ერევანი, 8 დეკემბერი, არმენპრესი. ვაშინგტონი მიესალმება ერევნისა და ბაქოს ერთობლივ განცხადებას, რომელიც მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ნდობის აღდგენის საქმეში. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ განცხადება აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა მეთიუ მილერმა გაავრცელა.
„შეერთებული შტატები მიესალმება სომხეთისა და აზერბაიჯანის განცხადებას 2 აზერბაიჯანელი და 32 სომეხი დაკავებულის გათავისუფლების შესახებ. ეს ვალდებულება ნდობის აღდგენის მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, რადგან მხარეები მუშაობენ სამშვიდობო შეთანხმების დასასრულებლად და ურთიერთობების ნორმალიზებაზე. ჩვენ მივესალმებით აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ალიევს და სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანს ერთობლივი ძალისხმევისთვის სამხრეთ კავკასიის ხალხისთვის უფრო მშვიდობიანი და აყვავებული მომავლის საფუძვლის შესაქმნელად“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მილერმა დასძინა, რომ შეერთებული შტატები გააგრძელებს მტკიცედ მხარდაჭერას მცდელობების მისაღწევად ხანგრძლივი და ღირსეული მშვიდობის მისაღწევად.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ,სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატმა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს, რომლის მიხედვითაც, ორი სახელმწიფო კიდევ ერთხელ ადასტურებს მათ სურვილს ურთიერთობები დაარეგულირონ და მიაღწიონ სამშვიდობო ხელშეკრულებას სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპების პატივისცემის საფუძველზე. განცხადების თანახმად, აზერბაიჯანმა 32 სომეხი სამხედრო მოსამსახურე გაათავისუფლა, თავის მხრივ, სომხეთმა 2 აზერბაიჯანი სამხედრო მოსამსახურე გაათავისუფლა.

Совместное заявление Армении и Азербайджана Вашингтон считает важным шагом в укреплении доверия
Вашингтон приветствует совместное заявление Еревана и Баку, которое является важным шагом в построении доверия. Как передает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Соединенные Штаты приветствуют заявление Армении и Азербайджана об освобождении двух азербайджанских и 32 армянских задержанных. Это обязательство является важным шагом по укреплению доверия, поскольку стороны работают над завершением мирного соглашения и нормализацией отношений. Мы приветствуем президента Азербайджана Алиева и премьер-министра Армении Пашиняна за их совместные усилия по созданию основ для более мирного и процветающего будущего народов Южного Кавказа», - говорится в заявлении.
Миллер добавил, что Соединенные Штаты продолжат решительно поддерживать усилия по достижению прочного и достойного мира.
Как мы сообщали ранее, аппарат премьер-министра Республики Армения и администрация президента Азербайджанской Республики распространили совместное заявление, согласно которому оба государства подтверждают намерение регулировать отношения на основе соблюдения принципов суверенитета и территориальной целостности и заключить мирный договор. Согласно сообщению, Азербайджан освобождает 32 армянских военнослужащих, а Республика Армения, в свою очередь, освобождает двух азербайджанских военнослужащих.