სომხური ღვინოები წარმოდგენილი იყო ლონდონსა და მანჩესტერში
ერევანი, 14 ოქტომბერი, არმენპრესი. სომხური ღვინის ბრენდის პოპულარიზაციის მნიშვნელობის გათვალისწინებით, სომხეთის მევენახეობისა და მეღვინეობის ფონდი, ბრიტანული IWSC (International Wine and Spirit Competition) საერთაშორისო კონკურსის ორგანიზატორებთან თანამშრომლობის ფარგლებში და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში ორგანიზება გაუკეთა სომხური ღვინის ცნობადობის ამაღლებისკენ მიმართულ ღონისძიებებს. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის მევენახეობისა და მეღვინეობის ფონდი ავრცელებს.
სომხური ღვინოების პოპულარიზაციის კამპანია დაიწყო ქალაქ მანჩესტერიდან. სომხური მევენახეობა-მეღვინეობის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი ზარუჰი მურადიანი მიესალმა დამსწრეებს და მადლობა გადაუხადა სომხური ღვინოებით დაინტერესებისთვის.
ცნობილი ღვინის ოსტატის, კეროლაინ გილბის, წარდგინებით, სომხეთის 30-მდე მეღვინეობის კომპანიის 68-ზე მეტი ღვინო წარმოდგენილი იყო 7 ოქტომბერს მანჩესტერის სომელიეთა კლუბში ჩრდილოეთ სომელიეთა კლუბთან თანამშრომლობის ფარგლებში.
მანჩესტერში ისაუბრეს სომხეთის მეღვინეობის რეგიონებზე, ღვინის სტილზე და თავისებურებებზე, ვაზის ჯიშებზე, ასევე სომხეთის კულტურასა და ისტორიაზე.
ლონდონში ბრიტანელმა ღვინის მყიდველებმა და ჟურნალისტებმა 9 ოქტომბერს დააგემოვნეს სომხური 30 მეღვინეობის კომპანიის 68-ზე მეტი სახეობის ღვინო და გაეცნენ აღორძინებული მეღვინეობის ქვეყნის ისტორიას.
ლონდონის ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო დიდ ბრიტანეთში სომხეთის ელჩმა ვარუჟან ნერსესიანმა, რომელმაც თავის მისასალმებელ სიტყვაში აღნიშნა ასეთი ღონისძიების ორგანიზების მნიშვნელობა სომხური ღვინოების ბრიტანულ საზოგადოებაში პოპულარიზაციის თვალსაზრისით. ელჩმა აღნიშნა, რომ სომხეთში მეღვინეობა სწრაფად ვითარდება და, თავისი მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე, იპყრობს ახალ-ახალ ბაზრებს. ნერსესიანმა იმედი გამოთქვა, რომ ასეთი ღონისძიებების მეშვეობით შესაძლებელი იქნება სომხური ღვინის ექსპორტის გაზრდა გაერთიანებულ სამეფოში.
დეგუსტაციების გარდა, ასევე ჩატარდა მრგვალი მაგიდის დისკუსიები სომხური ღვინოების პოტენციალისა და პერსპექტივების შესახებ, რაც უნიკალური შესაძლებლობაა სომხური ღვინის ბრიტანულ ბაზარზე გაყიდვის, ფასების დადგენის, მარკეტინგისა და ახალი კავშირების შექმნისთვის.

Армянские вина представлены в Лондоне и Манчестере
Придавая важное значение продвижению армянского винного бренда на международных рынках, Фонд виноградарства и виноделия Армении в сотрудничестве с организаторами британского IWSC (Международного конкурса вин и спиртных напитков) и при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) организовал мероприятия, направленное на повышение узнаваемости армянских вин, в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил Фонд виноградарства и виноделия Армении.
Кампания по популяризации армянских вин стартовала из города Манчестер.  Исполнительный директор Армянской ассоциации вин Заруи Мурадян приветствовала присутствующих и поблагодарила их за интерес к армянским винам.
Более 68 наименований вин от 30 армянских винодельческих компаний были представлены 7 октября в Манчестерском клубе сомелье в рамках сотрудничества с Северным клубом сомелье, представленным известным мастером вина Кэролайн Гилби. В Манчестере говорилось  об армянских винодельческих регионах, стиле и особенностях вина, сортах винограда, а также об армянской культуре и истории.
9 октября британские покупатели вина и журналисты в Лондоне дегустировали более 68 наименований вин от 30 армянских винных компаний и ознакомились с историей переживающей возрождение винодельческой страны.
В мероприятии в Лондоне также принял участие посол Армении в Великобритании Варужан Нерсесян, который в своей приветственной речи подчеркнул важность организации такого мероприятия с точки зрения популяризации армянских вин для британской общественности. Посол отметил, что имеющее многотысячелетнюю историю виноделие в Армении набирает обороты, привлекая новые рынки.
Нерсесян выразил надежду, что благодаря таким мероприятиям удастся дать толчок экспорту армянских вин в Великобританию.
Помимо дегустаций, состоялись также дискуссии за круглым столом, посвященные потенциалу и перспективам армянских вин, что является уникальной возможностью получить консультации по маркетингу, ценообразованию, сбыту армянских вин на британском рынке, а также установить новые связи.