კანადა მხარს უჭერს სომხეთის მთავრობის ძალისხმევას მშვიდობის მისაღწევად: ფაშინიანი შეხვდა სტეფან დიონს
ერევანი, 6 დეკემბერი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მიიღო კანადის პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი ევროპულ კავშირში, ევროპაში და სომხეთში სტეფან დიონი.
როგორც „არმენპრესს“ პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციიდან აცნობეს, ნიკოლ ფაშინიანმა მიესალმა სტეფან დიონის ვიზიტს სომხეთში და ხაზგასმით აღნიშნა მისი როლი სომხეთ-კანადის ურთიერთობების თანმიმდევრული განვითარების საქმეში. ფაშინიანმა მნიშვნელოვანი მნიშვნელობა მიანიჭა სხვადასხვა სფეროში კანადასთან კავშირების გაღრმავებას და ამ ქვეყნის მხარდაჭერას სომხეთში დემოკრატიული რეფორმების ხელშეწყობის პროცესში.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მართვის სისტემაში რეფორმები, ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარება და სასამართლო სფეროში ცვლილებების განხორციელება სტრატეგიული მნიშვნელობის საკითხებია სომხეთის მთავრობისთვის.
სტეფან დიონმა განაცხადა, რომ კანადა მიესალმება ადამიანის უფლებების დაცვის, დემოკრატიის განმტკიცებისა და სხვა მიმართულებით სომხეთის მთავრობის მიერ განხორციელებულ ნაბიჯებს და მზად არის განაგრძოს მხარდაჭერა სომხეთისადმი. მისი თქმით, სომხეთში კანადის საელჩოს გახსნა ხელს შეუწყობს ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარებას ეკონომიკის, მაღალი ტექნოლოგიების, განათლებისა და კულტურის სფეროებში.
მხარეებმა განიხილეს სხვადასხვა მიმართულებით ერთობლივი პროექტების განხორციელების საკითხები.
ასევე შედგა აზრთა გაცვლა სომხეთ-აზერბაიჯანის მშვიდობის ხელშეკრულების ბოლო განვითარებების შესახებ. პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა ამ კონტექსტში ისაუბრა სომხური მხარის პოზიციებზე. სტეფან დიონმა ხაზი გაუსვა, რომ კანადა მხარს უჭერს სომხეთის მთავრობის ძალისხმევას მშვიდობის მისაღწევად.

Премьер-министр Армении принял спецпосланника премьер-министра Канады в Европейском Союзе, Европе и Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального посланника премьер-министра Канады в Европейском Союзе, Европе и Армении Стефана Диона.
Как передает Арменпресс, Аппарат премьер-министра РА сообщает, что Никол Пашинян приветствовал визит Стефана Диона в Армению и подчеркнул его роль в последовательном развитии армяно-канадских отношений.
Никол Пашинян подчеркнул важность расширения связей с Канадой в различных сферах и содействия этой страны в продвижении демократических реформ в Армении.
Премьер-министр отметил, что реформы в системе государственного управления, развитие институциональных возможностей, осуществление реформ в судебно-правовой сфере имеют стратегическое значение для правительства Армении.
Стефан Дион подтвердил, что Канада приветствует шаги, предпринятые правительством РА в реализации реформ в сфере защиты прав человека, укрепления демократии и готова продолжать оказывать поддержку Армении в сферах технологий, образования, культуры.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с реализацией совместных проектов по разным направлениям.
Состоялся обмен мнениями о последних событиях вокруг армяно-азербайджанского мирного договора. В этом контексте премьер-министр Пашинян коснулся позиций армянской стороны по различным вопросам. Стивен Дион подчеркнул, что Канада выражает свою поддержку усилиям правительства Армении, направленным на достижение мира.