სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი სტრასბურგში ვენეციის კომისიის პრეზიდენტს შეხვდა
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი სტრასბურგში შეხვდა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტ მარტა კარტაბიას․ მინისტრმა მირზოიანმა მარტა კარტაბიას მიულოცა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტის თანამდებობაზე არჩევა․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან აცხადებენ, რომ თანამოსაუბრეებმა განიხილეს ვენეციის კომისიასთან თანამშრომლობის საკითხები․ ორივე მხარემ კმაყოფილებით გაუსვა ხაზი იმ აქტიურ თანამშრომლობას, რომელიც ჩამოყალიბდა დემოკრატიისთვის არსებული რთული პირობების ფონზე სამართლის უზენაესობის უზრუნველყოფის, ადამიანის უფლებების დაცვისა და, ზოგადად, სამართლებრივი რეფორმების მიმართულებით․
არარატ მირზოიანმა აღნიშნა, რომ დემოკრატიული რეფორმების ამბიციური დღის წესრიგის ფარგლებში სომხეთი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს კომისიის წვლილს სხვადასხვა სამართლებრივ ინიციატივებთან დაკავშირებით, რაც გამოიხატება საკონსულტაციო დასკვნებში․
შეხვედრაზე ასევე შეეხნენ ციფრული პლატფორმების განვითარების პირობებში ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში არსებულ გამოწვევებს და მათ დასაძლევად ეფექტიანი მექანიზმების შემუშავებისა და განხორციელების მნიშვნელობას․

Министр иностранных дел Армении встретился в Страсбурге с председателем Венецианской комиссии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Страсбурге с председателем Венецианской комиссии Мартой Картабией. Министр Мирзоян поздравил Марту Картабию с избранием на пост председателя Венецианской комиссии.
Как передает “Арменпресс”, МИД Армении сообщает, что собеседники обсудили вопросы сотрудничества с Венецианской комиссией. Обе стороны с удовлетворением отметили активное сотрудничество, налаженное в нынешних сложных для демократии условиях, обеспечения верховенства права, защиты прав человека и правовых реформ в целом.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что в рамках амбициозной программы демократических реформ Армения придает большое значение вкладу Комиссии в различные правовые инициативы, что выражается в консультативных заключениях.
Были обсуждены вопросы защиты прав человека в контексте развития цифровых платформ и важности разработки и внедрения эффективных механизмов для их решения.