კუხო-ს გენერალური მდივანი ერევანს 21 დეკემბერს ეწვევა
ერევანი, 20 დეკემბერი, არმენპრესი. კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის (კუხო) გენერალური მდივანი იმანღალი ტასმაღამბეტოვი 21 დეკემბერს ერევანს ეწვევა და შეხვდება სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს არარატ მირზოიანს მინსკში კუხო-ს სამიტის შედეგების განსახილველად. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას კუხო-ს პრესსამსახური ავრცელებს.
„2023 წლის 21 დეკემბერს ერევანს ეწვევა კუხო-ს გენერალური მდივანი იმანღალი ტასმაღამბეტოვი, რომლის ფარგლებშიც ის შეხვდება სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს არარატ მირზოიანს. დაგეგმილია კუხო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს, თავდაცვის მინისტრების საბჭოს, ეროვნული უშიშროების საბჭოების კომიტეტის მდივნებისა და კუხო-ს კოლექტიური უშიშროების საბჭოს ერთობლივი სხდომის შედეგების განხილვა, რომელიც გაიმართა 2023 წლის ნოემბერში მინსკში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
2023 წელს მინკში გამართულ კუხო-ს შეხვედრებში სომხეთი არ მონაწილეობდა. შეხვედრების შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ კუხო-ს გენერალური მდივანი ერევანში გაემგზავრება შეხვედრების შედეგად მიღწეული შეთანხმებების წარსადგენად.

Генеральный секретарь ОДКБ посетит Ереван 21 декабря
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов 21 декабря посетит Ереван и встретится с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном для обсуждения итогов прошедшего в Минске саммита ОДКБ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-служба ОДКБ.
«21 декабря 2023 года планируется визит генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова в Ереван, в рамках которого состоится встреча с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном. Предполагается обсуждение итогов совместного заседания Совета министров иностранных дел (СМИД), Совета министров обороны (СМО), Комитета секретарей советов безопасности (КССБ) и сессии Совета Коллективной безопасности (СКБ) ОДКБ, состоявшихся в ноябре 2023 года в Минске», - говорится в сообщении.
Представители Армении не приняли участие в заседании СМИД ОДКБ, которое состоялось в Минске 22 ноября. Объявлено, что генеральный секретарь ОДКБ отправится в Ереван, чтобы представить достигнутые по итогам встречи договоренности.