საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ განის კოლეგასთან რეგიონულ და საერთაშორისო დღის წესრიგთან დაკავშირებული საკითხების მთელი რიგი განიხილა
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რობერტ აბისოღომონიანი კამპალაში გამართულ არამიერთიანების მოძრაობის მინისტერიალის ფარგლებში შეხვდა განის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს ჯეიმს გიაკი კისონს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
აღნიშნულია, რომ შეხვედრის დროს გაცვალეს მოსაზრებები სომხეთ-განას ურთიერთობებში არსებული პოტენციალის სრულად რეალიზაციისკენ მიმართული ნაბიჯების შესახებ. განხილული იქნა მრავალმხრივ ფორმატებში და საერთაშორისო ორგანიზაციების ფარგლებში თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობები.
მოსაუბრეებმა ასევე განიხილეს რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგის ურთიერთდაინტერესების საკითხები. სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ თავის კოლეგას სამხრეთ კავკასიაში ბოლო რეგიონული მოვლენების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
აღინიშნა აგრეთვე, რომ საუბარი შეეხო 2026 წელს ერევანში გასამართ გაეროს ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ კონვენციის მხარეთა მე-17 კონფერენციის მოსამზადებელ სამუშაოებსა და სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის ხედვას.

Замминистра ИД Армении обсудил со своим коллегой из Ганы вопросы региональной и международной повестки дня
На полях министерской встречи Движения неприсоединения, проводимой Кампале (столица Уганды), замминистра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился с заместителем министра иностранных дел Ганы Джеймсом Гьякье Куэсоном.
“Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение МИД Армении.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно полной реализации имеющегося потенциала в отношениях между Арменией и Ганой. Были затронуты возможности расширения сотрудничества в многосторонних форматах и в рамках международных организаций.
Собеседники обсудили ряд вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих взаимный интерес. Заместитель министра иностранных дел Республики Армения представил своему коллеге последние региональные события на Южном Кавказе.
Стороны также обсудили работу по подготовке к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Ереване в 2026 году, и видение правительства Армении.