უკრაინაში სომხური ყვავილების პირველი პარტია ჩავიდა
რუსეთის მიერ სომხური ყვავილების იმპორტის აკრძალვის ფონზე, სომხეთი საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციას ახდენს. სომხეთმა უკვე მოახდინა ყვავილების ერთი პარტიის - 5500 ყვავილის ექსპორტი ლატვიაში.
ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა მინისტრმა ტომ ბერენდსენმა კი 7 ივნისს განაცხადა, რომ მეყვავილეობის უმსხვილესი საერთაშორისო ბაზარი კარებს უღებს სომეხ ყვავილების მწარმოებლებს, რითაც სომეხ მწარმოებლებს ევროპისა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ მყიდველებთან აკავშირებს.
ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა მინისტრმა დაწერა, რომ მისი ქვეყანა მხარს უჭერს ევროკავშირის მიერ სომხეთისთვის განკუთვნილ დახმარების პაკეტს, რომლის შესახებაც 4 ივნისს ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა.
„ჩვენ შევისწავლეთ, თუ როგორ შეგვიძლია პრაქტიკულად დავეხმაროთ დაზარალებულ სექტორებს, როგორიცაა სომხური ყვავილების წარმოება. შედეგად, Royal Flora Holland (რედ. Royal Flora Holland მეყვავილეობის უმსხვილესი საერთაშორისო ბაზარია) ახლა ხსნის თავის ბაზარს სომეხი ყვავილების მწარმოებლებისთვის, რაც მათ ევროპისა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ მყიდველებთან აკავშირებს“, - დაწერა მან.
სომხური ყვავილების კიდევ ერთი პარტია უკვე უკრაინაში ჩავიდა. 1 სატვირთო მანქანით უკრაინაში 9500 ყვავილის ექსპორტი განხორციელდა, უახლოეს მომავალში კი უკრაინაში სომხური ყვავილებით დატვირთული მეორე სატვირთო მანქანაც ჩავა. მეორე სატვირთოშიც დაახლოებით იგივე რაოდენობის ყვავილია.
„არმენპრესთან“ საუბარში ამის შესახებ კიევში მცხოვრებმა პოლიტიკურმა ანალიტიკოსმა მარატ ჰაკობიანმა განაცხადა და აღნიშნა, რომ უკრაინაში სომხური ყვავილების იმპორტიორი იქ მცხოვრები სომეხი ბიზნესმენია.
მარატ ჰაკობიანის ინფორმაციით, უკრაინაში ჩასული სომხური ყვავილების პირველი პარტია თითქმის სრულად რეალიზებულია, ხოლო მეორე სატვირთო მანქანა უკრაინაში უახლოეს დღეებში იქნება.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სოციალურ ქსელებში უკვე ვრცელდება ვიდეოები, სადაც ყვავილების მაღაზიების მფლობელები მიღებულ სომხურ ყვავილებს აჩვენებენ და მათი გაყიდვის დაწყების შესახებ აცხადებენ.
შეგახსენებთ, რომ რუსეთის ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული ზედამხედველობის ფედერალურმა სამსახურმა („როსსელხოზნადზორი“) მიიღო გადაწყვეტილება 22 მაისიდან სომხეთის რესპუბლიკიდან ყვავილების იმპორტის დროებით შეჩერების შესახებ. აღინიშნა, რომ შეზღუდვები იმოქმედებს მანამ, სანამ სომხური სათბურების შემოწმება და მიღებული მონაცემების შემაჯამებელი ანალიზი არ დასრულდება.
რუსულმა მხარემ ეს ნაბიჯი საკუთარი ფიტოსანიტარიული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის აუცილებლობით დაასაბუთა. „როსსელხოზნადზორი“ ამტკიცებდა, რომ სომხურ ყვავილების პარტიებში ვითომდა აღმოჩენილ იქნა მავნებლები და ობიექტები, რომლებიც ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ტერიტორიისთვის საკარანტინოდ მიიჩნევა.

Amid efforts to diversify export destinations following Russia’s restrictions on Armenian goods, Armenian flower producers have begun expanding into new markets, with shipments reaching Latvia and, most recently, Ukraine.
Flowers grown in Armenia are among the products banned by Russia.
The EU has announced support measures to help Armenian exporters, and one batch of flowers consisting of 5,500 flowers has already been exported to Latvia.
Dutch Minister of Foreign Affairs Tom Berendsen announced earlier in June that Royal Flora Holland — the biggest Dutch conglomerate of florists and one of the largest auction companies in the world — is opening its marketplace for Armenian producers.
Armenian exporters have also been exploring opportunities in other markets, including Ukraine. Another shipment of Armenian flowers has already arrived in Ukraine.
A truck carrying 9,500 flowers was exported to Ukraine, while a second truck loaded with Armenian flowers is expected to arrive soon. The second shipment contains approximately the same number of flowers.
Speaking to Armenpress, Kyiv-based political analyst Marat Hakobyan said that the importer of Armenian flowers in Ukraine is an Armenian businessman residing in the country.
According to Hakobyan, the first shipment has almost been sold out, and the second truck is expected to reach Ukraine in the coming days.
He also noted that videos have already been circulating on social media in which flower shop owners show the Armenian flowers they have received and announce that sales have begun.
Ahead of the parliamentary elections held on June 7, Russia imposed restrictions and bans on the import of numerous Armenian goods, which remain in effect today. The move prompted exporters to look for new markets, including in the EU. The EU has since announced support measures. European Commission President Ursula von der Leyen, following a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, announced immediate financial assistance of more than €50 million, along with other support measures to facilitate trade, including measures to expand export opportunities for Armenian goods.