ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტი ეწვევა ერევანს ვიზების ლიბერალიზაციის საკითხზე პოლიტიკური დიალოგის დასაწყებად
ბრიუსელი, 6 სექტემბერი, არმენპრესი. ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტი მარგარიტის სხინასი 9 სექტემბერს ეწვევა ერევანს, ვიზების ლიბერალიზაციის საკითხზე პოლიტიკური დიალოგის დასაწყებად.
ბრიუსელში „არმენპრესის“ კორესპონდენტის ინფორმაციით, ევროკომისიის განცხადებით, ვიცე-პრეზიდენტი სხინასი შეხვედრებს გამართავს პრეზიდენტ ვაჰაგნ ხაჩატურიანთან, პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან და საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანთან, რათა განიხილოს ვიზების ლიბერალიზაციის დიალოგის დაწყება და ევროკავშირსა და სომხეთს შორის სხვა პროგრამული თანამშრომლობის სფეროები.
ევროკომისიის მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ვიზების ლიბერალიზაციის შესახებ პოლიტიკური დიალოგის დაწყება, რომელიც გაიმართება ვიცე-პრემიერ მჰერ გრიგორიანთან, ძლიერი სიგნალია ევროკავშირის და მისი წევრი ქვეყნების მიერ ევროკავშირსა და სომხეთს შორის უკვე მყარი პარტნიორობის გაღრმავების გადაწყვეტილების შესახებ.
დიალოგის მიზანია, გაუქმდეს ვიზების მოთხოვნა სომხეთის მოქალაქეებისთვის ევროკავშირის ტერიტორიაზე მოკლევადიანი დარჩენის შემთხვევაში. ეს შესაძლებელი იქნება მხოლოდ მაშინ, როცა სომხეთის ხელისუფლება ძირეულ რეფორმებს განახორციელებს ისეთ ძირითად სფეროებში, როგორიცაა სამგზავრო დოკუმენტების უსაფრთხოება, საზღვრების მართვა, გადაადგილების თავისუფლების ფუნდამენტური უფლებები და მრავალი სხვა სფერო.
„როგორც აჩვენა მესამე ქვეყნებთან თანამშრომლობის გამოცდილებამ, სომხეთთან დიალოგი მრავალწლიანი პროცესი იქნება, რომელიც განხორციელდება ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, რათა რეფორმების პროგრესი და განვითარება ზედამხედველობის ქვეშ იყოს. ვიზიტის დროს, ვიცე-პრეზიდენტი სხინასი ასევე შეხვდება ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს, რათა განიხილოს ევროკავშირსა და სომხეთს შორის ბოლო დროს მიღწეული მნიშვნელოვანი პროგრესი და ამ ურთიერთობების გაღრმავების პერსპექტივები საერთო ღირებულებების საფუძველზე“, - ნათქვამია ევროკომისიის განცხადებაში.

Вице-президент Еврокомиссии прибудет в Ереван, чтобы начать политический диалог по либерализации визового режима
Вице-президент Еврокомиссии Маргаритис Схинас прибудет в Ереван 9 сентября, чтобы начать политический диалог по либерализации визового режима.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, Еврокомиссия сообщила, что вице-президент Схинас проведет встречи с президентом Ваагном Хачатряном, премьер-министром Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном, чтобы обсудить начало диалога по либерализации визового режима , другие области программного партнерства между ЕС и Арменией.
В пресс-релизе Еврокомиссии говорится, что начало политического диалога по либерализации визового режима с вице-премьером Мгером Григоряном является сильным сигналом решимости ЕС и его стран-членов углублять и без того прочное партнерство между ЕС и Арменией.
Цель диалога – отмена визового режима для граждан Армении в случае краткосрочного пребывания в ЕС. Это станет возможным только тогда, когда власти Армении проведут существенные реформы в таких ключевых областях, как безопасность проездных документов, пограничный контроль, основные права, связанные со свободой передвижения, и ряде других сфер.
"Как показал опыт с третьими странами, этот диалог с Арменией будет многолетним процессом, который будет осуществляться в тесном сотрудничестве со странами-членами ЕС с целью мониторинга хода реформ и развития. В ходе своего визита вице-президент также обсудит со студентами ЕГУ недавний значительный прогресс в отношениях между ЕС и Арменией и перспективы углубления этих отношений на основе общих ценностей", - говорится в заявлении Еврокомиссии.