სომხეთი ელოდება ევროკავშირის კონკრეტულ ინვესტიციებსა და მონაწილეობას TRIPP პროექტში։ სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
სომხეთი ელოდება ევროკავშირის კონკრეტულ საინვესტიციო პროექტებსა და მონაწილეობას „მშვიდობის გზაჯვარედინში“, მათ შორის TRIPP (ტრამპის მარშრუტი) პროექტში.
მთავრობაში გამართულ პრესკონფერენციაზე ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, „არმენპრესის“ კორესპონდენტის კითხვაზე პასუხისას, რომელიც ეხებოდა „სომხეთი-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის დღის წესრიგით“ განსაზღვრულ ინვესტიციებს „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტში.
„სომხეთი-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის დღის წესრიგის დამტკიცება მნიშვნელოვანი ცვლილება და განვითარებაა ურთიერთობებში. რაც შეეხება ინვესტიციებს, ვაშინგტონის შეთანხმებებისა და TRIPP პროექტის გამოცხადების შემდეგ ინვესტორთა ინტერესი სომხეთის მიმართ არსებითად გაიზარდა. ბუნებრივია, ჩვენ დაინტერესებული ვართ, რომ ევროკავშირი, მათ შორის, ჰქონდეს ძალიან კონკრეტული მონაწილეობა და ყოფნა ინფრასტრუქტურულ პროექტებში. ჩვენი ურთიერთობები ევროკავშირთან კიდევ უფრო გაღრმავდება და განვითარდება, და რა თქმა უნდა, „მშვიდობის გზაჯვარედინში“, მათ შორის TRIPP პროექტის ფარგლებში, ჩვენ ველოდებით ევროკავშირის კონკრეტულ ინვესტიციებსა და ჩართულობას“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, ევროკავშირთან თანამშრომლობა არ შემოიფარგლება მხოლოდ რეგიონული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის მიმართულებით და აქვს უფრო ფართო კონტექსტი.
პრემიერ-მინისტრმა შეახსენა, რომ რამდენიმე წლის წინ ევროკავშირმა გამოაცხადა სომხეთისთვის 2.6 მილიარდი ევროს ოდენობის მხარდაჭერის შესახებ. ფაშინიანის განცხადებით, ამ ფარგლებში უკვე განხორციელდა 500 მილიონ ევროზე მეტი ინვესტიცია, მათ შორის ბანკების მეშვეობით კერძო სექტორის დაკრედიტებით.

Армения ожидает конкретных инвестиций ЕС и участия в проекте TRIPP - премьер-министр РА
Армения ожидает конкретных инвестиционных программ ЕС и участия в проекте «Перекрёсток мира», включая проект TRIPP («Маршрут Трампа»).
Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на брифинге в правительстве, отвечая на вопрос корреспондента Арменпресс об инвестициях, предусмотренных в проекте «Перекрёсток мира» документом «Стратегическая повестка партнёрства РА-ЕС».
«Утверждение повестки стратегического партнёрства Армения-ЕС является важным изменением и развитием отношений. Что касается инвестиций, то после Вашингтонских соглашений и объявления о проекте TRIPP инвестиционный интерес к Армении значительно возрос, и мы, естественно, заинтересованы в том, чтобы ЕС, в том числе, имел весьма конкретное участие и присутствие в инфраструктурных проектах. Наши будущие отношения с ЕС будут углубляться, развиваться, и, конечно же, в рамках «Перекрёстка мира», в том числе в рамках проекта TRIPP, мы ожидаем конкретных инвестиционных программ и участия ЕС», — отметил Пашинян.
По его словам, сотрудничество с ЕС не ограничивается только сферой региональной транспортной инфраструктуры, а имеет более широкий контекст.
Премьер-министр напомнил, что несколько лет назад ЕС выразил поддержку Армении в размере 2,6 млрд евро. По словам Пашиняна, в рамках этих проектов уже инвестировано более 500 млн евро, в том числе посредством кредитования частного сектора через банковскую систему.