სომხეთი ელოდება ევროკავშირის კონკრეტულ ინვესტიციებსა და მონაწილეობას TRIPP პროექტში։ სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
სომხეთი ელოდება ევროკავშირის კონკრეტულ საინვესტიციო პროექტებსა და მონაწილეობას „მშვიდობის გზაჯვარედინში“, მათ შორის TRIPP (ტრამპის მარშრუტი) პროექტში.
მთავრობაში გამართულ პრესკონფერენციაზე ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, „არმენპრესის“ კორესპონდენტის კითხვაზე პასუხისას, რომელიც ეხებოდა „სომხეთი-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის დღის წესრიგით“ განსაზღვრულ ინვესტიციებს „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტში.
„სომხეთი-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის დღის წესრიგის დამტკიცება მნიშვნელოვანი ცვლილება და განვითარებაა ურთიერთობებში. რაც შეეხება ინვესტიციებს, ვაშინგტონის შეთანხმებებისა და TRIPP პროექტის გამოცხადების შემდეგ ინვესტორთა ინტერესი სომხეთის მიმართ არსებითად გაიზარდა. ბუნებრივია, ჩვენ დაინტერესებული ვართ, რომ ევროკავშირი, მათ შორის, ჰქონდეს ძალიან კონკრეტული მონაწილეობა და ყოფნა ინფრასტრუქტურულ პროექტებში. ჩვენი ურთიერთობები ევროკავშირთან კიდევ უფრო გაღრმავდება და განვითარდება, და რა თქმა უნდა, „მშვიდობის გზაჯვარედინში“, მათ შორის TRIPP პროექტის ფარგლებში, ჩვენ ველოდებით ევროკავშირის კონკრეტულ ინვესტიციებსა და ჩართულობას“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, ევროკავშირთან თანამშრომლობა არ შემოიფარგლება მხოლოდ რეგიონული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის მიმართულებით და აქვს უფრო ფართო კონტექსტი.
პრემიერ-მინისტრმა შეახსენა, რომ რამდენიმე წლის წინ ევროკავშირმა გამოაცხადა სომხეთისთვის 2.6 მილიარდი ევროს ოდენობის მხარდაჭერის შესახებ. ფაშინიანის განცხადებით, ამ ფარგლებში უკვე განხორციელდა 500 მილიონ ევროზე მეტი ინვესტიცია, მათ შორის ბანკების მეშვეობით კერძო სექტორის დაკრედიტებით.

Armenia expects the EU’s participation and concrete investment programs in the Crossroads of Peace, including TRIPP connectivity projects, Prime Minister Nikol Pashinyan said.
“The adoption of the Strategic Agenda for the EU–Armenia Partnership is an important change and development in our relations,” Pashinyan said when asked to specify investment opportunities envisaged in the document related to the connectivity projects.
“As for investments, following the Washington agreements and the announcement of the TRIPP project, interest in investing in Armenia has increased significantly. Naturally, we are interested in ensuring that the EU, among others, has a concrete role and presence in infrastructure projects. Our relations with the EU will continue to deepen and develop, and of course, within the ‘Crossroads of Peace’ initiative, including the TRIPP project, we expect concrete EU investment programs and participation,” Pashinyan said.
He noted that cooperation with the EU is not limited to regional transport infrastructure but has a much broader context.
The Prime Minister recalled that several years ago the EU announced its intention to provide Armenia with €2.6 billion in support. According to Pashinyan, more than €500 million has already been invested within that framework, including through loans to the private sector via the banking system.
EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Magdalena Grono earlier announced that the EU explores investment opportunities in South Caucasus connectivity projects.