სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის საახალწლო მიმართვა
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ახალი წლის აღსანიშნავად მილოცვის მიმართვა გაავრცელა. „არმენპრესი“ წარმოგიდგენთ მიმართვას სრულად։
„ძვირფასო ხალხო, სომხეთის რესპუბლიკის ძვირფასო მოქალაქეებო,
დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ 2025 წელი არის პირველი კალენდარული წელი, როდესაც აზერბაიჯანთან სროლის შედეგად არც დაღუპული გვყავს და არც დაშავებული. სომხეთ–აზერბაიჯანის საზღვარზე სროლის შედეგად დაღუპულები არ გვყავს 2024 წლის მარტიდან, უკვე 22 თვეზე მეტია.
ეს შემთხვევითი გარემოებების შედეგი არ არის, არამედ სომხეთის ხალხის, ანუ თქვენი, მიერ 2021 წლის ვადამდელ არჩევნებზე მთავრობისა და საპარლამენტო უმრავლესობისთვის მანდატით მინიჭებული სტრატეგიის განხორციელების შედეგია.
ეს სტრატეგია გამოხატულია „რეალური სომხეთის“ იდეოლოგიაში და დაკავშირებულია ჩვენი ახალი მიდგომისთან - სომეხი ხალხის ისტორიის წაკითხვასა და ხელახალ წაკითხვასთან, მასში ჩადებული გზავნილების ძიებასა და აღმოჩენასთან და ამ გზავნილების რეალურ ცხოვრებაში გამოსადეგ ცოდნად გარდაქმნასთან.
გვადანაშაულებდნენ ისტორიის შეცვლის შეთქმულებაში.
თუმცა ჩვენი მიზანი იყო არა უკვე მომხდარი, არამედ მომავალი სომხეთის ისტორიის შეცვლა.
ჩვენი საბოლოო მიზანი იყო მოწამე ერისთვის ჩვენზე დაკისრებული როლის გადალახვა და მრავალრიცხოვანი მსხვერპლისა და მსხვერპლშეწირვის ფასად ამ მიზანს მივაღწიეთ.
გვადანაშაულებდნენ ჩვენი იდენტობის წინააღმდეგ მოქმედებაში, თუმცა ჩვენ დავინახეთ ცხადი ჭეშმარიტება, ჩვენი იდენტობა არის ჩვენი სახელმწიფო, და ჩვენი სახელმწიფო არის ჩვენი იდენტობა. სომხეთის რესპუბლიკის ყველა მოქალაქესა და მთელ მსოფლიოში მცხოვრებ სომხებს მოვუწოდეთ დაენახათ ეს აშკარა რეალობა. სახელმწიფოს გაძლიერების დღის წესრიგი იდენტობის გაძლიერების დღის წესრიგია. ჩვენ ვაძლიერებთ ჩვენს სახელმწიფოს, და შესაბამისად ვაძლიერებთ ჩვენს ეროვნულ იდენტობას.
გვადანაშაულებდნენ იმაში, თითქოს უარვყოფთ ისტორიულ სომხეთს, თითქოს უარვყოფთ ჩვენს ისტორიას, თუმცა ჩვენი პოლიტიკა საბოლოოდ ჩვენი ისტორიის მოსმენის შედეგია - ისტორიისა, რომელიც გვეუბნება: „ნუ გამიმეორებ, საკმარისია ჩემი გამეორება“.
„რეალური სომხეთის“ იდეოლოგიის შთამაგონებელი ისტორიული სომხეთია, რომლის ბედისწერა გვაფრთხილებს: „არ გაიაროთ ჩემი გზა, არ გადააქციოთ სომხეთის რესპუბლიკა ისტორიულ სომხეთად“․
2021 წელს ჩვენ ვამბობდით։ „არსებობს მომავალი“, დღეს კი ვამბობთ, რომ მომავალი დღეს არის, და დღეს ჩვენ ვცხოვრობთ იმ მომავალში, რომლისთვისაც თქვენ, სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებო, ხმა მიეცით 2021 წელს. 2025 წელი ამ მშვიდობიანი მომავლის, მშვიდობის პირველი სრულფასოვანი კალენდარული წელია․
ჩვენ არა მხოლოდ ჩამოვაყალიბეთ „რეალური სომხეთის“ იდეოლოგია, არამედ სომხეთის რესპუბლიკა ვაქციეთ რეალურ სახელმწიფოდ, რომელიც რეალურ სამყაროში მოქმედებს․
2025 წელს ჩემი საერთაშორისო ორმხრივი ოფიციალური შეხვედრების გეოგრაფია წარმოუდგენელია․ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, რუსეთის პრეზიდენტი, ჩინეთის პრეზიდენტი, საფრანგეთის პრეზიდენტი, ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტი, თურქეთის პრეზიდენტი, ყაზახეთის პრეზიდენტი, არაბთა გაერთიანებული საამიროების პრეზიდენტი, აზერბაიჯანის პრეზიდენტი, ტაჯიკეთის პრეზიდენტი, რომის პაპი, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტი, ევროპული კომისიის პრეზიდენტი, გერმანიის კანცლერი, იაპონიის პრემიერ-მინისტრი, ბელგიის პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ესტონეთის პრემიერ-მინისტრი, ალბანეთის პრემიერ-მინისტრი․
ყველა ამ შეხვედრაში ჩვენ ერთ მიზანს ვემსახურებოდით - სომხეთის პოზიციონირებას, როგორც სრულფასოვანი, დამოუკიდებელი და სუვერენული სახელმწიფოსი, რომელსაც არ სჭირდება მეურვეობა, არამედ შეუძლია თავად გააცნობიეროს საკუთარი საჭიროებები და საკითხები და თავად მიიღოს გადაწყვეტილებები თავისი მდგრადი არსებობისთვის, არა უბრალოდ გადარჩენისთვის, არამედ განვითარებისათვის. და ჩვენ ამ მიზანს მივაღწიეთ․
გვადანაშაულებენ თურქოფილიასა და აზერბაიჯანულ ორიენტაციაში, მაშინ როცა ჩვენი ამოცანაა საკუთარი თვალით დავინახოთ და შევიცნოთ ჩვენი რეგიონი და გარემო და არ დავუშვათ, რომ ჩვენი ისტორიული, დიახ - გამართლებული შიშები გამოიყენონ ჩვენი მართვისთვის, მანიპულაციისთვის და ჩვენი დამოუკიდებელი და სუვერენული ნების გასატეხად. და ჩვენ ამ მიზანს მივაღწიეთ․ სომხეთის რესპუბლიკა დღეს უფრო მეტად სახელმწიფოა, ვიდრე ოდესმე, უფრო დამოუკიდებელია, ვიდრე ოდესმე, უფრო სუვერენულია, ვიდრე ოდესმე და უფრო უსაფრთხოა, ვიდრე ოდესმე․
ჩვენს რეგიონში მიმდინარეობს გარდამტეხი ცვლილებები․ დამოუკიდებლობის შემდეგ პირველად, აზერბაიჯანის ტერიტორიით მატარებლები ტვირთს აწვდიან სომხეთის რესპუბლიკას, ჩნდება აზერბაიჯანთან ორმხრივი ვაჭრობის პირველი ნიშნები, ფიქსირდება საქონლის შეძენის პირველი მსხვილი შემთხვევები․
ეს არის ახალი, ჯერ კიდევ დაწერადი ისტორია და ეს არის მშვიდობის ისტორია․
ამ ისტორიის პირველი აქტის კულმინაცია გახდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის დამყარება․ 2025 წლის 8 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ინიციატივით თეთრ სახლში გამართულ სამიტზე, აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მივიღეთ დეკლარაცია, რომელსაც მოწმის სახით ხელი მოაწერა თავად პრეზიდენტმა ტრამპმაც․
ჩვენი თანდასწრებით, ორი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა წინასწარ მოაწერეს ხელი შეთანხმებას „სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“, რომლის ტექსტის შეთანხმების შესახებ ჩვენ და ოფიციალურმა ბაქომ ჯერ კიდევ 2025 წლის მარტში გამოვაცხადეთ․
მანამდე, 2024 წლის აგვისტო–ოქტომბერში, ორი ქვეყნის ვიცე-პრემიერებმა ხელი მოაწერეს სომხეთისა და აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაციის კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტს, რომელიც შემდგომ ორივე ქვეყანაში იქნა რატიფიცირებული და მიიღო უმაღლესი იურიდიული ძალა․
ეს არის პირველი დოკუმენტი, რომელიც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ორმხრივ ფორმატში იქნა ხელმოწერილი და რატიფიცირებული და რომელიც ფაქტობრივად წარმოადგენს მშვიდობის საფუძველს. ამ დოკუმენტში 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაცია განისაზღვრება, როგორც ორ ქვეყანას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის საბაზისო პრინციპი․
ეს არის რეალური მშვიდობის ერთადერთი ფორმულა, ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის აღიარება საბჭოთა რესპუბლიკების ადმინისტრაციული საზღვრების მიხედვით, რადგან ნებისმიერი სხვა ფორმულა გარდაუვლად გადაიქცეოდა უსასრულო და სისხლიან დისკუსიად იმის შესახებ, თუ სად არის სომხეთის რესპუბლიკა და სად არის აზერბაიჯანის რესპუბლიკა. ამ დისკუსიას დასასრული არასდროს ექნებოდა.
სწორედ ეს არის მიზეზი, რის გამოც 2025 წლის მარტში გამოვაცხადე ყარაბაღის მოძრაობის არგაგრძელების აუცილებლობის შესახებ. აქ არსებითი ისაა, რომ არც ეს და არც 2022 წლის 6 ოქტომბრის პრაღის განცხადება არ გამიკეთებია დათმობის სახით, როგორც ამას ზოგი ცდილობს წარმოაჩინოს, არამედ ამ განცხადებებზე წავედი, როგორც სომხეთის რესპუბლიკის შეგნებული და რეალური ინტერესებიდან გამომდინარე სასიცოცხლო აუცილებლობის შედეგად.
ეს მნიშვნელოვანი ნიუანსია. ჩვენ გვადანაშაულებენ ცალმხრივ დათმობებში წასვლაში, მაშინ როცა სიმართლე ის არის, რომ ჩვენ არც ერთ, აბსოლუტურად არც ერთ დათმობაზე არ წავსულვართ, ჩვენ მივყევით ჩვენი სახელმწიფოს მდგრადობის დღის წესრიგს, მივყევით ჩვენი სახელმწიფოს ინტერესს.
ფორმულა „ყარაბაღი ჩვენი იყო, ახლა აღარ არის“ არის გეოპოლიტიკურ მახეში მოქცეული ცნობიერების გამოხატულება, მაშინ როცა სახელმწიფოსა და მოქალაქის ცნობიერება ამბობს: „სომხეთის რესპუბლიკა ჩვენი არ იყო, ახლა კი უკვე ჩვენია“. დიახ, ჩვენი მოწამეების სიცოცხლის ფასად, დიახ, ჩვენი ტანჯვისა და დანაკარგების ფასად და სწორედ ამიტომ უფრო ძვირფასი, უფრო საყვარელი, ვიდრე ნებისმიერი სხვა რამ, რადგან ეს სხვა არაფერია, თუ არა განხორციელებული ოცნება. სომხეთის რესპუბლიკა ჩვენი განხორციელებული ოცნებაა, და ჩვენ დღეს ვცხოვრობთ ჩვენს ოცნებაში.
ძვირფასო ხალხო, ძვირფასო მოქალაქეებო,
ჩვენ მივაღწიეთ მომავალს და ჩვენ ვცხოვრობთ მომავალში, და ჩვენ აღარ დავბრუნდებით წარსულში․ 2026 წელი იქნება ჩვენი დღევანდელი მომავლის მშვენიერი გაგრძელება․
რამდენიმე წუთში ჩვენ შევხვდებით ახალ წელს უკვე დაფიქსირებული მაღალი ეკონომიკური ზრდით․ ამგვარად, თქვენთან ერთად შევასრულებთ 2021 წლის არჩევნების დროს დასახულ ამოცანას საშუალოდ წლიური 7 პროცენტიანი ეკონომიკური ზრდის უზრუნველყოფას․ 2018 წლის სახალხო, არაძალადობრივი, ხავერდოვანი რევოლუციის შემდეგ სომხეთის რესპუბლიკის ეკონომიკა გაიზარდა 50 პროცენტზე მეტით․ 2025 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები 30 პროცენტით მეტია, ვიდრე 2017 წლის მთელი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლები․
ეს თქვენი დამსახურებაა, სომხეთში მომუშავე, შედეგის შემქმნელი, კანონით დადგენილი გადასახადების გადამხდელი ეკონომიკური სუბიექტებისა და იმ მოქალაქეების, რომლებიც არ ივიწყებენ საკონტროლო სალარო ჩეკის გაცემას ან მოთხოვნას․ მადლობა ყველას. თქვენ ხართ ის საყრდენი, რომელზეც დაფუძნებულია ჩვენი სამშობლო-სახელმწიფო․
სომხეთის რესპუბლიკაში მომუშავე, შედეგის შემქმნელი, კანონით დადგენილი გადასახადების გადამხდელი, სალარო ჩეკის გამცემი ან მომთხოვნი ადამიანების დამსახურებით, რამდენიმე წუთში ამოქმედდება ჯანმრთელობის ყოვლისმომცველი დაზღვევის სისტემა, რომლის საფასურს 18 წლამდე პირებისა და 65 წელს გადაცილებული პენსიონერების ნაცვლად გადაიხდის სახელმწიფო ბიუჯეტი․
ეს ნიშნავს, რომ პენსიონერების ცხოვრების დონე მნიშვნელოვნად გაიზრდება, რადგან აშკარაა, რომ მათი ძირითადი და უმთავრესი ხარჯები დაკავშირებულია ჯანდაცვასთან, და ახლა ეს ხარჯები არსებითად და საგრძნობლად შემცირდება․ ხოლო პენსიონერების უნაღდო ვაჭრობის შემთხვევაში ქეშბექი გაიზრდება და მიაღწევს 20 პროცენტს․ იგივე ეხება სოციალური დახმარების მიმღებ პირებსაც․
2026 წელს დავასრულებთ 300 სკოლისა და 500 საბავშვო ბაღის მშენებლობის, რეკონსტრუქციის ან კაპიტალური რემონტის პროგრამას და დაუყოვნებლივ დავიწყებთ მომდევნო 300 სკოლის, 100 საბავშვო ბაღის, ასევე მინიმუმ 100 ხელოვნების სკოლის, სპორტული სკოლისა და სპორტული ცენტრის მშენებლობის, რეკონსტრუქციის ან კაპიტალური რემონტის პროგრამას․ აკადემიური ქალაქის მეგაპროექტი შევიდა პრაქტიკულ ეტაპზე და პროგრამის განხორციელების ტემპები გაიზრდება․
რა მაქვს სათქმელი იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც კვლავ ცხოვრობენ მძიმე სოციალურ პირობებში? ამ საკითხის გადაწყვეტის ჩვენი სტრატეგია მოქცეულია ცნობილ გამოთქმაში: „თუ გინდა ადამიანი გამოკვებო, ნუ მისცემ მას თევზს, არამედ ასწავლე თევზის დაჭერა“․ შრომისუნარიანმა ადამიანმა თავისი საარსებო წყარო უნდა უზრუნველყოს საკუთარი შრომით․ თუ ის მუშაობს და ვერ ახერხებს საარსებო წყაროს უზრუნველყოფას, ეს ნიშნავს, რომ სამუშაო საკმარისად ეფექტური არ არის და ჩვენ უნდა დავუჭიროთ მხარი ადამიანს - დავეხმაროთ მას, როგორც მუშაკს, ეფექტიანობის ამაღლებაში, ეფექტიანი მუშაობისთვის საჭირო უნარების შეძენაში, და ესეც განათლებისა და საგანმანათლებლო გზის ნაწილია․
ნებისმიერი სფეროს ნებისმიერი საკითხის მიმართ მთავრობას აქვს სამი გადაწყვეტა: პირველი - განათლება, მეორე - განათლება, მესამე - განათლება․ განათლება ჩვენთვის უნდა იქცეს და უკვე იქცევა ეროვნულ ცხოვრების წესად და აზროვნებად, რაც საკვანძოა ნებისმიერი გარე და შიდა, ეკონომიკური და სოციალური პრობლემის გადასაჭრელად․
ამ სტრატეგიის წყალობით დღეს სომხეთში არიან მასწავლებლები და რიგითი სამხედრო მოსამსახურეები, რომლებიც იღებენ 700 ათას დრამსა და მეტ ანაზღაურებას․ ეს არის რეალური სომხეთის რეალური მოქალაქის რეალური მიღწევა․
2026 წელს გამოვლინდება სომხეთის რესპუბლიკის საერთაშორისო ავტორიტეტის ზრდა․ მაისში ერევანში გაიმართება ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის მე-8 სამიტი, ხოლო ოქტომბერში - ბიომრავალფეროვნების COP-17 სამიტი․ სომხეთი უმასპინძლებს რამდენიმე ათეული ქვეყნის ლიდერსა და ასობით ქვეყნის დელეგაციას․
2026 წელი ჰპირდება მნიშვნელოვან ეკონომიკურ და საინვესტიციო გააქტიურებას, რადგან დაიწყება „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისათვის“ პროექტის განხორციელება, რომელიც ინსტიტუციურ ჩარჩოში მოაქცევს სომხეთის რესპუბლიკის განბლოკვას. ეს არის ეპოქალური მოვლენა, რომელიც წლების წინ წარმოუდგენლად ითვლებოდა։
თუმცა 2026 წლის უმნიშვნელოვანესი მოვლენა იქნება ეროვნული ასამბლეის რიგითი არჩევნები, რომლებიც ივნისში გაიმართება. სწორედ ამ არჩევნებში სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქემ შეუქცევადად უნდა დაიცვას და დაეუფლოს მის მიერ შექმნილ მშვიდობას, მის მიერ ხელახლა დამკვიდრებულ სახელმწიფოს, საკუთარი, ანუ ხალხის ხელისუფლებას.
არჩევნები იქნება თავისუფალი, სამართლიანი და დემოკრატიული, და ხალხი გაიმარჯვებს, სომხეთის რესპუბლიკა გაიმარჯვებს. გაიმარჯვებს მომავალი, რომელიც დღეს არის, აქ არის, ახლა არის.
2026 წელი იქნება კონსოლიდაციისა და ერთიანობის წელი. ისეთი ერთიანობის, რომლის ცენტრში დგას სომხეთის რესპუბლიკა, მისი საერთაშორისო დონეზე აღიარებული სუვერენული ტერიტორია, მისი მოქალაქის თავისუფლად, კეთილდღეობითა და ბედნიერად ცხოვრების უფლება, სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობა და სახელმწიფო ინტერესი.

PM Pashinyan issues congratulatory message on New Year and Christmas
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message on the occasion of the New Year. The message in full is presented below:
Since independence, 2025 is the first calendar year in which we have had no casualties or injuries as a result of shooting with Azerbaijan. We have not had any casualties as a result of shooting on the Armenia–Azerbaijan border since March 2024 - for more than 22 months now.
This is not a coincidence, but the implementation of the strategy delegated by the people of Armenia — that is, by you — to the Government and the parliamentary majority in the 2021 snap elections.
This strategy is expressed in the ideology of Real Armenia and is connected to our newly established practice of reading and rereading the history of the Armenian people, searching for and finding hidden messages in it, and turning those messages into knowledge applicable to real life.
We were accused of conspiring to change that history.
Meanwhile, our goal was not to change the history of Armenia that had already happened, but to change the history that was yet to happen.
Our goal was ultimately to overcome the role delegated to us by the martyred people, and at the cost of many victims and sacrifices, we achieved that goal.
We were accused of acting against our identity, while we saw the obvious: that our identity is our state, our state is our identity. We invited all citizens of the Republic of Armenia, as well as Armenians around the world, to see the obvious reality that the agenda of strengthening the state is an agenda of strengthening identity. We are strengthening our state; therefore, we are strengthening our national identity.
We were accused of denying historical Armenia, denying our history, while our policies are ultimately the result of listening to our history, which tells us: ‘Don’t repeat me; stop repeating me.’
The inspiration for the ideology of Real Armenia is historical Armenia, whose fate tells us: ‘Don’t follow my path; don’t turn the Republic of Armenia into historical Armenia.’
In 2021, we said, ‘There is a future.’ Today, we say, ‘The future is today,’ and today we live in the future for which you, the citizens of the Republic of Armenia, voted in 2021. 2025 is the first full calendar year of that peaceful future — of peace.
We have not only formulated the ideology of Real Armenia, but have also made the Republic of Armenia a real state that operates in the real world.
The geography of my international bilateral official meetings in 2025 is unimaginable: President of the United States, President of Russia, President of China, President of France, President of the Islamic Republic of Iran, President of Türkiye, President of Kazakhstan, President of the United Arab Emirates, President of Azerbaijan, President of Tajikistan, the Pope, President of the European Council, President of the European Commission, Chancellor of Germany, Prime Minister of Japan, Prime Minister of Belgium, Prime Minister of Georgia, Prime Minister of Estonia, Prime Minister of Albania.
In all these meetings, we pursued one goal: to position Armenia as a fully independent and sovereign state that does not need guardianship, but can understand its own needs and challenges, make decisions necessary for its longevity - not merely for its survival. And we have achieved that goal.
We are accused of being pro-Turkish and pro-Azerbaijani, while our task is to see and understand our region and environment with our own eyes and not allow our historical -yes, justified - fears of confronting our region to be used to manipulate us and break our will to be independent and sovereign.
And we have achieved that goal: the Republic of Armenia today is a state that is more independent than ever, more sovereign than ever, more secure than ever.
Epoch-making changes are taking place in our region: for the first time since independence, trains are delivering cargo to the Republic of Armenia through the territory of Azerbaijan; the first signs of bilateral trade with Azerbaijan are emerging; the first major cases of commodity acquisition have been recorded.
“This is a new history being written, and this is a history of peace.”
The Prime Minister emphasized the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan as the culmination of that history.
“On August 8, 2025, at a summit convened at the White House on the initiative of U.S. President Donald Trump, we adopted a Declaration with the President of Azerbaijan, which was also signed as a witness by President Trump.”
In our presence, the foreign ministers of the two countries initialed the Agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan,” the text of which we and official Baku had announced in March 2025.
Prior to that, in August–October 2024, the deputy prime ministers of the two countries signed the Regulation on the joint activity of the state commissions for the border delimitation of Armenia and Azerbaijan, which was later ratified in both countries, gaining the highest legal force.
This is the first document signed and ratified in a bilateral format between Armenia and Azerbaijan and is, in fact, a cornerstone of peace. The document enshrines the 1991 Alma-Ata Declaration as the basic principle for the delimitation of the state border between the two countries.
This is the only formula for real peace: to recognize each other’s territorial integrity and sovereignty within the administrative borders of the Soviet republics, because any other formula would turn into an endless and bloody debate about which is the Republic of Armenia and which is the Republic of Azerbaijan. That debate would have no end.
This is why, in March 2025, I announced the need to discontinue the Karabakh movement. The key point is that I did not make either this statement or the Prague statement of October 6, 2022, as a concession, as some are trying to present it, but rather as a vital necessity arising from the conscious and real interests of the Republic of Armenia.”
This is an important nuance. We are accused of making unilateral concessions. The truth is that we have made no concessions — absolutely no concessions. We have pursued the agenda of the sustainability of our state; we have pursued the interests of our state.
The narrative that “Karabakh was ours, now it is no longer ours” reflects the mindset of someone trapped in a geopolitical framework, whereas the consciousness of the state and the citizen says: “The Republic of Armenia was not ours, now it is ours.”
Yes, at the cost of the lives of our martyrs; yes, at the cost of our suffering and deprivation — and therefore all the more precious, all the dearer than anything else — because it is nothing less than a dream come true. The Republic of Armenia is our dream come true, and today we are living in that dream.
Dear people, dear citizens,
We have reached the future, and we live in the future, and we will no longer remain in the past. The year 2026 will be a beautiful continuation of our present future.
In a few minutes, we will welcome the New Year, having recorded high economic growth.
Thus, together with you, we will have achieved the goal set in the 2021 elections of ensuring an average annual economic growth of 7 percent. Since the People’s, non-violent Velvet Revolution of 2018, the economy of the Republic of Armenia has grown by more than 50 percent. In 2025, state budget tax revenues are 30 percent higher than the total state budget revenues in 2017.
This is thanks to you, to the businesspeople working in Armenia, creating results and paying taxes as prescribed by law, and to those citizens who do not forget to provide or request a cash register receipt. Thank you to all of you. You are the foundation on which our homeland-state is built.
It is thanks to the people working in the Republic of Armenia, creating results, paying taxes as prescribed by law, and providing or requesting a cash register receipt that, in a few minutes, the comprehensive health insurance system will begin to operate, with the state budget covering costs for pensioners over 65 and children under the age of 18.
This means a significant increase in the standard of living of pensioners, since it is obvious that their largest and primary expenses are related to healthcare, and these expenses will now be significantly and tangibly reduced. In the case of non-cash transactions by pensioners, the refund will increase to 20 percent; the same applies to those receiving benefits.
In 2026, we will complete the program for the construction, reconstruction, or major renovation of 300 schools and 500 kindergartens, and will immediately launch a new program for the construction, reconstruction, or major renovation of another 300 schools, 100 kindergartens, as well as at least 100 art schools, sports schools, and sports centers. The Academic City megaproject has entered its practical phase, and the pace of implementation will accelerate.
What do I have to say to those who continue to live in poor social conditions? Our strategy for addressing this issue is encapsulated in the well-known saying: “If you want to feed a man, don’t give him a fish, but teach him how to fish.” A capable person must earn a living through work.
If someone works and cannot make a living, then the work is not sufficiently productive, and we must support and help that person increase their effectiveness, acquire the skills needed to work efficiently, a path that also lies through education and training.
The Government has three solutions to any issue in any field: first, education; second, education; third, education. Education should become, and is becoming, a national way of life and mindset, which is key to solving all external and internal, economic and social challenges.
Thanks to this strategy, there are now teachers and private servicemen in Armenia earning salaries of 700,000 drams or more. This is a real achievement of a real citizen of Real Armenia.
In 2026, the rising international prestige of the Republic of Armenia will be clearly demonstrated. In May, Yerevan will host the 8th Summit of the European Political Community, and in October, the COP-17 Summit on Biodiversity. Armenia will welcome the heads of several dozen countries and delegations from hundreds of states.
The year 2026 also promises significant economic and investment activity, as implementation of the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project begins, institutionalizing the lifting of the blockade of the Republic of Armenia, an epoch-making development that seemed unimaginable just a few years ago.
The most important event of 2026, however, will be the regular elections to the National Assembly, to be held in June. In these elections, the citizens of the Republic of Armenia must irrevocably stand up for the peace they have created, the state they have reestablished, and their — the people’s — power.
The elections will be free, fair, and democratic. The people will win. The Republic of Armenia will win. The future will win — the future that is today, here, and now.
The year 2026 will be a year of consolidation and unity — a unity whose key is the Republic of Armenia: its internationally recognized sovereign territory, the right of its citizens to live freely, prosperously, and happily, and the independence and state interests of the Republic of Armenia.