ყოველთვის შეგიძლიათ ჩვენზე დაყრდნობა: საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სომხეთს
ერევანი, 16 სექტემბერი, არმენპრესი. საფრანგეთში ძალიან ცოტა თემაა, რომელზეც ყველა პოლიტიკური მიმართულება თანხმდება, სომხეთის საკითხზე ყველა თანხმდება. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განაცხადა საფრანგეთის ევროპის და საგარეო საქმეთა მინისტრმა სტეფან სეჟურნემ ერევანში თავის სომეხ კოლეგასთან ერთობლივი პრესკონფერენციაზე.
მინისტრმა განაცხადა, რომ ერევანში ვიზიტით სურს სომეხ ხალხსა და მთავრობას კიდევ ერთხელ გამოუხატოს საფრანგეთის მეგობრობა და მხარდაჭერა.
„მიუხედავად მუქარებისა და აშკარა მტრულობისა, რომელსაც რუსეთის ფედერაცია ავლენს, ცდილობს ზეწოლას, სომხეთი აგრძელებს თავის გზას დემოკრატიისკენ, თავისუფლებისკენ, ნაბიჯ-ნაბიჯ მიიწევს წინ. იცოდეთ, რომ ყოველთვის შეგიძლიათ ჩვენზე იმედი გქონდეთ დემოკრატიული ღირებულებებისთვის“, - განაცხადა საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.
მან დასძინა, რომ ისინი მხარს უჭერენ ყველა ქვეყანას, რომელიც იბრძვის ამ ღირებულებებისთვის.
„საფრანგეთი ყოველთვის თქვენს გვერდით არის“, - აღნიშნა სეჟურნემ.
გარდა ამისა, მან ხაზი გაუსვა, რომ ეს მხარდაჭერა ყველა პოლიტიკური მიმართულების მიღმაა საფრანგეთში. „საფრანგეთში ძალიან ცოტა თემაა, რომელზეც ყველა პოლიტიკური მიმართულება თანხმდება. სომხეთი ერთ-ერთ ასეთ თემად შეიძლება ჩაითვალოს. აი, რატომ მოდიან საფრანგეთის წარმომადგენლები სხვადასხვა დონეზე, რომლებიც სხვადასხვა პოლიტიკურ მიმართულებას წარმოადგენენ, სომხეთში სიამოვნებით, რადგან სომხეთთან დაკავშირებულ საკითხებში ყველა თანხმდება“, - განაცხადა მინისტრმა.

You can always count on us, French FM tells Armenia
Speaking at a joint press conference with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan, the French FM said there are very few topics in France that all political circles would agree upon, but everyone agrees on the topic of Armenia.
He said his visit to Armenia is meant to reiterate to the Armenian people and government French friendship and support.
“Despite the challenges, the obvious hostility and pressure attempts by Russia, Armenia continues its path towards democracy, towards freedom, it is advancing phase by phase. Know that you can always count on us for democratic values,” the French FM said, adding that Paris supports every country that is fighting for these values.
“France is always by your side,” he said.
The French FM said all political directions in France agree on support for Armenia.
“There are very few topics in France that all political directions would agree upon. We can say that Armenia is one of these topics. This is why representatives of various levels of different political directions are eager to visit Armenia, because everyone agrees around topics related to Armenia,” the French FM added.