სომხეთი და აშშ მზად არიან სწრაფად იმოქმედონ TRIPP-ის განხორციელების მიმართულებით - ფაშინიანი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ ერევანი და ვაშინგტონი მზად არიან სწრაფად წაიწიონ წინ პროექტის - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და საერთაშორისო კეთილდღეობისთვის“ (TRIPP) - რეალიზაციის მიმართულებით.
ამასთან დაკავშირებით სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა მთავრობის სხდომის შემდგომ გამართულ ბრიფინგზე აღნიშნა, სადაც უპასუხა სააგენტო „არმენპრესის“ კორესპონდენტის კითხვას TRIPP-ის პროექტის მიმდინარეობის შესახებ.
პრემიერ-მინისტრმა, კერძოდ, ისაუბრა პროექტის განხორციელებისთვის საჭირო ინვესტიციებისა და კაპიტალის არსებობაზე და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ამ პროექტის დაფინანსების შესახებ, სულ მცირე, წინასწარი გადაწყვეტილება მიიღო და შექმნა ფონდი, საიდანაც უნდა დაფინანსდეს რეგიონული პროექტები, მათ შორის TRIPP-ის პროექტი.
„მსხვილი ფონდის გამოყოფა უკვე განხორციელდა, ხოლო დარჩენილ ნაწილში სომხეთის რესპუბლიკა, ბუნებრივია, შეასრულებს თავის ვალდებულებებს. დოკუმენტი ხელმოწერილია (რედ. შენიშვნა: იგულისხმება სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანისა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს მიერ ხელმოწერილი შეთანხმება TRIPP-ის შესახებ), ახლა რატიფიცირების ეტაპია, თუმცა ჩვენ არ უნდა ველოდოთ ფორმალობებს, მაქსიმალურად სწრაფად უნდა წავიდეთ წინ. სწორედ ასეთია ჩვენი და ამერიკის შეერთებული შტატების განწყობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა.

Армения и США готовы быстро перейти к реализации проекта TRIPP - Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявил, что Ереван и Вашингтон готовы быстро перейти к реализации проекта «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).
Об этом премьер-министр РА заявил на брифинге после заседания правительства, отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс» о ходе реализации проекта TRIPP.
Говоря, в частности, о наличии необходимых для реализации проекта инвестиций и капитала, премьер-министр подчеркнул, что США приняли как минимум предварительное решение о финансировании проекта и создали фонд для финансирования региональных проектов, включая проект TRIPP.
«Крупный фонд уже выделен, и Республика Армения, естественно, выполнит свои обязательства по оставшейся части. Документ подписан (ред.: имеется в виду соглашение, подписанное министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном и госсекретарем США Марко Рубио по TRIPP), сейчас идет этап ратификации, но мы не должны ждать формальностей, мы должны двигаться вперед как можно быстрее. Такова наша позиция и позиция Соединенных Штатов», — подчеркнул премьер-министр РА Пашинян.