სომხეთი ეკონომიკური განვითარების ახალ ეტაპზე გადადის, რაც აზერბაიჯანთან დამყარებული მშვიდობითაა განპირობებული։ ფაშინიანი
სომხეთი შედის ეკონომიკური განვითარების სრულიად ახალ ფაზაში, რაც დაკავშირებულია სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დამყარებულ მშვიდობასთან.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მსხვილ ბიზნესმენებთან შეხვედრისას განაცხადა.
„ჩვენ უახლოეს მომავალში დიდ მოვლენებს ველოდებით, რაც პირველ რიგში დაკავშირებულია TRIPP პროექტის ამოქმედებასთან. ეს პროექტი არსებითია იმით, რომ სომხეთის რესპუბლიკა საბოლოოდ სრულად გამოვა ბლოკადის მდგომარეობიდან. თუმცა, არსებითად, სომხეთმა ბლოკადა დღესაც დაძლია, რადგან იცით, რომ აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით სომხეთისკენ სარკინიგზო ტვირთების გადაზიდვა შესაძლებელია და ხორციელდება კიდეც. ასევე მინდა ვთქვა, რომ ექსპორტი სარკინიგზო გზითაც არის შესაძლებელი, რა თქმა უნდა, საქართველოს ტერიტორიის გავლით, სანამ ჩვენ აზერბაიჯანთან, პირველ რიგში TRIPP პროექტის ფარგლებში, რკინიგზას გავხსნით. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია და პოლიტიკური შეთანხმება შემდეგია, რომ ეს რკინიგზა არასოდეს დაიკეტება. ანუ, ეს არის იმპორტისა და ექსპორტის საიმედო გზა“, - განაცხადა პრემიერმა.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ 2018 წლიდან დღემდე, რეალური შეფასებით, სომხეთის მთლიანი შიდა პროდუქტი 53%-ით გაიზარდა და ქვეყნის ეკონომიკამ მიაღწია წერტილს, სადაც ურთიერთობები ბიზნესი-ბიზნესის, სახელმწიფო-ბიზნესის, სახელმწიფო-დასაქმებულისა და დასაქმებული-დამსაქმებლის დონეზე ახლებურად უნდა განვითარდეს. ამ თვალსაზრისით, პრემიერმა ხაზი გაუსვა დღევანდელი შეხვედრის მნიშვნელობას მსგავსი საკითხების განსახილველად და ბიზნესმენების მოსაზრებების მოსასმენად.
„კიდევ ერთხელ მინდა მადლობა გადაგიხადოთ ყველას ჩვენს ქვეყანაში მომხდარი ამ ცვლილებებისთვის, რადგან არსებობს სფეროები და კომპანიები, რომელთა როლის გადაფასება სომხეთის რესპუბლიკაში რთულია. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ამ კომპანიებს სომხეთში ახალი მენტალიტეტი, ახალი აზროვნება და ახალი კულტურა შემოაქვთ, რაც სინამდვილეში ყველაზე მნიშვნელოვანი კაპიტალია. ეს ხსნის ახალ სივრცეებს საქმიანობის ახალ სფეროებსა და ველებზე შესასვლელად. მიმაჩნია, რომ დღეს სომხეთის რესპუბლიკის წინაშე არის ჰორიზონტები, რომლებიც მას ისტორიის მანძილზე საერთოდ არ ჰქონია. სომხეთს თავის ისტორიაში არ ჰქონია ასეთი უპრეცედენტო შესაძლებლობების პერიოდი. ჩვენ გვჭირდება, რომ შევძლოთ ამ ვითარების უწყვეტად და მუდმივად გამოყენება. აშკარაა, რომ მთავრობა ამას ვერ გააკეთებს მათ გარეშე, ვისაც ეკონომიკაში საკვანძო როლი უჭირავს და ეკონომიკის რეალური სექტორის გარეშე. დღეს, მხოლოდ მადლობის გადახდის გარდა, მინდა ყველას ყურადღება ამ ვითარებაზე გავამახვილო, ეს არის, არსებითად, ჩემი მთავარი გზავნილი“, - თქვა ნიკოლ ფაშინიანმა.

Prime Minister Nikol Pashinyan told business leaders on Monday that Armenia is entering a new phase of economic development, crediting the newly established peace between Armenia and Azerbaijan.
“We expect major developments in the near future, primarily related to the launch of the TRIPP project, which is significant in that it will ultimately allow the Republic of Armenia to fully emerge from its state of blockade. In fact, Armenia has already overcome the blockade to some extent, as you know that rail freight transportation to Armenia through Azerbaijani territory is possible and is being carried out. I would also like to note that exports can be conducted by rail as well, of course via Georgia, until we open the railway with Azerbaijan, primarily within the framework of the TRIPP project. This is very important, and the political agreement is that this railway will never be closed. In other words, it will be a reliable route for both imports and exports,” the Prime Minister said at a meeting with executives of top taxpayer companies.
The Prime Minister noted that since 2018, when he took office, according to real estimates, Armenia’s gross domestic product has grown by 53%, and that the country’s economy has reached a point where business-to-business, state-to-business, state-to-employee, and employee-to-employer relations must now develop in a new way. In this regard, the Prime Minister emphasized the importance of the meeting for discussing such issues and hearing the views of business representatives.
“Once again, I want to thank all of you for the changes that have taken place in our country, because there are sectors and companies whose role in the Republic of Armenia is difficult to overestimate. It is very important that these companies also bring a new mentality, new thinking, and a new culture to Armenia, which is actually the most important capital, opening new areas and opportunities for entering new fields of activity. I believe that today the Republic of Armenia has horizons before it that it has never had in its entire history. Armenia has never experienced such an unprecedented period of opportunities. We need to be able to continuously and consistently make use of this situation. It is clear that the government cannot do this without key players in the economy and the real sector. And beyond simply expressing gratitude today, I also want to draw your attention to this situation—this is essentially my main message,” said Nikol Pashinyan.