თურქეთმა სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დაწყების შესახებ განაცხადა
თურქეთმა სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დასაწყებად მოსამზადებელი სამუშაოების დასრულების შესახებ განაცხადა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
თურქეთის საგარეო უწყების თანახმად, 2026 წლის 11 მაისის მდგომარეობით, ყველა საჭირო ბიუროკრატიული პროცედურა დასრულებულია.
მიუხედავად ამისა, ორ ქვეყანას შორის საერთო საზღვრის გახსნის ტექნიკური და ბიუროკრატიული სამუშაოები გრძელდება. ახალი რეგულაციების შესაბამისად, მესამე ქვეყნების გავლით თურქეთიდან სომხეთში გადაზიდულ საქონელზე ახლა უკვე შესაძლებელია საბოლოო დანიშნულების ან წარმოშობის ქვეყნად მიეთითოს სომხეთი ან თურქეთი. ანკარამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თურქეთი კვლავაც შეუწყობს ხელს სამხრეთ კავკასიაში ეკონომიკური კავშირებისა და თანამშრომლობის განვითარებას რეგიონის ყველა ქვეყნისა და ხალხის სასარგებლოდ.

Турция объявила о начале прямой торговли с Арменией
По сообщению Арменпресс, Министерство иностранных дел Турции выступило с заявлением по этому поводу.
В заявил МИД ТР отмечается, что по состоянию на 11 мая 2026 года все необходимые бюрократические процедуры завершены.
Однако техническая и бюрократическая работа по открытию общей границы между двумя странами продолжается. Согласно новым правилам, товары из Турции в Армению через третьи страны теперь могут указывать Армению или Турцию в качестве конечного пункта назначения или страны происхождения. Анкара подчеркнула, что Турция продолжит содействовать развитию экономических связей и сотрудничества на Южном Кавказе на благо всех стран и народов региона.