გნელ სანოსიანმა და ანაჰიტ მანასიანმა სტიქიის ზონის სხვადასხვა ნაწილი დაათვალიერეს
ერევანი, 31 მაისი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკსი ტერიტორიული მართვისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი გნელ სანოსიანი ადამიანის უფლებების დამცველ ანაჰიტ მანასიანთან ერთად ტავუშისა და ლორის ოლქებში წყალდიდობის შედეგად სტიქიური უბედურების ზონებად გამოცხადებულ სხვადასხვა დასახლებებში იმყოფებოდნენ.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, გნელ სანოსიანმა ეს ინფორმაცია ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებული პოსტით გაავრცელა.
„ადამიანის უფლებების დამცველ ანაჰიტ მანასიანთან ერთად სტიქიური უბედურების ზონის სხვადასხვა ნაწილში ვიყავით, შევისწავლეთ ზიანები,“ - დაწერა სანოსიანმა.
სანოსიანმა ვიზიტის დროს სომხეთის ადამიანის უფლებების დამცველს წარუდგინა სტიქიური უბედურების ზონაში მიმდინარე აღდგენითი სამუშაოები.
26 მაისს, ძლიერი წვიმების შედეგად ლორის და ტავუშის რეგიონებში წყალდიდობა მოხდა, დებედის, აღსტევის და ტაშირის მდინარეები კალაპოტიდან გამოვიდნენ და მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენეს ინფრასტრუქტურას და საცხოვრებელ სახლებს. დაინგრა გზები და ხიდები. წყალდიდობის შედეგად ოთხი ადამიანი დაიღუპა. მთავრობამ სტიქიური უბედურების ზონებად გამოაცხადა წყალდიდობით დაზარალებული დასახლებები.

YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. The Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia, Gnel Sanosyan, along with Human Rights Defender Anahit Manasyan, made a tour of Tavush and various settlements declared disaster zones due to flooding, announced Gnel Sanosyan in a post on his Facebook page.
"We toured different parts of the disaster zone with HRD Anahit Manasyan and observed the damages," Sanosyan wrote.
During the tour, Sanosyan presented the HRD the rehabilitation works carried out in different parts of the disaster zone.
On May 26, floods occurred in Lori and Tavush regions as a result of heavy rains and overflowing of Debed, Aghstev, and Tashir rivers. As a result of floods, houses, buildings and structures were flooded, roads were destroyed. We have 4 victims as a result of floods. The government declared a disaster zone in the settlements affected by floods.