблем мира, которые консультируют по вопросам присуждения премии мира. В 2021 году присуждение премии было приостановлено из-за пандемии коронавируса. В последующие годы премия присуждалась за предыдущий год. Эта разница во времени будет снова устранена с присуждением премий в 2025 и 2026 годах.