ევროკავშირი-სომხეთის საპარლამენტო პარტნიორობის კომიტეტის სხდომაზე არმენ ყაზარიანმა ვიზალიბერალიზაციის კუთხით განხორციელებული სამუშაოები წარადგინა
19 მარტს გაიმართა ევროკავშირი-სომხეთის საპარლამენტო პარტნიორობის კომიტეტის მეხუთე სხდომა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ არმენ ყაზარიანმა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
განიხილეს სომხეთი-ევროკავშირის პარტნიორობის ახალ დღის წესრიგთან დაკავშირებული საკითხები. ყურადღება გამახვილდა ვიზალიბერალიზაციის პროცესში დაფიქსირებულ პროგრესზე, მათ შორის მოკლევადიანი ვიზების გაცემის მიმართულებით განხორციელებულ სამუშაოებსა და ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე.
არმენ ყაზარიანმა წარადგინა ვიზალიბერალიზაციის პროცესის ძირითადი ეტაპები: დიალოგის დაწყებიდან სამოქმედო გეგმის მიღებამდე და მისი იმპლემენტაციისთვის გადადგმული პრაქტიკული ნაბიჯები. კერძოდ, მან მიმოიხილა სომხური მხარისთვის გადაცემული სამოქმედო გეგმის შინაარსი, ხაზი გაუსვა დადგენილ ნიშნულებს და მათ შესასრულებლად მიმდინარე საკანონმდებლო და ინსტიტუციურ რეფორმებს.
მნიშვნელოვნად შეფასდა დოკუმენტების უსაფრთხოების ამაღლების მიზნით საჯარო და კერძო სექტორის პარტნიორობის ფორმატში მიმდინარე პროექტები, მიგრაციისა და საზღვრების ინტეგრირებული მართვის სტრატეგიების შემუშავება, ასევე თავშესაფრის სისტემის ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესი.
სამართალდამცავ სფეროში მიმდინარე რეფორმების კონტექსტში, არმენ ყაზარიანმა აღნიშნა, რომ განხორციელებული ცვლილებები მიზნად ისახავს არა მხოლოდ სისტემის რეორგანიზაციას, არამედ პოლიციის საქმიანობაში თანამედროვე სტანდარტების დანერგვას.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ეფექტური განხორციელებისთვის კოორდინირებული მიდგომა აირჩია - აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ არმენ ყაზარიანმა.

Deputy Minister of Internal Affairs of Armenia Armen Ghazaryan participated in the 5th meeting of the Armenia–EU Parliamentary Partnership Committee on March 19.
Issues related to the new Armenia–EU partnership agenda were discussed, the ministry said in a press release.
Reference was made to progress in the visa liberalization process, including ongoing efforts toward the issuance of short-term visas, as well as infrastructure projects.
Armen Ghazaryan presented the main stages of the visa liberalization process—from the launch of the dialogue to the receipt of the Action Plan and the practical steps being taken for its implementation. In particular, he touched upon the content of the Action Plan provided to the Armenian side, highlighting the established benchmarks and the legislative and institutional reforms being carried out to meet them.
The importance of programs implemented in a public-private partnership format to enhance document security was emphasized, along with the development of migration and integrated border management strategies, as well as the digitalization of the asylum system.
In the context of reforms in the law enforcement sector, Armen Ghazaryan noted that the ongoing changes are aimed not only at restructuring the system but also at introducing modern standards in police operations.
The Ministry of Internal Affairs has adopted a systematic approach to the effective implementation of the visa liberalization Action Plan, Deputy Minister Armen Ghazaryan emphasized.