ევრაზიულმა ეკონომიკურმა კავშირმა მკაფიოდ უნდა უპასუხოს კითხვას։ არსებობს იგი თუ არა - ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი მიიჩნევს, რომ რუსეთის მხრიდან სომხეთიდან იმპორტზე, ისევე როგორც მისი ტერიტორიის გავლით ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის (ეეკ) სხვა ქვეყნებში სომხური საქონლის ექსპორტზე დაწესებული შეზღუდვები, გაერთიანების არაერთ წევრ ქვეყანაში სულ მცირე ძალიან სერიოზულ შეშფოთებას გამოიწვევს.
„არმენპრესის“ ცნობით, პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ამის შესახებ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
მთავრობის სხდომაზე განიხილეს რუსეთის მიერ სომხური საქონლის იმპორტის შეზღუდვის ფონზე ეკონომიკური აგენტების მხარდაჭერისა და სომხეთიდან ექსპორტის დივერსიფიკაციის საკითხი. ამ კონტექსტში ნიკოლ ფაშინიანმა შეახსენა დამსწრეებს, რომ სომხეთი აგრძელებს მჭიდრო მუშაობას ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირთან, მომავალშიც გააგრძელებს ამ საქმიანობას და არ ხელმძღვანელობს იმ პრეზუმფციით, თითქოს ეეკ-ის ბაზარზე რაიმე შეუქცევადი მოხდა და სომხეთი ამ მიმართულებით აღარ გაიხედავს.
„ძალიან აქტიურად ვიმუშავებთ და დარწმუნებული ვარ, რომ გადაწყვეტილებები მოიძებნება, რადგან თუ გადაწყვეტილებები არ იქნება, ეს სულ სხვა რამეს ნიშნავს - პირველ რიგში, თავად ევრაზიული ეკონომიკური კავშირისთვის. მსურს შეგახსენოთ, რომ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირი რამდენიმე კონცეპტუალურ დებულებას ეფუძნება: მუშახელის, საქონლის, მომსახურებისა და ფინანსების თავისუფალი გადაადგილება. თუ ეს არ არის, ნიშნავს, რომ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირიც არ არსებობს. და ევრაზიულმა ეკონომიკურმა კავშირმა ამ კითხვას მკაფიოდ უნდა უპასუხოს։ არსებობს იგი თუ არა. ჩვენ ვამბობთ, რომ იგი არსებობს და ჩვენ, როგორც მონაწილე სახელმწიფო, მივიჩნევთ, რომ ადგილი ჰქონდა გარკვეულ გაუგებრობას. თუ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირი იტყვის: იცით რა, მე აღარ ვარსებობო, დიახ, თუ ისინი არ არსებობენ, ჩვენ რაღა შეგვიძლია გავაკეთოთ? ჩვენ ვარსებობთ, ჩვენ ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში ვართ და იქ ვმუშაობთ. ახლა ევრაზიულმა ეკონომიკურმა კავშირმა უნდა თქვას։ არსებობს თუ არა. თუ პირდაპირ ან მინიშნებით იტყვის, რომ არ არსებობს, აბა ჩვენ რა ვქნათ? ის, რაც ჩვენთან ხდება, ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის რამდენიმე ქვეყანაში სულ მცირე ძალიან სერიოზულ შეშფოთებას გამოიწვევს. ჩვენ მთავრობის სხდომებზე ვსაუბრობთ დივერსიფიკაციის ამ პროცესებზე და დარწმუნებული ვარ, რომ ეეკ-ის არაერთ ქვეყანაში ეს პროცესი ოფიციალური განცხადებების გარეშე მიმდინარეობს, რადგან იმას, რაც ხდება, ისინი შეაფასებენ როგორც რისკს, რომელიც მათ წინაშეც დგას“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ფორმატში ნამდვილად არის განსახილველი საკითხები და იგი უახლოეს შესაძლებლობას გამოიყენებს ამ დისკუსიის დასაწყებად.
ფაშინიანმა დასძინა, რომ მას კითხვები აქვს ეეკ-ის პარტნიორებთან იმ განცხადებასთან დაკავშირებითაც, რომელიც სომხეთის შესახებ მისი არყოფნის პირობებში იქნა მიღებული.
შეგახსენებთ, რომ 29 მაისს ეეკ-ის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე, რომელშიც სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი არ მონაწილეობდა, ეეკ-ის წევრი ოთხი ქვეყნის - რუსეთის, ყაზახეთის, ბელარუსისა და ყირგიზეთის პრეზიდენტებმა მიიღეს განცხადება, რომლითაც სომხეთს მოუწოდეს, რაც შეიძლება მოკლე ვადებში ჩაატაროს რეფერენდუმი ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირსა და ევროკავშირს შორის არჩევანის გაკეთების საკითხზე.
„რა თქმა უნდა, მე ასევე მაქვს კითხვები ჩვენს პარტნიორებთან იმ განცხადებასთან დაკავშირებით, რომელიც მათ ჩემი არყოფნისას მიიღეს, და ჩვენ უნდა გავიგოთ, რას ნიშნავს ეს პრაქტიკაში. ანუ, უნდა გავიგოთ, ეეკ-ის ნებისმიერ ქვეყანას ნებისმიერ სხვა ქვეყანასთან დაკავშირებით შეუძლია თუ არა მსგავსი გადაწყვეტილებების მიღება, უბრალოდ გაღვიძება და გადაწყვეტილებების მიღება? ჩემი შეფასებით, თუ ამ კითხვაზე პასუხია დიახ, მაშინ ეეკ აცხადებს თვითლიკვიდაციის შესახებ. და ჩვენ უკვე აქედან უნდა გამოვიტანოთ დასკვნები. უნდა იყოს ძალიან მკაფიო პასუხი։ არსებობს ეეკ თუ არა. თუ არსებობს, ჩვენ შესაბამის პოზიციონირებას მოვახდენთ, თუ არ არსებობს, განსაკუთრებული პოზიციონირების საჭიროება აღარც გაჩნდება“,-— განაცხადა ფაშინიანმა.
სომხეთის ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა, თავის მხრივ, განაცხადა, რომ ეეკ-ის არგუმენტაცია სომხური საქონლის იმპორტის შეზღუდვასთან დაკავშირებით, რაც პროდუქციის ხარისხს ეხება, აზრს კარგავს იმ პირობებში, როდესაც სომხური მხარე ახდენს საექსპორტო გზების დივერსიფიკაციას და ამავე საქონელს მრავალ სხვა ქვეყანაში აგზავნის.
„თუ ექსპორტი მხოლოდ ერთი მიმართულებით არის, ეს დისკუსიის საგანი ხდება, მაგრამ როდესაც საექსპორტო გზები ფართოვდება, არგუმენტი იმის შესახებ, რომ ხარისხის პრობლემა არსებობს, ავტომატურად უსაფუძვლო ხდება, რადგან შეუძლებელია ხარისხის პრობლემა არსებობდეს იქ და არ არსებობდეს ნებისმიერ სხვა ქვეყანაში გაგზავნის შემთხვევაში“, - განაცხადა გრიგორიანმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სომხური საქონლის საექსპორტო გზების დივერსიფიკაციის პროცესი ძალიან მნიშვნელოვანია უშუალოდ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ქვეყნებში ექსპორტის აღდგენის თვალსაზრისითაც.
შეგახსენებთ, რომ რუსეთმა სომხეთში 7 ივნისს გამართული საპარლამენტო არჩევნების წინ შეზღუდვები დააწესა მრავალი სომხური საქონლის იმპორტზე, მათ შორის მისი ტერიტორიის გავლით ეეკ-ის სხვა ქვეყნებში ექსპორტირებულ სომხურ პროდუქციაზე. რუსეთის ფედერაციის მიერ იმ დღეებში დაწესებული შეზღუდვები დღემდე გრძელდება. სომხეთის მთავრობა ამ პირობებში მუშაობს საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის მიმართულებით და ამავდროულად იღებს სხვადასხვა პროგრამას ეკონომიკური აგენტების მხარდასაწვად.

ЕАЭС должен четко ответить на вопрос: он существует или нет? – премьер-министр Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что ограничения России на импорт из Армении, а также на экспорт армянских товаров через ее территорию в другие страны ЕАЭС вызовут, по меньшей мере, очень серьезную обеспокоенность у ряда государств-членов ЕАЭС.
Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства.
На заседании обсуждался вопрос поддержки бизнеса и диверсификации экспорта из Армении на фоне российских ограничений на импорт армянских товаров, в контексте которого Никол Пашинян напомнил, что Армения продолжает тесно сотрудничать с Евразийским экономическим союзом, будет продолжать эту работу и не руководствуется предположением, что на рынке ЕАЭС произошло что-то необратимое, из-за чего Армения не будет действовать в этом направлении.
«Мы будем работать очень активно, и я уверен, что решения найдутся, потому что если решений нет, это означает нечто совершенно иное, прежде всего для Евразийского экономического союза. Хочу напомнить, что Евразийский экономический союз основан на нескольких концептуальных положениях: свободное перемещение рабочей силы, товаров, услуг и финансов. Если этого нет, значит, Евразийского экономического союза нет. И Евразийский экономический союз должен четко ответить на этот вопрос: существует он или нет? Мы говорим, что он существует, и мы, как государство-участник, считаем, что произошло какое-то недоразумение. Если Евразийский экономический союз говорит: знаете что, меня больше не существует, ну, если их не существует, что мы можем сделать? Мы существуем, мы в Евразийском экономическом союзе и работаем там. Теперь Евразийский экономический союз должен сказать, существует он или нет. Если он прямо или косвенно говорит, что его не существует, то что нам делать? То, что происходит здесь, вызовет, по меньшей мере, очень серьезную обеспокоеность в ряде стран Евразийского экономического союза. Мы на правительственных заседаниях обсуждаем процессы диверсификации, и я убежден, что в ряде стран ЕАЭС этот процесс происходит без предварительного объявления, потому что происходящее они сами оценят как риск, с которым сталкиваются», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что действительно есть вопросы для обсуждения в формате Евразийского экономического союза, и он воспользуется предстоящей возможностью, чтобы начать эту дискуссию.
Пашинян также сказал, что у него есть вопросы к своим партнерам по ЕАЭС относительно заявления, принятого в отношении Армении в его отсутствие.
Напомним, что 29 мая на заседании Высшего Совета ЕАЭС, на котором не присутствовал премьер-министр Армении Никол Пашинян, президенты четырех государств-членов ЕАЭС — России, Казахстана, Беларуси и Кыргызстана — приняли заявление, призывающее Армению как можно скорее провести референдум о выборе между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом.
«Конечно, у меня также есть вопросы к нашим коллегам относительно заявления, которое они приняли в мое отсутствие, и нам нужно понять, что это означает на практике. Другими словами, нам нужно понять, может ли какая-либо страна ЕАЭС принимать такие решения в отношении любой страны, просто проснувшись и приняв решение? По моей оценке, если ответ на этот вопрос положительный, то ЕАЭС объявляет о своей самоликвидации. И мы уже должны делать выводы. Должен быть очень четкий ответ: существует ЕАЭС или нет? Если существует, мы займем позицию, если нет, то и не будет необходимости занимать особую позицию», — заявил Пашинян.
В свою очередь, вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что аргументация ЕАЭС относительно ограничения импорта армянских товаров, связанная с качеством армянских товаров, становится бессмысленной в условиях, когда армянская сторона диверсифицирует свои экспортные маршруты и отправляет эти же товары во многие другие страны.
«Если экспорт осуществляется в одном направлении, то это становится предметом дискуссий, но когда экспортные маршруты разветвляются, то аргумент о наличии проблемы с качеством автоматически становится необоснованным, потому что не может быть так, чтобы проблемы с качеством возникали при поставках в одну страну, но отсутствовали при отправке в другую», — сказал Григорян, подчеркнув, что процесс диверсификации экспортных маршрутов армянских товаров также очень важен с точки зрения восстановления экспорта в страны Евразийского экономического союза.
Напомним, что накануне парламентских выборов в Армении 7 июня Россия ввела ограничения на импорт многих армянских товаров, в том числе товаров, экспортируемых через ее территорию в другие страны ЕАЭС. Ограничения, введенные Россией тогда, действуют  по сей день. В этих условиях Армения работает над диверсификацией своих экспортных рынков, а также принимает различные программы поддержки экономических субъектов.