სომხეთი და აზერბაიჯანი სრულად შეთანხმდნენ 16 პუნქტზე მშვიდობის შეთანხმების შესახებ։ ალენ სიმონიანი
ერევანი, 15 ოქტომბერი, არმენპრესი․ სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანმა განაცხადა, რომ სომხეთი და აზერბაიჯანი მშვიდობის დამყარების საკითხში შეთანხმების მიღწევის ზღვარზე არიან.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ პარლამენტთაშორისი კავშირის 149-ე ასამბლეის საერთო დებატებში გამოსვლისას განაცხადა.
„რაც შეეხება მშვიდობის დამყარებას, მინდა გაცნობოთ, რომ სომხეთი და აზერბაიჯანი შეთანხმების მიღწევის ზღვარზე არიან. იმ კონტექსტში, როდესაც მშვიდობის პროცესი სერიოზულად დაიწყო რამდენიმე თვის წინ, აზერბაიჯანს სურდა ჩვენი თანხმობა საერთაშორისო დონეზე აღიარებულ 5 პუნქტთან დაკავშირებით. მოხარული ვარ, რომ დღეს ჩვენ სრულად შევთანხმდით 16 პუნქტზე. სრულყოფილი აღარ უნდა იყოს კარგი ნების მტერი. მშვიდობის დრო დადგა და ეს დრო ახლაა. ჩვენ ვიწვევთ აზერბაიჯანს, გამოავლინოს პოლიტიკური ნება, გამოიყენოს მომენტი და შემოგვიერთდეს იმისათვის, რომ შესაძლებელი რეალობად იქცეს. სომხეთი მზადაა დღესვე გააფორმოს მშვიდობის ხელშეკრულება“, - განაცხადა სიმონიანმა.

Armenia and Azerbaijan “on the cusp of an accord” with 16 agreed points so far, says Speaker of Parliament
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan has announced that Armenia and Azerbaijan have so far agreed on 16 points of the would-be peace agreement and that the two countries are “on the cusp of an accord.”
Speaker Simonyan made the announcement in his speech during the General Debate of the 149th IPU Assembly in Geneva.
“On the subject of peacemaking, I do want to report that Armenia and Azerbaijan are on the cusp of an accord. For context, when the peace process started in earnest many months ago, Azerbaijan wanted our agreement on 5 internationally recognized points. I am pleased to announce that, to date, we have agreed on 16. Ladies and gentlemen, the perfect must no longer be the enemy of the good. The time to make peace has come; the time for peace is now. We invite Azerbaijan to muster the political will to seize the moment and join us in making the possible real. Armenia, for its part, is ready to sign a peace treaty even today,” Simonyan said in conclusion of his speech.