რეგიონული კომუნიკაციების ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება სომხეთის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი: საგარეო საქმეთა სამინისტრო აზერბაიჯანს გამოეხმაურა
ერევანი, 7 აგვისტო, არმენპრესი. რეგიონალური კომუნიკაციების ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება რეგიონში მშვიდობის და ეკონომიკური განვითარების სომხეთის ხედვისა და წინამძღვრობის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი. „არმენპრესის“ შეკითხვაზე პასუხის გაცემისას, ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენლის ელჩინ ამირბეგოვის განცხადების საპასუხოდ, რომ სომხეთმა და აზერბაიჯანმა ორმხრივი შეთანხმებით გადაწყვიტეს ამოიღონ ეგრეთ წოდებული „ზანგეზურის დერეფნის“ პუნქტი ორ ქვეყანას შორის მშვიდობის შეთანხმების პროექტიდან და გადაიტანონ განხილვა უფრო გვიან ეტაპზე.
„მიუხედავად იმისა, რომ ორმხრივი შეთანხმებით რეგიონალურ კომუნიკაციებს ეხება მუხლი ამოიღეს მშვიდობის შეთანხმების პროექტიდან, უნდა აღვნიშნოთ, რომ მათი ეფექტური განბლოკვა კვლავ რჩება რეგიონში მშვიდობის და ეკონომიკური განვითარების სომხეთის ხედვისა და წინამძღვრობის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილი. ეს საუკეთესოდ აისახა სომხეთის მთავრობის მიერ წარმოდგენილ „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროგრამაში, რომელიც დაფუძნებულია ცნობილი პრინციპების - სუვერენიტეტისა და უფლებამოსილების პატივისცემა, ასევე ურთიერთგაგებისა და თანასწორობის საფუძველზე“, - აღნიშნა ანი ბადალიანმა

Effective unblocking of regional communications remains key part of Armenia's agenda -Foreign Ministry responds to Azerbaijan
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS. Effective unblocking of regional communications continues to be an important part of Armenia's vision and promoted agenda for peace and economic development in the region. In response to Armenpress's question, Ani Badalyan, spokesperson for the Armenian Foreign Ministry, commented on the statement made by Elchin Amirbayov, the special representative of the President of Azerbaijan.
Amirbayov had noted that Armenia and Azerbaijan mutually agreed to remove the clause concerning the so-called "Zangezur Corridor" from the draft peace agreement and to address it at a later stage.
Noting that the article related to regional communications was removed from the draft of the peace agreement by mutual consent, we must emphasize that their effective unblocking continues to be an important part of Armenia's vision and agenda for peace and economic development in the region. This was best reflected in the 'Crossroads of Peace' program presented by the Armenian government, which is based on the well-known principles of respect for sovereignty and jurisdiction, as well as reciprocity and equality," Ani Badalyan emphasized.