ლუკაშენკომ მინსკში მიიღო ირანის პრეზიდენტი
ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ მინსკში მიიღო ირანელი კოლეგა მასუდ ფეზეშქიანი. მან აღნიშნა, რომ ბელარუსის მხარე მზად არის ირანთან სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობისთვის. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ „რია ნოვოსტი“ იუწყება.
„ჩვენ მზად ვართ განვიხილოთ ნებისმიერი საკითხი. დახურული თემები ჩვენ არ გვაქვს. მზად ვართ თქვენთან ვითანამშრომლოთ თქვენი ქვეყნის მოსახლეობის საკვებით უზრუნველყოფიდან დაწყებული სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის საკითხებამდე. კიდევ ერთხელ ვუსვამ ხაზს, რომ აქ არანაირი საიდუმლო არ არის. ჩვენი მეგობრობა არ არის მიმართული ვერც ერთი ქვეყნის წინააღმდეგ. ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ ჩვენი ხალხების, ირანელი და ბელარუსი ხალხების კეთილდღეობისთვის“, - განაცხადა ლუკაშენკომ ირანელ კოლეგასთან შეხვედრისას.
თავის მხრივ, ფეზეშქიანმა აღნიშნა, რომ ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებას შეუძლია გაანეიტრალოს დასავლეთის სანქციების ზეგავლენა.
„ჩვენ, როგორც ჩვენი ქვეყანა, ისე თქვენი გვინდა დავრჩეთ დამოუკიდებელნი. და დამოუკიდებელი გადაწყვეტილებების ფარგლებში ჩვენ შეგვიძლია განვავითაროთ ჩვენი მეგობრობა და თანამშრომლობა. ჩვენ გვესმის, რომ ჩვენი ურთიერთობების განვითარება და ჩვენი შეთანხმებები, რომლებიც პრაქტიკაში განხორციელდება, შეძლებს გაანეიტრალოს ეს უკანონო სანქციები“, - ირანის პრეზიდენტის სიტყვებს ბელტა-ს სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო ციტირებს.
ირანის პრეზიდენტი მასუდ ფეზეშქიანი ოფიციალური ვიზიტით ბელარუსს 19 აგვისტოს ეწვია. მანამდე ის ორდღიანი ოფიციალური ვიზიტით სომხეთში იმყოფებოდა.

Лукашенко принял в Минске президента Ирана
Президент Белоруссии Александр Лукашенко принял в Минске своего иранского коллегу Масуда Пезешкиана. Он подчеркнул, что белорусская сторона готова к сотрудничеству с Ираном в различных областях. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает РИА Новости.
«Мы готовы обсуждать любые вопросы. У нас нет закрытых тем. Мы готовы сотрудничать с вами по всем направлениям – от обеспечения населения вашей страны продовольствием до военно-технического сотрудничества. Ещё раз подчеркиваю, что здесь нет никаких секретов. Наша дружба не направлена против кого-либо. Мы делаем всё для благополучия наших народов – иранского и белорусского», – заявил Лукашенко на встрече со своим иранским коллегой.
В свою очередь, Пезешкиан заявил, что развитие двусторонних отношений способно нейтрализовать влияние западных санкций.
«Мы, как наша страна, так и ваша, хотим оставаться независимыми. И в рамках самостоятельных решений мы можем развивать нашу дружбу и сотрудничество. Мы понимаем, что развитие наших отношений и наши договорённости, которые будут реализованы на практике, способны нейтрализовать эти незаконные санкции», — цитирует иранского президента государственное информационное агентство БелТА.
Президент Ирана Масуд Пезешкян прибыл в Беларусь с официальным визитом 19 августа. До этого он находился с двухдневным официальным визитом в Армении.