ირანში საპროტესტო აქციების დროს დაღუპულთა რაოდენობამ 30-ს გადააჭარბა։ უფლებადამცველი ორგანიზაცია
ადამიანის უფლებების დაცვის ორგანიზაციის ინფორმაციით, ირანში ბოლო 10 დღის განმავლობაში გამართული საპროტესტო აქციების დროს დაღუპულთა რიცხვმა მინიმუმ 36-ს მიაღწია, იუწყება „არმენპრესი“ BBC-ზე დაყრდნობით․
უცხოეთში მოქმედმა საინფორმაციო სააგენტომ „ადამიანის უფლებების აქტივისტები“ (HRANA) განაცხადა, რომ დადასტურებული 36 მსხვერპლიდან 34 დემონსტრანტია, ხოლო ორს უსაფრთხოების ძალებთან კავშირი ჰქონდა.
ირანის ხელისუფლებას ჯერჯერობით არ გამოუქვეყნებია დაღუპულთა ოფიციალური სტატისტიკა, თუმცა მათ განაცხადეს, რომ გარდაიცვალა უსაფრთხოების სამი თანამშრომელი․ BBC Persian-მა კი ამ დროისთვის დაადასტურა 20 დაღუპულის ვინაობა.
HRANA-ს ცნობით, ეკონომიკური კრიზისის ფონზე დაწყებული და 31 პროვინციიდან 27-ში გავრცელებული არეულობების დროს 60-ზე მეტი დემონსტრანტი დაშავდა, ხოლო 2076 ადამიანი დააკავეს.
6 იანვარს ირანულმა მედიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დასავლეთ ილამის პროვინციის მალეკშაჰის რაიონში, სადაც ბოლო დღეებში მასშტაბური საპროტესტო აქციები და შეტაკებები მიმდინარეობდა, მოკლულია პოლიციელი.
BBC იუწყება, რომ მანამდე უსაფრთხოების ძალებმა ცრემლსადენი გაზი გამოიყენეს თეირანის დიდ ბაზარში შეკრებილი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
აქციები დაიწყო 28 დეკემბერს, როდესაც მოვაჭრეები დედაქალაქის ქუჩებში გამოვიდნენ აშშ დოლართან მიმართებით ირანული რიალის მკვეთრი დევალვაციის წინააღმდეგ პროტესტის გამოსახატავად. მოგვიანებით მათ სტუდენტებიც შეუერთდნენ და საპროტესტო ტალღამ ქვეყნის სხვა ქალაქებსაც მიაღწია.
ირანის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ დემონსტრანტების მოთხოვნები მისაღებია და აღნიშნა, რომ დაგეგმილია ეკონომიკური ღონისძიებების გატარება.
მანამდე აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონი ყურადღებით ადევნებს თვალს ირანში მიმდინარე მოვლენებს და მკაცრად იმოქმედებს, თუ დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალა გამოიყენება. მისი თქმით, აშშ მზად არის დაეხმაროს ირანელებს, თუკი მშვიდობიანი მომიტინგეები დახოცავენ.
ირანის ხელისუფლებამ კი განაცხადა, რომ მკაცრად უპასუხებს ქვეყნის საშინაო საქმეებში ჩარევის ყოველგვარ მცდელობას.

Число погибших во время демонстраций в Иране превысило 30 человек: правозащитная группа
По данным правозащитной группы, за последние 10 дней в результате протестов в Иране погибло по меньшей мере 36 человек. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на BBC.
Отмечается, что информационное агентство HRANA, работающее за рубежом, сообщило, что 34 из подтвержденных жертв были протестующими, а двое были связаны с силами безопасности.
Иранские власти не публикуют официальное число погибших, но заявили о гибели трех сотрудников сил безопасности. BBC Persian пока подтвердила личности 20 жертв.
HRANA также сообщила, что более 60 протестующих получили ранения, 2076 были арестованы во время беспорядков, которые начались из-за экономического кризиса и распространились на 27 из 31 провинций.
Вечером 6 января иранские СМИ сообщили о гибели полицейского в районе Малекшахи западной провинции Илам, где в последние дни проходят масштабные протесты и столкновения.
Как сообщает BBC, ранее силы безопасности применили слезоточивый газ против протестующих, собравшихся на Большом базаре в Тегеране.
Протесты начались 28 декабря, когда владельцы магазинов вышли на улицы столицы, чтобы выразить свое недовольство резким падением иранского риала по отношению к доллару США. Вскоре к демонстрантам присоединились студенты, и протесты распространились на различные города.
Иранские власти заявили, что требования протестующих приемлемы, они объявили о новых экономических мерах.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон внимательно следит за развитием событий в Иране и жестко отреагирует, если против иранских протестующих будет применена сила. Он также заявил, что Соединенные Штаты придут на помощь иранцам, если будут убиты мирные протестующие.