უკრაინაში სომხური ყვავილების პირველი პარტია ჩავიდა
რუსეთის მიერ სომხური ყვავილების იმპორტის აკრძალვის ფონზე, სომხეთი საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციას ახდენს. სომხეთმა უკვე მოახდინა ყვავილების ერთი პარტიის - 5500 ყვავილის ექსპორტი ლატვიაში.
ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა მინისტრმა ტომ ბერენდსენმა კი 7 ივნისს განაცხადა, რომ მეყვავილეობის უმსხვილესი საერთაშორისო ბაზარი კარებს უღებს სომეხ ყვავილების მწარმოებლებს, რითაც სომეხ მწარმოებლებს ევროპისა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ მყიდველებთან აკავშირებს.
ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა მინისტრმა დაწერა, რომ მისი ქვეყანა მხარს უჭერს ევროკავშირის მიერ სომხეთისთვის განკუთვნილ დახმარების პაკეტს, რომლის შესახებაც 4 ივნისს ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა.
„ჩვენ შევისწავლეთ, თუ როგორ შეგვიძლია პრაქტიკულად დავეხმაროთ დაზარალებულ სექტორებს, როგორიცაა სომხური ყვავილების წარმოება. შედეგად, Royal Flora Holland (რედ. Royal Flora Holland მეყვავილეობის უმსხვილესი საერთაშორისო ბაზარია) ახლა ხსნის თავის ბაზარს სომეხი ყვავილების მწარმოებლებისთვის, რაც მათ ევროპისა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ მყიდველებთან აკავშირებს“, - დაწერა მან.
სომხური ყვავილების კიდევ ერთი პარტია უკვე უკრაინაში ჩავიდა. 1 სატვირთო მანქანით უკრაინაში 9500 ყვავილის ექსპორტი განხორციელდა, უახლოეს მომავალში კი უკრაინაში სომხური ყვავილებით დატვირთული მეორე სატვირთო მანქანაც ჩავა. მეორე სატვირთოშიც დაახლოებით იგივე რაოდენობის ყვავილია.
„არმენპრესთან“ საუბარში ამის შესახებ კიევში მცხოვრებმა პოლიტიკურმა ანალიტიკოსმა მარატ ჰაკობიანმა განაცხადა და აღნიშნა, რომ უკრაინაში სომხური ყვავილების იმპორტიორი იქ მცხოვრები სომეხი ბიზნესმენია.
მარატ ჰაკობიანის ინფორმაციით, უკრაინაში ჩასული სომხური ყვავილების პირველი პარტია თითქმის სრულად რეალიზებულია, ხოლო მეორე სატვირთო მანქანა უკრაინაში უახლოეს დღეებში იქნება.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სოციალურ ქსელებში უკვე ვრცელდება ვიდეოები, სადაც ყვავილების მაღაზიების მფლობელები მიღებულ სომხურ ყვავილებს აჩვენებენ და მათი გაყიდვის დაწყების შესახებ აცხადებენ.
შეგახსენებთ, რომ რუსეთის ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული ზედამხედველობის ფედერალურმა სამსახურმა („როსსელხოზნადზორი“) მიიღო გადაწყვეტილება 22 მაისიდან სომხეთის რესპუბლიკიდან ყვავილების იმპორტის დროებით შეჩერების შესახებ. აღინიშნა, რომ შეზღუდვები იმოქმედებს მანამ, სანამ სომხური სათბურების შემოწმება და მიღებული მონაცემების შემაჯამებელი ანალიზი არ დასრულდება.
რუსულმა მხარემ ეს ნაბიჯი საკუთარი ფიტოსანიტარიული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის აუცილებლობით დაასაბუთა. „როსსელხოზნადზორი“ ამტკიცებდა, რომ სომხურ ყვავილების პარტიებში ვითომდა აღმოჩენილ იქნა მავნებლები და ობიექტები, რომლებიც ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ტერიტორიისთვის საკარანტინოდ მიიჩნევა.

Первая партия армянских цветов прибыла в Украину
Министр иностранных дел Нидерландов Том Берендсен 7 июня объявил, что крупнейший международный рынок цветоводства открывает свои двери для армянских производителей цветов, тем самым связывая армянских производителей цветов с покупателями в Европе и за ее пределами.
Министр иностранных дел Нидерландов написал, что его страна поддерживает пакет мер поддержки ЕС для Армении, о котором 4 июня объявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Мы изучили, как мы можем практически поддержать пострадавшие сектора, такие как производство армянских цветов. В результате Royal Flora Holland (ред: Royal Flora Holland — крупнейший международный рынок цветоводства) теперь открывает свой рынок для армянских производителей цветов, связывая их с покупателями в Европе и за ее пределами», — написал он.
Еще одна партия армянских цветов уже прибыла в Украину. Одним грузовиком в Украину было отправлено 9500 цветов. В ближайшее время в Украину прибудет вторая партия примерно из такого же количества цветов.
Об этом в интервью «Арменпресс» сообщил политолог Марат Акобян, проживающий в Киеве, уточнив, что импортером армянских цветов является армянский бизнесмен, проживающий в Украине.
По его словам, первая партия армянских цветов, прибывшая в Украину, почти распродана, а вторая партия прибудет в ближайшие дни.
Он также отметил, что в социальных сетях уже распространяются видеоролики, в которых владельцы цветочных магазинов демонстрируют полученные армянские цветы и объявляют о начале их продажи.
Напомним, что Федеральная служба ветеринарно-фитосанитарного надзора России («Россельхознадзор») приняла решение с 22 мая временно приостановить импорт цветов из Республики Армения. Было отмечено, что ограничения будут действовать до завершения проверок армянских тепличных хозяйств и окончательного анализа полученных данных.
Российская сторона обосновала этот шаг необходимостью обеспечения собственной фитосанитарной безопасности. «Россельхознадзор» заявил, что в партиях армянских цветов якобы были обнаружены вредители и предметы, считающиеся карантинными для территории Евразийского экономического союза.