რეგიონული კომუნიკაციების ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება სომხეთის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი: საგარეო საქმეთა სამინისტრო აზერბაიჯანს გამოეხმაურა
ერევანი, 7 აგვისტო, არმენპრესი. რეგიონალური კომუნიკაციების ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება რეგიონში მშვიდობის და ეკონომიკური განვითარების სომხეთის ხედვისა და წინამძღვრობის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი. „არმენპრესის“ შეკითხვაზე პასუხის გაცემისას, ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენლის ელჩინ ამირბეგოვის განცხადების საპასუხოდ, რომ სომხეთმა და აზერბაიჯანმა ორმხრივი შეთანხმებით გადაწყვიტეს ამოიღონ ეგრეთ წოდებული „ზანგეზურის დერეფნის“ პუნქტი ორ ქვეყანას შორის მშვიდობის შეთანხმების პროექტიდან და გადაიტანონ განხილვა უფრო გვიან ეტაპზე.
„მიუხედავად იმისა, რომ ორმხრივი შეთანხმებით რეგიონალურ კომუნიკაციებს ეხება მუხლი ამოიღეს მშვიდობის შეთანხმების პროექტიდან, უნდა აღვნიშნოთ, რომ მათი ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება რეგიონში მშვიდობის და ეკონომიკური განვითარების სომხეთის ხედვისა და წინამძღვრობის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი. ეს საუკეთესოდ აისახა სომხეთის მთავრობის მიერ წარმოდგენილ „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროგრამაში, რომელიც დაფუძნებულია ცნობილი პრინციპების - სუვერენიტეტისა და უფლებამოსილების პატივისცემა, ასევე ურთიერთგაგებისა და თანასწორობის საფუძველზე“, - აღნიშნა ანი ბადალიანმა

Эффективная разблокировка региональных коммуникаций продолжает оставаться важной частью повестки дня РА. МИД РА ответил Азербайджану
Эффективное разблокирование региональных коммуникаций продолжает оставаться важной частью видения и повестки дня РА по обеспечению мира и экономического развития в регионе.
Отвечая на вопрос Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян, в ответ на заявление специального представителя президента Азербайджана Эльчина Амирбегова о том, что Армения и Азербайджан по взаимному согласию решили исключить из закона пункт о так называемом «Зангезурском коридоре»из мирного соглашения и перенести обсуждение на более поздний этап».
«Отмечая, что статья, касающаяся региональных коммуникаций, была исключена из проекта мирного соглашения по взаимному согласию, мы должны подчеркнуть, что их эффективная разблокировка продолжает оставаться важной частью видения и продвигаемой повестки Армении по обеспечению мира и экономического развития в регионе. Ярче всего это отразилось в представленной правительством РА программе "Перекресток мира", основанной на известных принципах уважения суверенитета и юрисдикции, а также взаимности и равенства», - подчеркнула Ани Бадалян.