სომხეთის მოქალაქეებისთვის ევროკავშირში უვიზო მიმოსვლა უახლოეს წლებში რეალისტური პერსპექტივაა: ბრუნერი
ვიზალიბერალიზაცია სომხეთი-ევროკავშირის პარტნიორობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ამის შესახებ ევროკომისარმა შინაგან საქმეთა და მიგრაციის საკითხებში მაგნუს ბრუნერმა „არმენპრესისთვის“ მიცემულ ექსკლუზიურ ინტერვიუში განაცხადა. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს გააადვილებს მოგზაურობას მუშაობის, სწავლისა და ტურიზმის მიზნით, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის გაღრმავებასა და ხალხთაშორისი კავშირების გაფართოებას.
„გასული წლის ნოემბერში ჩვენ გადავეცით ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა და მას შემდეგ დაფიქსირდა სტაბილური პროგრესი, განსაკუთრებით დოკუმენტების უსაფრთხოებისა და მიგრაციის მართვის სფეროებში. ბიომეტრიული საიდენტიფიკაციო დოკუმენტების დანერგვა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია და, როგორც მესმის, ის მალე ამოქმედდება. რეფორმები ასევე გრძელდება თავშესაფრის, ასევე ორგანიზებული დანაშაულისა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით, ევროკავშირის პარტნიორებისა და ისეთი სააგენტოების მხარდაჭერით, როგორიცაა Europol-ი და Frontex-ი“, - აღნიშნა ევროკომისარმა.
ვიზალიბერალიზაცია კრიტერიუმებზე დაფუძნებული პროცესია, ამიტომ სამოქმედო გეგმაში მითითებული ყველა მოთხოვნა უნდა შესრულდეს საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე - არა მხოლოდ ევროკავშირის, არამედ პირველ რიგში სომეხი ხალხის ინტერესებიდან გამომდინარე. პროგრესის შესახებ პირველი ანგარიში წარდგენილი იქნება 2026 წლის მაისში დაგეგმილ სომხეთი-ევროკავშირის სამიტზე.
„თუ რეფორმების ეს ტემპი შენარჩუნდება, უახლოეს წლებში უვიზო მიმოსვლა რეალისტური პერსპექტივაა. ეს ახალ შესაძლებლობებს შეუქმნის სომხეთის მოქალაქეებს განათლების, ბიზნესის, ტურიზმისა და კულტურული გაცვლის სფეროებში და კიდევ უფრო განამტკიცებს კავშირებს სომხეთსა და ევროკავშირს შორის“, - განაცხადა მაგნუს ბრუნერმა.
ის სომხეთში 12 მარტს ჩავიდა. მან შეხვედრები გამართა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან, შინაგან საქმეთა მინისტრ არფინე სარგსიანთან და მონაწილეობა მიიღო დისკუსიაში სახელწოდებით: „ვიზალიბერალიზაციის გზა: ევროკავშირი-სომხეთის თანამშრომლობის გაძლიერება ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის განხორციელების ფარგლებში“.

Visa liberalization is an important part of the EU-Armenia partnership, Magnus Brunner, European Commissioner for Internal Affairs and Migration, told Armenpress in an exclusive interview during his visit to Armenia.
The EU Commissioner visited Armenia on March 12 and held talks with PM Nikol Pashinyan and Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan amid the ongoing EU-Armenia visa liberalization dialogue.
The Commissioner emphasized that if the reform momentum continues, visa-free travel in the coming years is a realistic prospect.
“Visa liberalisation is an important part of the EU-Armenia partnership because it brings our people closer together. It will make travel easier for work, study, and tourism. This, in turn, deepens cooperation and people-to-people contacts. Last November, we handed over the Visa Liberalisation Action Plan, and progress has been steady, especially on document security and migration management. The introduction of biometric identity documents is an important step, and I understand this will come into effect soon. Reforms are also continuing in areas such as asylum, and the fight against organised crime and corruption, with support from EU partners and agencies like Europol and Frontex. Visa liberalisation is a benchmark-based process, so all requirements in the Action Plan must be met before a final decision can be taken - not only in the interest of the EU, but most importantly for the Armenian people. The first progress report will be presented at the EU -Armenia Summit in May 2026. If this reform momentum continues, visa-free travel in the coming years is a realistic prospect. It would create new opportunities for Armenian citizens in education, business, tourism, and cultural exchange, and further strengthen ties between Armenia and the European Union,” Brunner told Armenpress.