ირანში სომხეთის ელჩი თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში მნიშვნელოვან წინსვლას ხედავს
სომხეთი თანმიმდევრულად აგრძელებს კონსტრუქციულ ჩართულობას თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში, რომლის მიზანია დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარება, საზღვრის გახსნა და ყველა ინფრასტრუქტურის განბლოკვა․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, როგორც ირანში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩო იუწყება, ამის შესახებ ირანში სომხეთის ელჩმა გრიგორ ჰაკობიანმა განაცხადა ირანულ სააგენტო „თასნიმთან“ მიცემულ ინტერვიუში, სომხეთ–თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესზე საუბრისას.
„ბოლო პერიოდში მართლაც ვხედავთ სომხეთ–თურქეთის კონტაქტების გააქტიურებას. ეს კონტაქტები თითქმის ყველა დონეზე მიმდინარეობს ორი ქვეყნის ლიდერებს, საგარეო საქმეთა მინისტრებსა და სპეციალურ წარმომადგენლებს შორის, ასევე საგარეო პოლიტიკისა და შესაბამის დარგობრივ უწყებებს შორის. სომხეთი თანმიმდევრულად აგრძელებს კონსტრუქციულ ჩართულობას დარეგულირების პროცესში, დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების, საზღვრის გახსნისა და ყველა ინფრასტრუქტურის განბლოკვის მიზნით“, - აღნიშნა ელჩმა.
ჰაკობიანმა დააკონკრეტა, რომ მიმდინარე წელს ერევანში გაიმართა სომხეთისა და თურქეთის სპეციალური წარმომადგენლების მორიგი შეხვედრა, რომლის დროსაც განიხილეს დიალოგის ფარგლებში უკვე მიღწეული შეთანხმებების სრული განხორციელება.
„ეს შეთანხმებები მოიცავს მარგარა–ალიჯანის სასაზღვრო გამშვები პუნქტის ამოქმედებას, ასევე გიუმრი–ყარსის რკინიგზისა და სომხეთ–თურქეთის ელექტროგადამცემი ხაზის აღდგენის მიმართულებით სამუშაოების განხორციელებას. რეგიონული დაკავშირებადობის თვალსაზრისით საკვანძო მნიშვნელობა აქვს გიუმრი–ყარსის რკინიგზის ხელახლა ამოქმედებას. „ტრამპის მარშრუტის“ პროექტთან ერთად ის ჩამოაყალიბებს ერთიან სარკინიგზო ქსელს, რომელიც დააკავშირებს სამხრეთ კავკასიის სამ ქვეყანას და მეზობელ რეგიონებს. სიხარულით შემიძლია აღვნიშნო, რომ რამდენიმე დღის წინ ორი ქვეყნის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა გამართეს ტექნიკური განხილვების მეორე ეტაპი აღნიშნული რკინიგზის აღდგენისა და ექსპლუატაციის საკითხებზე, რაც პროცესის უწყვეტ და პრაქტიკულ ხასიათზე მიუთითებს“, - განაცხადა ელჩმა ჰაკობიანმა.
მისი თქმით, სომხეთი იმედოვნებს, რომ ვაშინგტონში მიღწეულ სამმხრივ დეკლარაციაში დაფიქსირებული ინფრასტრუქტურის განბლოკვის პრინციპები და „ტრამპის მარშრუტის“ პროექტის სწრაფი განხორციელება შექმნის ხელსაყრელ გარემოს, რომელიც შესაძლებელს გახდის შემდეგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯის გადადგმას სომხეთსა და თურქეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებასა და ინფრასტრუქტურის სრულ გახსნას.
„თურქეთთან ურთიერთობების დარეგულირების პროცესში თვალსაჩინოა მნიშვნელოვანი წინსვლა და ამ დინამიკის შენარჩუნების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება რეგიონში ახალი, უფრო ინტეგრირებული და პროგნოზირებადი გარემოს ჩამოყალიბება, რაც განსაკუთრებული მნიშვნელობის იქნება როგორც სომხეთისთვის, ისე მთელი რეგიონისთვის“, - დასძინა ირანში სომხეთის ელჩმა.

“Significant progress” in Türkiye normalization process, says Armenian ambassador to Iran
Armenia continues to steadfastly maintain its constructive engagement in the process of normalizing relations with Türkiye, aiming to establish diplomatic relations, achieve the opening of the border and unblocking of all infrastructure, the Armenian Ambassador to Iran Grigor Hakobyan has said.
He made the remarks in an interview with the Iranian Tasnim news agency about the latest developments in the region.
He was also asked on the normalization with Türkiye.
“Recently, we have indeed witnessed an intensification of Armenia-Türkiye contacts. These interactions are taking place at nearly all levels—between the leaders of the two countries, foreign ministers and special representatives, as well as the relevant foreign policy and sectoral authorities. Armenia continues to steadfastly maintain its constructive engagement in the normalization process, with the aim of establishing diplomatic relations, opening the border, and unblocking all infrastructure,” the ambassador said.
Ambassador Hakobyan recalled that the Armenian and Turkish special envoys for normalization met earlier this year in Armenia, during which the full implementation of the agreements already reached within the framework of the dialogue was discussed.
“These agreements include the opening of the Margara-Alican border checkpoint, as well as work on the restoration of the Gyumri-Kars railway and the Armenia-Türkiye power transmission line. From the perspective of regional interconnectivity, the reopening of the Gyumri-Kars railway is of key importance. Together with the Trump Route project, it will form a unified railway network connecting the three South Caucasus countries and neighboring regions. I am pleased to note that, just a few days ago, representatives of the relevant institutions of both countries held the second round of technical discussions on the restoration and operation of this railway, which demonstrates the ongoing and practical nature of the process,” Ambassador Hakobyan said.
According to him, Armenia is confident that the principles for unblocking infrastructure, outlined in the trilateral declaration in Washington, and the swift implementation of the “Trump Route” project will create a favorable environment, enabling the crucial next step: the establishment of diplomatic relations between Armenia and Türkiye and the full opening of infrastructure.
“Significant progress is evident in the process of normalizing relations with Türkiye, and if this momentum is maintained, it will be possible to create a new, more integrated and predictable environment in the region, which will be of exceptional importance both for Armenia and for the entire region,” concluded the Armenian ambassador in Iran.