სომხეთი და აზერბაიჯანი სრულად შეთანხმდნენ 16 პუნქტზე მშვიდობის შეთანხმების შესახებ։ ალენ სიმონიანი
ერევანი, 15 ოქტომბერი, არმენპრესი․ სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანმა განაცხადა, რომ სომხეთი და აზერბაიჯანი მშვიდობის დამყარების საკითხში შეთანხმების მიღწევის ზღვარზე არიან.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ პარლამენტთაშორისი კავშირის 149-ე ასამბლეის საერთო დებატებში გამოსვლისას განაცხადა.
„რაც შეეხება მშვიდობის დამყარებას, მინდა გაცნობოთ, რომ სომხეთი და აზერბაიჯანი შეთანხმების მიღწევის ზღვარზე არიან. იმ კონტექსტში, როდესაც მშვიდობის პროცესი სერიოზულად დაიწყო რამდენიმე თვის წინ, აზერბაიჯანს სურდა ჩვენი თანხმობა საერთაშორისო დონეზე აღიარებულ 5 პუნქტთან დაკავშირებით. მოხარული ვარ, რომ დღეს ჩვენ სრულად შევთანხმდით 16 პუნქტზე. სრულყოფილი აღარ უნდა იყოს კარგი ნების მტერი. მშვიდობის დრო დადგა და ეს დრო ახლაა. ჩვენ ვიწვევთ აზერბაიჯანს, გამოავლინოს პოლიტიკური ნება, გამოიყენოს მომენტი და შემოგვიერთდეს იმისათვის, რომ შესაძლებელი რეალობად იქცეს. სომხეთი მზადაა დღესვე გააფორმოს მშვიდობის ხელშეკრულება“, - განაცხადა სიმონიანმა.

Армения и Азербайджан договорились по 16 пунктам мирного договора - Ален Симонян
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения об установлении мира.
Как сообщает Арменпресс, об этом спикер НС РА заявил в своем выступлении на общих обсуждениях 149-й ассамблеи Межпарламентского союза.
«Что касается установления мира, хотел бы сообщить, что Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения. В том контексте, что, когда несколько месяцев назад мирный процесс начался всерьез, Азербайджан хотел нашего согласия по пяти международно признанным пунктам. Рад сообщить, что сегодня мы достигли согласия по 16 пунктам. Совершенное больше не должно быть врагом хорошего. Пришло время установить мир. настало время мира. Мы приглашаем Азербайджан проявить политическую волю, воспользоваться моментом и присоединиться к нам, чтобы сделать возможное реальностью. Армения готова подписать мирный договор хоть сегодня", - сказал Симонян.