ნიკოლ ფაშინიანის ხელმძღვანელობით განიხილეს სომხეთსა და ევროკავშირს შორის ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელების პროცესი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის ხელმძღვანელობით გაიმართა სამუშაო შეხვედრა სომხეთსა და ევროკავშირს შორის ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელების მიმდინარეობის და სომხეთ-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელებული პროგრამების შესახებ.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის მთავრობის პრესსამსახურის ცნობით, შეხვედრაში მონაწილეობდნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, აგრეთვე სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის ფარგლებში ჩართული პასუხისმგებელი ოფიციალური პირები.
შეხვედრის განმავლობაში ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა წარმოადგინა შეთანხმების განხორციელების მიმართულებით შესრულებული სამუშაოები, მიღწეული პროგრესი, აგრეთვე სხვადასხვა სფეროში მიმდინარე რეფორმები. კერძოდ, ყურადღება დაეთმო საკანონმდებლო რეფორმებს, მმართველობის სისტემის გაუმჯობესებას, მართლმსაჯულების, ადამიანის უფლებების, ეკონომიკური კონკურენტუნარიანობის, გარემოს დაცვასა და ციფრული სფეროს პროგრამებს.
განხილულ იქნა შეთანხმების განხორციელების განსაზღვრულ გრაფიკთან დაკავშირებული საკითხები. აღინიშნა, რომ გარკვეულ მიმართულებებში უკვე მიღწეულია დადებითი შედეგები. თანამშრომლობის ძირითადი მაგალითებად დასახელდა მართლმსაჯულების რეფორმების დღის წესრიგის წინსვლა, საჯარო მმართველობის სფეროში ინსტრუმენტების მოდერნიზაცია, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და ციფრული გადაწყვეტილებების დანერგვის პროგრამები.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა შეთანხმების სტრატეგიულ მნიშვნელობას, როგორც სომხეთსა და ევროკავშირს შორის პარტნიორული ურთიერთობების ძირითად საფუძველს.
პრემიერ-მინისტრმა შესაბამის უწყებებს მისცა დავალებები, რომლებიც ეხება შეთანხმებით განსაზღვრული ვალდებულებებისა და პროგრამების შესრულების უზრუნველყოფას, მათი განხორციელების გამჭვირვალობას და მიღწეული პროგრესისა და შედეგების საზოგადოებისთვის უკეთ წარდგენას.

Под руководством премьер-министра Армении обсужден процесс реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС
Под председательством премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна состоялись рабочие консультации, посвященные ходу реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП) между Республикой Армения и Европейским союзом и программам, реализуемым в рамках сотрудничества Армения-ЕС.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз аппарата премьер-министра РА, в обсуждении приняли участие представители исполнительной и законодательной власти РА, а также ответственные должностные лица, вовлеченные в партнерство Армения-ЕС.
В ходе консультаций вице-премьер Мгер Григорян представил работу, проделанную по внедрению СВРП, достигнутый прогресс, а также процесс реформ, реализуемых в ряде секторов. В частности, были упомянуты законодательные реформы, совершенствование системы управления, правосудия, прав человека, экономической конкурентоспособности, защиты окружающей среды, а также программы, инициированные в цифровом секторе.
Обсуждены вопросы, связанные с утвержденным графиком реализации Соглашения, и сообщено, что по отдельным направлениям уже зафиксированы положительные результаты. В качестве ключевых примеров сотрудничества были представлены продвижение повестки реформы правосудия, модернизация инструментария в секторе государственного управления, борьба с коррупцией и внедрение цифровых решений.
В ходе обсуждения была подчеркнута стратегическая важность реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подчеркнуто, что оно имеет ключевое значение в партнерских отношениях Армения-Европейский Союз.
Премьер-министр дал поручения ответственным ведомствам по последовательному выполнению обязательств и программ, предусмотренных Соглашением, обеспечению прозрачности их реализации, а также улучшению публичного представления хода и результатов.