სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის საახალწლო მიმართვა
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ახალი წლის აღსანიშნავად მილოცვის მიმართვა გაავრცელა. „არმენპრესი“ წარმოგიდგენთ მიმართვას სრულად։
„ძვირფასო ხალხო, სომხეთის რესპუბლიკის ძვირფასო მოქალაქეებო,
დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ 2025 წელი არის პირველი კალენდარული წელი, როდესაც აზერბაიჯანთან სროლის შედეგად არც დაღუპული გვყავს და არც დაშავებული. სომხეთ–აზერბაიჯანის საზღვარზე სროლის შედეგად დაღუპულები არ გვყავს 2024 წლის მარტიდან, უკვე 22 თვეზე მეტია.
ეს შემთხვევითი გარემოებების შედეგი არ არის, არამედ სომხეთის ხალხის, ანუ თქვენი, მიერ 2021 წლის ვადამდელ არჩევნებზე მთავრობისა და საპარლამენტო უმრავლესობისთვის მანდატით მინიჭებული სტრატეგიის განხორციელების შედეგია.
ეს სტრატეგია გამოხატულია „რეალური სომხეთის“ იდეოლოგიაში და დაკავშირებულია ჩვენი ახალი მიდგომისთან - სომეხი ხალხის ისტორიის წაკითხვასა და ხელახალ წაკითხვასთან, მასში ჩადებული გზავნილების ძიებასა და აღმოჩენასთან და ამ გზავნილების რეალურ ცხოვრებაში გამოსადეგ ცოდნად გარდაქმნასთან.
გვადანაშაულებდნენ ისტორიის შეცვლის შეთქმულებაში.
თუმცა ჩვენი მიზანი იყო არა უკვე მომხდარი, არამედ მომავალი სომხეთის ისტორიის შეცვლა.
ჩვენი საბოლოო მიზანი იყო მოწამე ერისთვის ჩვენზე დაკისრებული როლის გადალახვა და მრავალრიცხოვანი მსხვერპლისა და მსხვერპლშეწირვის ფასად ამ მიზანს მივაღწიეთ.
გვადანაშაულებდნენ ჩვენი იდენტობის წინააღმდეგ მოქმედებაში, თუმცა ჩვენ დავინახეთ ცხადი ჭეშმარიტება, ჩვენი იდენტობა არის ჩვენი სახელმწიფო, და ჩვენი სახელმწიფო არის ჩვენი იდენტობა. სომხეთის რესპუბლიკის ყველა მოქალაქესა და მთელ მსოფლიოში მცხოვრებ სომხებს მოვუწოდეთ დაენახათ ეს აშკარა რეალობა. სახელმწიფოს გაძლიერების დღის წესრიგი იდენტობის გაძლიერების დღის წესრიგია. ჩვენ ვაძლიერებთ ჩვენს სახელმწიფოს, და შესაბამისად ვაძლიერებთ ჩვენს ეროვნულ იდენტობას.
გვადანაშაულებდნენ იმაში, თითქოს უარვყოფთ ისტორიულ სომხეთს, თითქოს უარვყოფთ ჩვენს ისტორიას, თუმცა ჩვენი პოლიტიკა საბოლოოდ ჩვენი ისტორიის მოსმენის შედეგია - ისტორიისა, რომელიც გვეუბნება: „ნუ გამიმეორებ, საკმარისია ჩემი გამეორება“.
„რეალური სომხეთის“ იდეოლოგიის შთამაგონებელი ისტორიული სომხეთია, რომლის ბედისწერა გვაფრთხილებს: „არ გაიაროთ ჩემი გზა, არ გადააქციოთ სომხეთის რესპუბლიკა ისტორიულ სომხეთად“․
2021 წელს ჩვენ ვამბობდით։ „არსებობს მომავალი“, დღეს კი ვამბობთ, რომ მომავალი დღეს არის, და დღეს ჩვენ ვცხოვრობთ იმ მომავალში, რომლისთვისაც თქვენ, სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებო, ხმა მიეცით 2021 წელს. 2025 წელი ამ მშვიდობიანი მომავლის, მშვიდობის პირველი სრულფასოვანი კალენდარული წელია․
ჩვენ არა მხოლოდ ჩამოვაყალიბეთ „რეალური სომხეთის“ იდეოლოგია, არამედ სომხეთის რესპუბლიკა ვაქციეთ რეალურ სახელმწიფოდ, რომელიც რეალურ სამყაროში მოქმედებს․
2025 წელს ჩემი საერთაშორისო ორმხრივი ოფიციალური შეხვედრების გეოგრაფია წარმოუდგენელია․ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, რუსეთის პრეზიდენტი, ჩინეთის პრეზიდენტი, საფრანგეთის პრეზიდენტი, ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტი, თურქეთის პრეზიდენტი, ყაზახეთის პრეზიდენტი, არაბთა გაერთიანებული საამიროების პრეზიდენტი, აზერბაიჯანის პრეზიდენტი, ტაჯიკეთის პრეზიდენტი, რომის პაპი, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტი, ევროპული კომისიის პრეზიდენტი, გერმანიის კანცლერი, იაპონიის პრემიერ-მინისტრი, ბელგიის პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ესტონეთის პრემიერ-მინისტრი, ალბანეთის პრემიერ-მინისტრი․
ყველა ამ შეხვედრაში ჩვენ ერთ მიზანს ვემსახურებოდით - სომხეთის პოზიციონირებას, როგორც სრულფასოვანი, დამოუკიდებელი და სუვერენული სახელმწიფოსი, რომელსაც არ სჭირდება მეურვეობა, არამედ შეუძლია თავად გააცნობიეროს საკუთარი საჭიროებები და საკითხები და თავად მიიღოს გადაწყვეტილებები თავისი მდგრადი არსებობისთვის, არა უბრალოდ გადარჩენისთვის, არამედ განვითარებისათვის. და ჩვენ ამ მიზანს მივაღწიეთ․
გვადანაშაულებენ თურქოფილიასა და აზერბაიჯანულ ორიენტაციაში, მაშინ როცა ჩვენი ამოცანაა საკუთარი თვალით დავინახოთ და შევიცნოთ ჩვენი რეგიონი და გარემო და არ დავუშვათ, რომ ჩვენი ისტორიული, დიახ - გამართლებული შიშები გამოიყენონ ჩვენი მართვისთვის, მანიპულაციისთვის და ჩვენი დამოუკიდებელი და სუვერენული ნების გასატეხად. და ჩვენ ამ მიზანს მივაღწიეთ․ სომხეთის რესპუბლიკა დღეს უფრო მეტად სახელმწიფოა, ვიდრე ოდესმე, უფრო დამოუკიდებელია, ვიდრე ოდესმე, უფრო სუვერენულია, ვიდრე ოდესმე და უფრო უსაფრთხოა, ვიდრე ოდესმე․
ჩვენს რეგიონში მიმდინარეობს გარდამტეხი ცვლილებები․ დამოუკიდებლობის შემდეგ პირველად, აზერბაიჯანის ტერიტორიით მატარებლები ტვირთს აწვდიან სომხეთის რესპუბლიკას, ჩნდება აზერბაიჯანთან ორმხრივი ვაჭრობის პირველი ნიშნები, ფიქსირდება საქონლის შეძენის პირველი მსხვილი შემთხვევები․
ეს არის ახალი, ჯერ კიდევ დაწერადი ისტორია და ეს არის მშვიდობის ისტორია․
ამ ისტორიის პირველი აქტის კულმინაცია გახდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის დამყარება․ 2025 წლის 8 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ინიციატივით თეთრ სახლში გამართულ სამიტზე, აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მივიღეთ დეკლარაცია, რომელსაც მოწმის სახით ხელი მოაწერა თავად პრეზიდენტმა ტრამპმაც․
ჩვენი თანდასწრებით, ორი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა წინასწარ მოაწერეს ხელი შეთანხმებას „სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“, რომლის ტექსტის შეთანხმების შესახებ ჩვენ და ოფიციალურმა ბაქომ ჯერ კიდევ 2025 წლის მარტში გამოვაცხადეთ․
მანამდე, 2024 წლის აგვისტო–ოქტომბერში, ორი ქვეყნის ვიცე-პრემიერებმა ხელი მოაწერეს სომხეთისა და აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაციის კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტს, რომელიც შემდგომ ორივე ქვეყანაში იქნა რატიფიცირებული და მიიღო უმაღლესი იურიდიული ძალა․
ეს არის პირველი დოკუმენტი, რომელიც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ორმხრივ ფორმატში იქნა ხელმოწერილი და რატიფიცირებული და რომელიც ფაქტობრივად წარმოადგენს მშვიდობის საფუძველს. ამ დოკუმენტში 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაცია განისაზღვრება, როგორც ორ ქვეყანას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის საბაზისო პრინციპი․
ეს არის რეალური მშვიდობის ერთადერთი ფორმულა, ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის აღიარება საბჭოთა რესპუბლიკების ადმინისტრაციული საზღვრების მიხედვით, რადგან ნებისმიერი სხვა ფორმულა გარდაუვლად გადაიქცეოდა უსასრულო და სისხლიან დისკუსიად იმის შესახებ, თუ სად არის სომხეთის რესპუბლიკა და სად არის აზერბაიჯანის რესპუბლიკა. ამ დისკუსიას დასასრული არასდროს ექნებოდა.
სწორედ ეს არის მიზეზი, რის გამოც 2025 წლის მარტში გამოვაცხადე ყარაბაღის მოძრაობის არგაგრძელების აუცილებლობის შესახებ. აქ არსებითი ისაა, რომ არც ეს და არც 2022 წლის 6 ოქტომბრის პრაღის განცხადება არ გამიკეთებია დათმობის სახით, როგორც ამას ზოგი ცდილობს წარმოაჩინოს, არამედ ამ განცხადებებზე წავედი, როგორც სომხეთის რესპუბლიკის შეგნებული და რეალური ინტერესებიდან გამომდინარე სასიცოცხლო აუცილებლობის შედეგად.
ეს მნიშვნელოვანი ნიუანსია. ჩვენ გვადანაშაულებენ ცალმხრივ დათმობებში წასვლაში, მაშინ როცა სიმართლე ის არის, რომ ჩვენ არც ერთ, აბსოლუტურად არც ერთ დათმობაზე არ წავსულვართ, ჩვენ მივყევით ჩვენი სახელმწიფოს მდგრადობის დღის წესრიგს, მივყევით ჩვენი სახელმწიფოს ინტერესს.
ფორმულა „ყარაბაღი ჩვენი იყო, ახლა აღარ არის“ არის გეოპოლიტიკურ მახეში მოქცეული ცნობიერების გამოხატულება, მაშინ როცა სახელმწიფოსა და მოქალაქის ცნობიერება ამბობს: „სომხეთის რესპუბლიკა ჩვენი არ იყო, ახლა კი უკვე ჩვენია“. დიახ, ჩვენი მოწამეების სიცოცხლის ფასად, დიახ, ჩვენი ტანჯვისა და დანაკარგების ფასად და სწორედ ამიტომ უფრო ძვირფასი, უფრო საყვარელი, ვიდრე ნებისმიერი სხვა რამ, რადგან ეს სხვა არაფერია, თუ არა განხორციელებული ოცნება. სომხეთის რესპუბლიკა ჩვენი განხორციელებული ოცნებაა, და ჩვენ დღეს ვცხოვრობთ ჩვენს ოცნებაში.
ძვირფასო ხალხო, ძვირფასო მოქალაქეებო,
ჩვენ მივაღწიეთ მომავალს და ჩვენ ვცხოვრობთ მომავალში, და ჩვენ აღარ დავბრუნდებით წარსულში․ 2026 წელი იქნება ჩვენი დღევანდელი მომავლის მშვენიერი გაგრძელება․
რამდენიმე წუთში ჩვენ შევხვდებით ახალ წელს უკვე დაფიქსირებული მაღალი ეკონომიკური ზრდით․ ამგვარად, თქვენთან ერთად შევასრულებთ 2021 წლის არჩევნების დროს დასახულ ამოცანას საშუალოდ წლიური 7 პროცენტიანი ეკონომიკური ზრდის უზრუნველყოფას․ 2018 წლის სახალხო, არაძალადობრივი, ხავერდოვანი რევოლუციის შემდეგ სომხეთის რესპუბლიკის ეკონომიკა გაიზარდა 50 პროცენტზე მეტით․ 2025 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები 30 პროცენტით მეტია, ვიდრე 2017 წლის მთელი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლები․
ეს თქვენი დამსახურებაა, სომხეთში მომუშავე, შედეგის შემქმნელი, კანონით დადგენილი გადასახადების გადამხდელი ეკონომიკური სუბიექტებისა და იმ მოქალაქეების, რომლებიც არ ივიწყებენ საკონტროლო სალარო ჩეკის გაცემას ან მოთხოვნას․ მადლობა ყველას. თქვენ ხართ ის საყრდენი, რომელზეც დაფუძნებულია ჩვენი სამშობლო-სახელმწიფო․
სომხეთის რესპუბლიკაში მომუშავე, შედეგის შემქმნელი, კანონით დადგენილი გადასახადების გადამხდელი, სალარო ჩეკის გამცემი ან მომთხოვნი ადამიანების დამსახურებით, რამდენიმე წუთში ამოქმედდება ჯანმრთელობის ყოვლისმომცველი დაზღვევის სისტემა, რომლის საფასურს 18 წლამდე პირებისა და 65 წელს გადაცილებული პენსიონერების ნაცვლად გადაიხდის სახელმწიფო ბიუჯეტი․
ეს ნიშნავს, რომ პენსიონერების ცხოვრების დონე მნიშვნელოვნად გაიზრდება, რადგან აშკარაა, რომ მათი ძირითადი და უმთავრესი ხარჯები დაკავშირებულია ჯანდაცვასთან, და ახლა ეს ხარჯები არსებითად და საგრძნობლად შემცირდება․ ხოლო პენსიონერების უნაღდო ვაჭრობის შემთხვევაში ქეშბექი გაიზრდება და მიაღწევს 20 პროცენტს․ იგივე ეხება სოციალური დახმარების მიმღებ პირებსაც․
2026 წელს დავასრულებთ 300 სკოლისა და 500 საბავშვო ბაღის მშენებლობის, რეკონსტრუქციის ან კაპიტალური რემონტის პროგრამას და დაუყოვნებლივ დავიწყებთ მომდევნო 300 სკოლის, 100 საბავშვო ბაღის, ასევე მინიმუმ 100 ხელოვნების სკოლის, სპორტული სკოლისა და სპორტული ცენტრის მშენებლობის, რეკონსტრუქციის ან კაპიტალური რემონტის პროგრამას․ აკადემიური ქალაქის მეგაპროექტი შევიდა პრაქტიკულ ეტაპზე და პროგრამის განხორციელების ტემპები გაიზრდება․
რა მაქვს სათქმელი იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც კვლავ ცხოვრობენ მძიმე სოციალურ პირობებში? ამ საკითხის გადაწყვეტის ჩვენი სტრატეგია მოქცეულია ცნობილ გამოთქმაში: „თუ გინდა ადამიანი გამოკვებო, ნუ მისცემ მას თევზს, არამედ ასწავლე თევზის დაჭერა“․ შრომისუნარიანმა ადამიანმა თავისი საარსებო წყარო უნდა უზრუნველყოს საკუთარი შრომით․ თუ ის მუშაობს და ვერ ახერხებს საარსებო წყაროს უზრუნველყოფას, ეს ნიშნავს, რომ სამუშაო საკმარისად ეფექტური არ არის და ჩვენ უნდა დავუჭიროთ მხარი ადამიანს - დავეხმაროთ მას, როგორც მუშაკს, ეფექტიანობის ამაღლებაში, ეფექტიანი მუშაობისთვის საჭირო უნარების შეძენაში, და ესეც განათლებისა და საგანმანათლებლო გზის ნაწილია․
ნებისმიერი სფეროს ნებისმიერი საკითხის მიმართ მთავრობას აქვს სამი გადაწყვეტა: პირველი - განათლება, მეორე - განათლება, მესამე - განათლება․ განათლება ჩვენთვის უნდა იქცეს და უკვე იქცევა ეროვნულ ცხოვრების წესად და აზროვნებად, რაც საკვანძოა ნებისმიერი გარე და შიდა, ეკონომიკური და სოციალური პრობლემის გადასაჭრელად․
ამ სტრატეგიის წყალობით დღეს სომხეთში არიან მასწავლებლები და რიგითი სამხედრო მოსამსახურეები, რომლებიც იღებენ 700 ათას დრამსა და მეტ ანაზღაურებას․ ეს არის რეალური სომხეთის რეალური მოქალაქის რეალური მიღწევა․
2026 წელს გამოვლინდება სომხეთის რესპუბლიკის საერთაშორისო ავტორიტეტის ზრდა․ მაისში ერევანში გაიმართება ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის მე-8 სამიტი, ხოლო ოქტომბერში - ბიომრავალფეროვნების COP-17 სამიტი․ სომხეთი უმასპინძლებს რამდენიმე ათეული ქვეყნის ლიდერსა და ასობით ქვეყნის დელეგაციას․
2026 წელი ჰპირდება მნიშვნელოვან ეკონომიკურ და საინვესტიციო გააქტიურებას, რადგან დაიწყება „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისათვის“ პროექტის განხორციელება, რომელიც ინსტიტუციურ ჩარჩოში მოაქცევს სომხეთის რესპუბლიკის განბლოკვას. ეს არის ეპოქალური მოვლენა, რომელიც წლების წინ წარმოუდგენლად ითვლებოდა։
თუმცა 2026 წლის უმნიშვნელოვანესი მოვლენა იქნება ეროვნული ასამბლეის რიგითი არჩევნები, რომლებიც ივნისში გაიმართება. სწორედ ამ არჩევნებში სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქემ შეუქცევადად უნდა დაიცვას და დაეუფლოს მის მიერ შექმნილ მშვიდობას, მის მიერ ხელახლა დამკვიდრებულ სახელმწიფოს, საკუთარი, ანუ ხალხის ხელისუფლებას.
არჩევნები იქნება თავისუფალი, სამართლიანი და დემოკრატიული, და ხალხი გაიმარჯვებს, სომხეთის რესპუბლიკა გაიმარჯვებს. გაიმარჯვებს მომავალი, რომელიც დღეს არის, აქ არის, ახლა არის.
2026 წელი იქნება კონსოლიდაციისა და ერთიანობის წელი. ისეთი ერთიანობის, რომლის ცენტრში დგას სომხეთის რესპუბლიკა, მისი საერთაშორისო დონეზე აღიარებული სუვერენული ტერიტორია, მისი მოქალაქის თავისუფლად, კეთილდღეობითა და ბედნიერად ცხოვრების უფლება, სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობა და სახელმწიფო ინტერესი.

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Нового года
2025 год стал первым с момента обретения независимости календарным годом, когда у нас не было ни жертв, ни раненых в результате перестрелки с Азербайджаном. С марта 2024 года, уже более 22 месяцев, у нас не было жертв в результате обстрелов на армяно-азербайджанской границе.
Это не следствие случайных обстоятельств, а реализация стратегии, которую народ, то есть вы, поручили правительству и парламентскому большинству на внеочередных выборах 2021 года.
Эта стратегия отражена в идеологии «Реальной Армении» и связана с нашей новой практикой чтения и переосмысления истории армянского народа, поиска и осмысления заложенных в ней посылов и превращения этих посылов в знания, которые применяются в реальной жизни.
Нас обвиняли в заговоре с целью изменения этой истории.
Между тем, наша цель заключалась не в том, чтобы изменить уже произошедшую историю Армении, а в том, чтобы изменить историю, которая должна произойти.
Наша конечная цель заключалась в том, чтобы преодолеть навязанную нам роль народа-мученика, и ценой многочисленных жертв и самопожертвований мы достигли этой цели.
Нас обвиняли в действиях против нашей идентичности, между тем мы увидели очевидное: наша идентичность и есть наше государство, наше государство и есть наша идентичность, и мы призывали всех граждан Республики Армения, армян всего мира, понять очевидную истину: повестка укрепления государства и есть повестка укрепления идентичности. Мы укрепляем наше государство, следовательно, мы укрепляем нашу национальную идентичность.
Нас обвиняли в отрицании исторической Армении, в отрицании нашей истории, в то время как наша политика в конечном итоге является результатом прислушивания к нашей истории, которая говорит нам: «Не повторяйте меня, хватит повторять меня!»
Вдохновением для идеологии «Реальной Армении» является историческая Армения, судьба которой говорит нам: «Не идите по моему пути, не превращайте Республику Армения в историческую Армению!»
В 2021 году мы сказали: «Будущее есть!» Сегодня мы говорим, что будущее — это сегодня, и сегодня мы живем в будущем, за которое вы, граждане Республики Армения, проголосовали в 2021 году. 2025 год — первый полный календарный год этого мирного будущего, этого мира.
Мы не только сформулировали идеологию «Реальной Армении», но и превратили Республику Армения в реальное государство, функционирующее в реальном мире.
Географический охват моих международных двусторонних официальных встреч в 2025 году невообразим: президент США, президент России, председатель Китая, президент Франции, президент Исламской Республики Иран, президент Турции, президент Казахстана, президент Объединенных Арабских Эмиратов, президент Азербайджана, президент Таджикистана, Папа Римский, председатель Европейского совета, председатель Европейской комиссии, канцлер Германии, премьер-министр Японии, премьер-министр Бельгии, премьер-министр Грузии, премьер-министр Эстонии, премьер-министр Албании.
На всех этих встречах мы преследовали одну цель: позиционировать Армению как полностью независимое и суверенное государство, не нуждающееся в опеке, способное понимать свои собственные потребности и проблемы, способное принимать решения, необходимые для собственной долговечности — именно для собственной долговечности, а не для выживания. И мы достигли этой цели.
Нас обвиняют в протурецкой и проазербайджанской позиции, между тем наша задача — увидеть своими глазами и узнать наш регион и окружающую среду и не позволить того, чтобы наши исторические, да, оправданные опасения по поводу противостояния в нашем регионе были использованы для манипулирования нами, для того, чтобы сломить нашу волю к независимости и суверенитету. И мы достигли этой цели: сегодня Республика Армения является государством в большей степени, чем когда-либо прежде, более независимой, чем когда-либо прежде, более суверенной, чем когда-либо прежде, более безопасной, чем когда-либо прежде.
В нашем регионе происходят эпохальные изменения: впервые со времени обретения независимости поезда доставляют грузы в Республику Армения через территорию Азербайджана, появляются первые признаки двусторонней торговли с Азербайджаном, зафиксированы первые крупные торговые сделки.
Это новая история, которая пишется сейчас, и это история мира.
Кульминацией первого акта этой истории стало установление мира между Арменией и Азербайджаном: 8 августа 2025 года на состоявшемся в Белом доме по инициативе президента США Дональда Трампа саммите совместно с президентом Азербайджана мы приняли Декларацию, которая также была подписана президентом Трампом.
В нашем присутствии министры иностранных дел двух стран парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», о согласовании текста которого мы и официальный Баку объявили еще в марте 2025 года.
До этого, в августе-октябре 2024 года, вице-премьеры двух стран подписали Положение о совместной деятельности армянской и азербайджанской комиссий по делимитации государственной границы, которое впоследствии было ратифицировано в обеих странах и получило высшую юридическую силу.
Это первый документ, подписанный и ратифицированный в двустороннем формате между Арменией и Азербайджаном, и он фактически является краеугольным камнем мира. В этом документе Алма-Атинская декларация 1991 года закреплена в качестве основного принципа делимитации государственной границы между двумя странами.
Такова единственная формула подлинного мира: признание территориальной целостности и суверенитета друг друга в рамках административных границ советских республик, потому что любая другая формула превратилась бы в бесконечные и кровавые дебаты о том, где Республика Армения и где Азербайджанская Республика. Этим дебатам не было бы конца.
Именно поэтому в марте 2025 года я заявил о необходимости не продолжать Карабахское движение. Ключевой момент здесь в том, что и это заявление, и Пражское заявление от 6 октября 2022 года я сделал не в качестве уступки, как некоторые пытаются представить, а как жизненную необходимость, которая вытекает из осознанных и реальных интересов Республики Армения.
Это важный нюанс. Нас обвиняют в односторонних уступках. Правда в том, что мы не пошли ни на какие уступки, абсолютно ни на какие, мы следовали повестке долговечности нашего государства, мы преследовали интересы нашего государства.
Дискурс «Карабах был нашим, а сейчас уже не наш» — это выражение сознания того, кто находится в геополитической ловушке, в то время как сознание государства и гражданина говорит: «Республика Армения не была нашей, а отныне уже наша». Да, ценой жизней наших павших солдат, да, ценой наших страданий и лишений, и поэтому более ценной, более дорогой, чем что-либо другое, потому что это не что иное, как сбывшаяся мечта. Республика Армения — это наша сбывшаяся мечта, и сегодня мы живем в этой мечте.
Дорогой народ, дорогие граждане,
Мы достигли будущего и живем в будущем, и больше не окажемся в прошлом. 2026 год станет прекрасным продолжением нашего сегодняшнего будущего.
Через несколько минут мы встретим Новый год, зафиксировав высокий экономический рост. Таким образом, вместе с вами мы выполним задачу, поставленную на выборах 2021 года, — обеспечить в среднем экономический рост в 7% ежегодно. После Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года экономика Республики Армения выросла более чем на 50%. В 2025 году налоговые поступления государственного бюджета на 30% больше, чем весь доход государственного бюджета 2017 года.
Это благодаря вам — работающим в Армении, создающим результаты, уплачивающим установленные законом налоги предпринимателям, тем гражданам, которые не забывают выдавать или требовать кассовый чек. Спасибо вам всем. Вы — скала, на которой держится наша Родина-государство.
Благодаря людям, работающим в Республике Армения, создающим результаты, уплачивающим установленные законом налоги, выдающим и требующим кассовый чек, через несколько минут начнет функционировать Система всеобщего медицинского страхования, за которую государственный бюджет будет платить вместо лиц моложе 18 лет и пенсионеров старше 65 лет.
Это означает, что уровень жизни пенсионеров значительно повысится, поскольку очевидно, что самые большие и основные расходы пенсионеров связаны со здравоохранением, а теперь их расходы существенно и ощутимо сократятся. Увеличится размер кешбэка в случае безналичной торговли пенсионеров, достигнув 20%, то же самое произойдет и с получателями социальных пособий.
В 2026 году мы завершим программу строительства, реконструкции или капитального ремонта 300 школ и 500 детских садов и немедленно начнем программу строительства, реконструкции или капитального ремонта следующих 300 школ, 100 детских садов, а также не менее 100 художественных школ, спортивных школ, спортивных центров. Мегапроект «Академический городок» вступил в практическую стадию, и темпы реализации программы будут наращиваться.
Что я хочу сказать тем людям, которые продолжают жить в плохих социальных условиях? Наша стратегия решения их проблемы выражена в известной поговорке: «Если хочешь накормить человека, не давай ему рыбу, а научи его ловить рыбу». Трудоспособный человек должен зарабатывать себе на жизнь своим трудом. Если он работает, но не может зарабатывать себе на жизнь, то его труд недостаточно продуктивен, и мы должны поддерживать и помогать человеку повышать свою эффективность как работника, приобретать необходимые навыки для эффективной работы, и это путь образования и обучения.
Для любой проблемы в любой сфере у правительства есть три решения: во-первых, образование, во-вторых, образование, в-третьих, образование. Образование должно стать и уже становится для нас национальным образом жизни и менталитетом, ключом к решению любых внешних и внутренних, экономических и социальных проблем.
Благодаря этой стратегии сегодня в Армении есть учителя и рядовые солдаты, получающие зарплату в 700 тысяч драмов и более. Это реальное достижение реального гражданина Реальной Армении.
В 2026 году проявится рост международного авторитета Республики Армения. В мае в Ереване состоится 8-й саммит Европейского политического сообщества, а в октябре — саммит COP-17 по биоразнообразию. Армения примет глав нескольких десятков стран и делегатов из сотен стран.
2026 год обещает быть очень активным в экономическом и инвестиционном плане, поскольку стартует реализация проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», который институционализирует разблокирование Республики Армения. Это эпохальное событие, которое еще несколько лет назад казалось немыслимым.
Однако самым важным событием 2026 года станут предстоящие в июне очередные выборы в Национальное Собрание. Именно на этих выборах граждане Республики Армения должны безоговорочно отстоять созданный ими мир, утвержденное ими государство, свою, то есть народную власть.
Выборы будут свободными, справедливыми, демократическими, и победит народ, победит Республика Армения. Победит будущее, которое настало уже сегодня, здесь и сейчас.
2026 год станет годом консолидации и единства. Такого единства, в основе которого лежит Республика Армения, ее международно признанная суверенная территория, право ее граждан жить свободно, благополучно и счастливо, независимость и государственные интересы Республики Армения.