კავკასიაში სტაბილური მშვიდობის გარანტია რეგიონული ქვეყნების ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემაა: ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტრო რუსეთის ელჩს
ერევანი, 3 სექტემბერი, არმენპრესი. ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა, დემირჩი ლევმა, ირანში რუსეთის ელჩ ალექსეი დედოვთან შეხვედრისას აღნიშნა, რომ კავკასიის რეგიონში თანამშრომლობის საფუძველი და სტაბილური მშვიდობის გარანტია რეგიონული ქვეყნების ეროვნული სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ურთიერთპატივისცემის დამყარებაა. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
შეხვედრაზე კავკასიაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ მოსაზრებების გაცვლისას, ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევრაზიის ბიუროს გენერალურმა დირექტორმა დემირჩი ლევმა წარმოადგინა ქვეყნის პოზიციები რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის ხელშეწყობის, რეგიონული ქვეყნების თანამშრომლობის განვითარების, საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ცვლილებების წინააღმდეგ და რეგიონში გეოპოლიტიკურ ცვლილებებზე ყურადღების გამახვილების აუცილებლობის შესახებ, ხაზგასმით აღნიშნა ყველა რეგიონის ქვეყნის ინტერესები და ლეგიტიმური შეშფოთებები.
შეხვედრის დროს მხარეებმა ასევე აღნიშნეს, რომ აუცილებელია რეგიონული ქვეყნების პოტენციალის გამოყენება პრობლემების გადასაჭრელად და რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებისთვის, ეკონომიკური პროგრამების განსახორციელებლად, ყველა მხარის ინტერესების გათვალისწინებით. ასევე განიხილეს „3+3“ ფორმატში დაგეგმილი შეხვედრის საკითხები.

Iran reiterates opposition to any change in internationally recognized borders in Caucasus
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. An aide to Iran’s foreign minister and director general of Eurasia affairs has expressed Tehran’s support for regional peace and stability and opposition to any change in internationally recognized borders and geopolitical status quo, IRNA reports.
Iranian Foreign Ministry Eurasian Department chief Mojtaba Demirchilou, in a meeting with the Russian ambassador in Tehran Alexey Dedov on Monday evening also stressed the need to pay attention to the interests and legitimate concerns of all countries in the region.
The two diplomats, while exchanging views on the current developments in the Caucasus, mentioned respect for national sovereignty, territorial integrity and mutual interests of countries, which they said are the guarantor of sustainable peace and regional cooperation.
Demirchilou and Dedov also stressed the need to use the capacity of regional countries to resolve issues and help consolidate peace and stability in the region and implement economic plans, keeping in mind the interests of all parties.