ზახაროვა - სომხების დაბრუნებას მთიან ყარაბაღში ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ბაქოსა და ერევნის შერიგებისთვის
ერევანი, 15 ნოემბერი, არმენპრესი. რუსეთი ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ ხელი შეუწყოს სომხების მთიან ყარაბაღში დაბრუნების პროცესს. ამას ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ბაქოსა და ერევნის შერიგებისთვის.
ამის შესახებ „არმენპრესის“ ინფორმაციით, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ ყოველკვირეულ ბრიფინგზე უპასუხა კითხვას, თუ როგორ აფასებს რუსეთი მთიანი ყარაბაღის სომხების დაბრუნების პერსპექტივას.
„ჩვენ მივესალმებით აზერბაიჯანის პრეზიდენტის აპარატის მაღალი რანგის წარმომადგენლის ბოლო განცხადებას იმ სომხების უფლებების, უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის გარანტიების შესახებ, რომლებსაც სურთ ყარაბაღში დაბრუნება. ვფიქრობ, ეს ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენ ყველანაირი წვლილი შევიტანთ ამ პროცესში, რომელსაც ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ერევნისა და ბაქოს შერიგებისთვის, მათ შორის რუსი სამშვიდობოების მეშვეობით“, - განაცხადა ზახაროვამ.

Return of Armenians to Karabakh is of fundamental importance for the reconciliation between Baku and Yerevan– Zakharova
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Russia is committed to supporting the return process of Nagorno-Karabakh Armenians in every possible way, as it is of fundamental importance for the reconciliation process between Baku and Yerevan.
The spokesperson for the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova, said this during the weekly briefing while responding to a question about Russia's assessment of the prospects for the return of Nagorno-Karabakh Armenians.
"We welcome the recent statement of the high-ranking representative of the Azerbaijani president's office regarding the guarantees for the rights, security, and economic well-being of Armenians who want to return to Nagorno-Karabakh. This is a crucial point, and we will actively support this process, considering it of fundamental importance for the reconciliation between Yerevan and Baku, including through the Russian peacekeepers," said Zakharova.