სამხრეთ კავკასიის ყველა ქვეყნის პასუხისმგებლობაა არსებული კავშირების გაძლიერება და ყოვლისმომცველი სტაბილურობისა და მშვიდობის ხელშეწყობა: ლაშა დარსალია
ერევანი, 10 სექტემბერი, არმენპრესი. საქართველო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს კომუნიკაციების უწყვეტ და უსაფრთხო ექსპლუატაციას სამხრეთ კავკასიაში.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განაცხადა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ, „ერევნის დიალოგი-2024“-ის საერთაშორისო კონფერენციაზე გამოსვლისას.
„ჩვენი რეგიონი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ევროპის მიმართულებით ენერგომატარებლების გადაზიდვაში, ამიტომ ეკონომიკური უსაფრთხოების საკითხი წინა პლანზე გამოდის, რაც მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს სამხრეთ კავკასიაში არსებულ სიტუაციაზე. რეგიონული თანამშრომლობის კონტექსტში ჩვენ ერთი მხრივ ვსაუბრობთ რეგიონის ქვეყნების გეოგრაფიულ ხელსაყრელ პოზიციაზე, თუმცა, მეორე მხრივ, უნდა აღვნიშნოთ, რომ ეს ფაქტორი არა მხოლოდ შესაძლებლობაა, არამედ გამოწვევაც. ერთის მხრივ, ხელსაყრელი მდებარეობა იზიდავს რეგიონგარე სახელმწიფოების ყურადღებას და ხელს უწყობს ორმხრივი და მრავალმხრივი ეკონომიკური აქტიური კავშირების განვითარებას, მაგრამ მეორე მხრივ, რეგიონი ხდება დაუნდობელი კონკურენციის არენა,“ - განაცხადა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ.
მან გაიხსენა, რომ საქართველოს დიდი ხანია აქვს სტრატეგიული თანამშრომლობა სომხეთსა და აზერბაიჯანთან და თბილისის ეს საკითხი ძალიან მნიშვნელოვანია. დიპლომატის აზრით, რეგიონის ყველა მოთამაშის პასუხისმგებლობაა არსებული კავშირების გაძლიერება და ყოვლისმომცველი სტაბილურობისა და მშვიდობის ხელშეწყობა.
„ჩვენ ვხედავთ, რომ სომხეთსა და თურქეთს შორის, ასევე სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის, ურთიერთობების ნორმალიზაციის მოლაპარაკებები მიმდინარეობს, ამიტომ იმედი გვაქვს, რომ მხარეები ამ პროცესებში წარმატებას მიაღწევენ. საქართველო მზად არის მხარი დაუჭიროს თავის მეზობლებს, გააერთიანოს მშვიდობისკენ მიმართული ყველა ძალისხმევა“, - განაცხადა დიპლომატმა.
დარსალიას აზრით, ახლა სამხრეთ კავკასიაში ახალი ეპოქაა, რომელიც ახალ კარებს უხსნის ეფექტური თანამშრომლობისთვის და ამ საქმეში საქართველოს თავისი წვლილი აქვს. რეგიონის ყველა ქვეყანასთან ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებით, საქართველო დიდ ყურადღებას უთმობს ასევე მრავალმხრივ კავშირებს, ხელს უწყობს ერთობლივი დღის წესრიგის წინ წამოწევას.
„თბილისი თავის შესაძლებლობებსა და უნარებს სთავაზობს, რომლებიც მეზობელ ქვეყნებს დაეხმარება ერთობლივი პროგრამებისა და პროექტების განხორციელებაში. ამავდროულად, თბილისი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს დასავლეთის მონაწილეობას რეგიონული მნიშვნელოვანი პროცესებში. ჩვენ უკვე ავირჩიეთ ჩვენი გზა და ჩვენი ადგილი ევრატლანტიკურ სივრცეშია. საქართველოსთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე თანამშრომლობა დასავლეთთან თანამშრომლობის ნაწილია“, - დაასკვნა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ.

Все страны Южного Кавказа ответственны в расширении существующих связей и содействии всеобъемлющей стабильности и миру: первый замминистра ИД Грузии
Грузия придает большое значение бесперебойной и безопасной работе коммуникаций на Южном Кавказе.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил первый заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия, выступая на международном форуме “Ереванский диалог-2024”.
“Наш регион играет значимую роль в транспортировке энергоносителей в Европу, поэтому на первый план выходит вопрос экономической безопасности, который оказывает существенное влияние на ситуацию в регионе Южного Кавказа. В контексте регионального сотрудничества, с одной стороны, мы говорим о выгодном географическом положении местных стран, но с другой стороны, мы должны признавать, что это обстоятельство является не только возможностью, но и вызовом. С одной стороны, выгодное положение привлекает внимание внерегиональных государств, располагает к развитию активных двусторонних и многосторонних экономических связей, но с другой стороны, регион становится ареной беспощадной конкуренции”, - отметил заместитель министра иностранных дел Грузии.
Он напомнил, что Грузию связывает долгосрочное стратегическое сотрудничество с Арменией и Азербайджаном, и Тбилиси придает этому факту большое значение. По словам дипломата, ответственность всех игроков региона заключается в расширении существующих связей и содействии всеобъемлющей стабильности и миру.
“Мы видим, что ведутся переговоры по нормализации отношений между Арменией и Турцией, а также между Арменией и Азербайджаном, и надеемся, что стороны добьются успеха в этих процессах. Грузия готова поддержать своих соседей, объединив все усилия, направленные на мир”, - сказал дипломат.
По наблюдению Дарсалии, сейчас на Южном Кавказе наступил новый период, который открывает новые двери для эффективного сотрудничества, и Грузия вносит в это свой вклад. Развивая двусторонние отношения с каждой из стран региона, Грузия также уделяет большое внимание многосторонним отношениям, способствуя продвижению совместных программ.
“Тбилиси продвигает свои умения и возможности, которые помогут соседним странам реализовать совместные программы и проекты. При этом Тбилиси также ценит участие Запада в важных региональных процессах. Мы уже выбрали свой путь, и наше место - на евроатлантическом пространстве. Для Грузии очень важно то, что сотрудничество, происходящее на Южном Кавказе, является частью взаимодействия с Западом”, - заключил замминистра иностранных дел Грузии.