ათენში სომხეთისა და საბერძნეთის პრეზიდენტების შეხვედრა დაიწყო
საბერძნეთის პრეზიდენტის რეზიდენციაში სომხეთის პრეზიდენტის, ვაჰაგნ ხაჩატურიანისა და საბერძნეთის პრეზიდენტის, კონსტანტინოს ტასულასის შეხვედრა დაიწყო.
როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი ათენიდან იტყობინება, შეხვედრა სომხეთის პრეზიდენტის დახვედრის ოფიციალური ცერემონიის შემდეგ გაიმართა.
ორი ქვეყნის პრეზიდენტი თავდაპირველად პირისპირ შეხვედრას გამართავს, რის შემდეგაც დაგეგმილია შეხვედრა გაფართოებული შემადგენლობით. საბერძნეთის დელეგაციის შემადგენლობაში არიან საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე იანის მიხაილ ლოვერდოსი, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის გენერალური მდივანი ალიკი ხატზი, საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობების გენერალური მდივანი დიმიტრიკოს სკალკოსი, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის სამხედრო ოფისის დირექტორი ეფთიმიოს მიკროსი და სხვები.
სომხეთის დელეგაციის შემადგენლობაში არიან სომხეთის ეკონომიკის მინისტრი გევორგ პაპოიანი, სომხეთის პარლამენტის დეპუტატი და სომხეთ-საბერძნეთის მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი ჰაიკ კონჯორიანი, პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვანელი ხაჩატურ პოღოსიანი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვაჰან კოსტანიანი, მაღალტექნოლოგიური მრეწველობის მინისტრის პირველი მოადგილე გევორგ მანთაშიანი და სხვები.
სომხეთისა და საბერძნეთის პრეზიდენტების შეხვედრის დღის წესრიგშია მრავალმხრივი თანამშრომლობის განვითარების საკითხები: უსაფრთხოება, ეკონომიკა, სავაჭრო ბრუნვა, ტექნოლოგიური სფერო, მეცნიერება და განათლება.
ტექნოლოგიურ სფეროში ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობას ახალ იმპულსს მისცემს ურთიერთგაგების მემორანდუმის ხელმოწერა. მემორანდუმს ხელს მოაწერენ სომხეთის მაღალტექნოლოგიური მრეწველობის მინისტრის პირველი მოადგილე გევორგ მანთაშიანი და საბერძნეთის ციფრული მმართველობის მინისტრის პირველი მოადგილე ქრისტოს დერმენძოპულოსი.
ორი ქვეყნის პრეზიდენტების შეხვედრის ფარგლებში დაგეგმილია ორდენების გადაცემის ცერემონია. საბერძნეთის პრეზიდენტი სომხეთის პრეზიდენტს გადასცემს „მაცხოვრის ორდენის დიდ ჯვარს“, ხოლო სომხეთის პრეზიდენტი ბერძენ კოლეგას – „დიდების ორდენს“.

В Афинах проходит встреча президентов Армении и Греции
В резиденции президента Греции проходит встреча президента Армении Ваагна Хачатуряна и президента Греции Константиноса Тасуласа.
Как сообщает корреспондент “Арменпресс” из Афин, встреча состоялась после официальной церемонии приветствия президента Армении.
Президенты двух стран вначале проведут личную встречу, после чего ожидается встреча в расширенном формате. В составе греческой делегации замминистра иностранных дел Греции Янис Михаил Ловердос, генеральный секретарь администрации президента Греции Алики Хаци, генеральный секретарь по международным экономическим связям Димитриос Скалкос, директор Военного управления администрации президента Греции Эфтимиос Микрос и другие.
В составе армянской делегации министр экономики Республики Армения Геворг Папоян, депутат Национального Собрания Республики Армения, глава Группы дружбы Армения-Греция Айк Конджорян, руководитель Аппарата президента Армении Хачатур Погосян, заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваган Костанян, первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Республики Армения Геворг Манташян и другие.
Повестка дня встречи президентов Армении и Греции включает вопросы, направленные на развитие многоотраслевого сотрудничества: безопасность, экономика, товарооборот, технологический сектор, наука, образование.
Сотрудничество двух стран в технологической сфере получит новый импульс благодаря подписанию меморандума о взаимопонимании. Меморандум подпишут первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Республики Армения Геворг Манташян и первый заместитель министра цифрового управления Греции Христос Дерментцопулос.
В рамках встречи президентов двух стран запланирована также церемония награждения. Президент Греции вручит президенту Армении “Орден Спасителя степени Большой крест”. Президент Армении вручит своему греческому коллеге “Орден Славы”.