თურქეთმა სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დაწყების შესახებ განაცხადა
თურქეთმა სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დასაწყებად მოსამზადებელი სამუშაოების დასრულების შესახებ განაცხადა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
თურქეთის საგარეო უწყების თანახმად, 2026 წლის 11 მაისის მდგომარეობით, ყველა საჭირო ბიუროკრატიული პროცედურა დასრულებულია.
მიუხედავად ამისა, ორ ქვეყანას შორის საერთო საზღვრის გახსნის ტექნიკური და ბიუროკრატიული სამუშაოები გრძელდება. ახალი რეგულაციების შესაბამისად, მესამე ქვეყნების გავლით თურქეთიდან სომხეთში გადაზიდულ საქონელზე ახლა უკვე შესაძლებელია საბოლოო დანიშნულების ან წარმოშობის ქვეყნად მიეთითოს სომხეთი ან თურქეთი. ანკარამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თურქეთი კვლავაც შეუწყობს ხელს სამხრეთ კავკასიაში ეკონომიკური კავშირებისა და თანამშრომლობის განვითარებას რეგიონის ყველა ქვეყნისა და ხალხის სასარგებლოდ.

Türkiye moves to launch direct trade with Armenia
The Turkish Foreign Ministry said in a statement that as of May 11, 2026, “all necessary bureaucratic procedures have been completed.” However, technical and bureaucratic work on opening the land border between the two countries is still ongoing.
Under the new regulations, goods transported from Türkiye to Armenia via third countries may now list Armenia or Türkiye as the final destination or country of origin. The Turkish Foreign Ministry said Ankara will continue to promote the development of economic ties and cooperation in the South Caucasus for the benefit of all countries and peoples in the region.