სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი სტრასბურგში ვენეციის კომისიის პრეზიდენტს შეხვდა
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი სტრასბურგში შეხვდა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტ მარტა კარტაბიას․ მინისტრმა მირზოიანმა მარტა კარტაბიას მიულოცა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტის თანამდებობაზე არჩევა․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან აცხადებენ, რომ თანამოსაუბრეებმა განიხილეს ვენეციის კომისიასთან თანამშრომლობის საკითხები․ ორივე მხარემ კმაყოფილებით გაუსვა ხაზი იმ აქტიურ თანამშრომლობას, რომელიც ჩამოყალიბდა დემოკრატიისთვის არსებული რთული პირობების ფონზე სამართლის უზენაესობის უზრუნველყოფის, ადამიანის უფლებების დაცვისა და, ზოგადად, სამართლებრივი რეფორმების მიმართულებით․
არარატ მირზოიანმა აღნიშნა, რომ დემოკრატიული რეფორმების ამბიციური დღის წესრიგის ფარგლებში სომხეთი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს კომისიის წვლილს სხვადასხვა სამართლებრივ ინიციატივებთან დაკავშირებით, რაც გამოიხატება საკონსულტაციო დასკვნებში․
შეხვედრაზე ასევე შეეხნენ ციფრული პლატფორმების განვითარების პირობებში ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში არსებულ გამოწვევებს და მათ დასაძლევად ეფექტიანი მექანიზმების შემუშავებისა და განხორციელების მნიშვნელობას․

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met in Strasbourg with Marta Cartabia, the new President of the Council of Europe’s Venice Commission.
The FM and Marta Cartabia discussed Armenia’s cooperation with the Venice Commission. Both sides, with satisfaction, emphasized the active collaboration established in ensuring the rule of law, protecting human rights, and, more broadly, advancing legal reforms under the current complex conditions for democracy, the Foreign Ministry said in a readout.
FM Ararat Mirzoyan highlighted that, within the framework of an ambitious agenda of democratic reforms, Armenia values the Commission’s contribution to various legal initiatives, which is reflected in its advisory opinions.
Attention was given to the challenges of protecting human rights in the context of the development of digital platforms, as well as to the importance of developing and implementing effective mechanisms to address these challenges.