ირანში სომხეთის ელჩი თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში მნიშვნელოვან წინსვლას ხედავს
სომხეთი თანმიმდევრულად აგრძელებს კონსტრუქციულ ჩართულობას თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში, რომლის მიზანია დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარება, საზღვრის გახსნა და ყველა ინფრასტრუქტურის განბლოკვა․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, როგორც ირანში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩო იუწყება, ამის შესახებ ირანში სომხეთის ელჩმა გრიგორ ჰაკობიანმა განაცხადა ირანულ სააგენტო „თასნიმთან“ მიცემულ ინტერვიუში, სომხეთ–თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესზე საუბრისას.
„ბოლო პერიოდში მართლაც ვხედავთ სომხეთ–თურქეთის კონტაქტების გააქტიურებას. ეს კონტაქტები თითქმის ყველა დონეზე მიმდინარეობს ორი ქვეყნის ლიდერებს, საგარეო საქმეთა მინისტრებსა და სპეციალურ წარმომადგენლებს შორის, ასევე საგარეო პოლიტიკისა და შესაბამის დარგობრივ უწყებებს შორის. სომხეთი თანმიმდევრულად აგრძელებს კონსტრუქციულ ჩართულობას დარეგულირების პროცესში, დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების, საზღვრის გახსნისა და ყველა ინფრასტრუქტურის განბლოკვის მიზნით“, - აღნიშნა ელჩმა.
ჰაკობიანმა დააკონკრეტა, რომ მიმდინარე წელს ერევანში გაიმართა სომხეთისა და თურქეთის სპეციალური წარმომადგენლების მორიგი შეხვედრა, რომლის დროსაც განიხილეს დიალოგის ფარგლებში უკვე მიღწეული შეთანხმებების სრული განხორციელება.
„ეს შეთანხმებები მოიცავს მარგარა–ალიჯანის სასაზღვრო გამშვები პუნქტის ამოქმედებას, ასევე გიუმრი–ყარსის რკინიგზისა და სომხეთ–თურქეთის ელექტროგადამცემი ხაზის აღდგენის მიმართულებით სამუშაოების განხორციელებას. რეგიონული დაკავშირებადობის თვალსაზრისით საკვანძო მნიშვნელობა აქვს გიუმრი–ყარსის რკინიგზის ხელახლა ამოქმედებას. „ტრამპის მარშრუტის“ პროექტთან ერთად ის ჩამოაყალიბებს ერთიან სარკინიგზო ქსელს, რომელიც დააკავშირებს სამხრეთ კავკასიის სამ ქვეყანას და მეზობელ რეგიონებს. სიხარულით შემიძლია აღვნიშნო, რომ რამდენიმე დღის წინ ორი ქვეყნის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა გამართეს ტექნიკური განხილვების მეორე ეტაპი აღნიშნული რკინიგზის აღდგენისა და ექსპლუატაციის საკითხებზე, რაც პროცესის უწყვეტ და პრაქტიკულ ხასიათზე მიუთითებს“, - განაცხადა ელჩმა ჰაკობიანმა.
მისი თქმით, სომხეთი იმედოვნებს, რომ ვაშინგტონში მიღწეულ სამმხრივ დეკლარაციაში დაფიქსირებული ინფრასტრუქტურის განბლოკვის პრინციპები და „ტრამპის მარშრუტის“ პროექტის სწრაფი განხორციელება შექმნის ხელსაყრელ გარემოს, რომელიც შესაძლებელს გახდის შემდეგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯის გადადგმას სომხეთსა და თურქეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებასა და ინფრასტრუქტურის სრულ გახსნას.
„თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში თვალსაჩინოა მნიშვნელოვანი წინსვლა და ამ დინამიკის შენარჩუნების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება რეგიონში ახალი, უფრო ინტეგრირებული და პროგნოზირებადი გარემოს ჩამოყალიბება, რაც განსაკუთრებული მნიშვნელობის იქნება როგორც სომხეთისთვის, ისე მთელი რეგიონისთვის“, - დასძინა ირანში სომხეთის ელჩმა.

Посол Армении в Иране отмечает значительный прогресс в нормализации отношений с Турцией
Армения последовательно продолжает конструктивное взаимодействие в нормализации отношений с Турцией, стремясь к установлению дипломатических отношений, открытию границы и разблокированию всей инфраструктуры.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на посольство Армении в Иране, об этом заявил посол РА в ИРИ Григор Акобян в интервью иранскому информационному агентству «Тасним», говоря о процессе нормализации армяно-турецких отношений.
«В последнее время мы действительно стали свидетелями активизации контактов между Арменией и Турцией. Эти контакты происходят практически на всех уровнях: между лидерами двух стран, министрами иностранных дел и специальными представителями, а также между соответствующими внешнеполитическими и отраслевыми ведомствами. Армения последовательно продолжает конструктивное взаимодействие в процессе урегулирования, стремясь к установлению дипломатических отношений, открытию границы и разблокированию всей инфраструктуры», — отметил посол.
Акобян подробно рассказал, что в этом году в Ереване состоялась очередная встреча специальных представителей Армении и Турции, в ходе которой обсуждалась полная реализация уже достигнутых в рамках диалога договоренностей.
«Эти договоренности включают в себя эксплуатацию пограничного пункта Маргара-Алижан, а также проведение работ по восстановлению Гюмри-Карсской железной дороги и линии электропередач Армения-Турция. Восстановление Гюмри-Карсской железной дороги имеет ключевое значение с точки зрения региональной транспортной взаимосвязности. Вместе с проектом «Маршрут Трампа» она сформирует единую железнодорожную сеть, соединяющую три страны Южного Кавказа и соседние регионы. Я рад отметить, что несколько дней назад представители соответствующих учреждений двух стран провели второй раунд технических дискуссий, направленных на восстановление и эксплуатацию этой железной дороги, что свидетельствует о непрерывном и практическом характере процесса», — сказал посол Акобян.
По его словам, Армения надеется, что принципы разблокирования инфраструктуры, закрепленные в трехсторонней декларации в Вашингтоне, и скорейшая реализация проекта «Маршрут Трампа» создадут благоприятную среду, благодаря которой станет возможным сделать важнейший следующий шаг – установление дипломатических отношений между Арменией и Турцией и полное открытие инфраструктуры.
«В процессе нормализации отношений с Турцией наблюдается значительный прогресс, и если эта динамика сохранится, можно будет сформировать новую, более интегрированную и предсказуемую обстановку в регионе, что будет иметь исключительное значение как для Армении, так и для всего региона», – заключил посол Армении в Иране.