სომხეთმა და აშშ-მა კრიტიკული და იშვიათი მინერალების სფეროში თანამშრომლობის განვითარების შესაძლებლობები განიხილეს
ამერიკის შეერთებულ შტატებში სომხეთის რესპუბლიკის ელჩი ნარეკ მკრტჩიანი აშშ-ის გეოლოგიური სამსახურის საერთაშორისო პროგრამების ოფისის დირექტორს, უილიამ კანინგჰემს შეხვდა.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ ინფორმაციას აშშ-ში სომხეთის საელჩო ავრცელებს.
საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ შეხვედრაზე განიხილეს აშშ-ის გამოცდილება გეოლოგიური სამსახურის ჩამოყალიბების პროცესში და ამ საფუძველზე შესაძლო თანამშრომლობის მიმართულებები. მხარეები ასევე შეეხნენ კრიტიკული და იშვიათი მინერალების სფეროში სომხურ-ამერიკული თანამშრომლობის განვითარების შესაძლებლობებს.
საუბრისას ხაზი გაესვა თანამშრომლობის მნიშვნელობას მაისში ხელმოწერილი ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიისა და უმნიშვნელოვანესი მინერალებისა და იშვიათი წიაღისეულის მოპოვებისა და დამუშავების სფეროში მიწოდების უზრუნველყოფის შესახებ ჩარჩო მემორანდუმის კონტექსტში.

Armenia, U.S. discuss cooperation on rare earths and critical minerals
Armenian Ambassador to the U.S. Narek Mkrtchyan met with William Cunningham, Director of the International Programs Office of the U.S. Geological Survey (USGS).
According to the embassy’s readout, the meeting focused on the United States' experience in establishing its geological survey and explored potential areas of cooperation based on that experience.
The parties also discussed opportunities to expand Armenia–U.S. cooperation in the field of critical minerals and rare earths.
During the meeting, the parties emphasized the importance of cooperation within the framework of the Comprehensive Strategic Partnership Charter signed in May, as well as the Memorandum of Understanding titled "Framework for Securing Supply in the Mining and Processing of Critical Minerals and Rare Earths."