საქართველო არ მიიღებს მონაწილეობას „3+3“ რეგიონალური საკონსულტაციო პლატფორმის შეხვედრაში
ერევანი, 16 ოქტომბერი, არმენპრესი. ქართული მხარე არ იქნება წარმოდგენილი 18 ოქტომბერს სტამბოლში სამხრეთ კავკასიის „3+3“ პლატფორმის ფარგლებში დაგეგმილ მოლაპარაკებებზე. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ TASS-ს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურიდან აცნობეს.
„არა, ჩვენ მონაწილეობას არ მივიღებთ. საქართველომ დიდი ხანია განაცხადა, რომ არ იღებს მონაწილეობას აღნიშნულ ფორმატში“, - განაცხადა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის თანამშრომელმა.
მანამდე, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა განაცხადა, რომ საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი მონაწილეობას მიიღებს „3+3“ რეგიონალური საკონსულტაციო პლატფორმის მესამე შეხვედრაში.
„3+3“ საკონსულტაციო პლატფორმის პირველი შეხვედრა გაიმართა 2021 წლის დეკემბერში. იმ დროს შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სომხეთის, აზერბაიჯანის, რუსეთის, ირანისა და თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეები. საქართველომ უარი თქვა შეხვედრაში მონაწილეობაზე. პლატფორმის მეორე შეხვედრა ჩატარდა 2023 წლის ოქტომბერში. შეხვედრა ირანის დედაქალაქ თეირანში, საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე გაიმართა. საქართველომ არც მეორე შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.

Грузия не примет участия в совещании региональной консультативной платформы “3+3”
Грузия не будет представлена ​​на переговорах, которые пройдут 18 октября в Стамбуле в рамках южнокавказской платформы “3+3”. Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили в пресс-службе МИД Грузии.
“Нет, мы не будем участвовать. Грузия давно заявляла, что не работает в указанном формате”, - сказала сотрудница пресс-службы МИД Грузии.
Ранее пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян сообщила, что министр иностранных дел Арарат Мирзоян примет участие в третьем заседании региональной консультативной платформы “3+3”.
Первое совещание консультативной платформы “3+3” состоялось в декабре 2021 года. В нем приняли участие заместители министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России, Ирана и Турции. Грузия отказалась участвовать. Второе совещание платформы состоялась в октябре 2023 года. Встреча прошла в столице Ирана Тегеране на уровне министров иностранных дел. Грузия не участвовала в нем.