ზახაროვა - სომხების დაბრუნებას მთიან ყარაბაღში ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ბაქოსა და ერევნის შერიგებისთვის
ერევანი, 15 ნოემბერი, არმენპრესი. რუსეთი ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ ხელი შეუწყოს სომხების მთიან ყარაბაღში დაბრუნების პროცესს. ამას ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ბაქოსა და ერევნის შერიგებისთვის.
ამის შესახებ „არმენპრესის“ ინფორმაციით, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ ყოველკვირეულ ბრიფინგზე უპასუხა კითხვას, თუ როგორ აფასებს რუსეთი მთიანი ყარაბაღის სომხების დაბრუნების პერსპექტივას.
„ჩვენ მივესალმებით აზერბაიჯანის პრეზიდენტის აპარატის მაღალი რანგის წარმომადგენლის ბოლო განცხადებას იმ სომხების უფლებების, უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის გარანტიების შესახებ, რომლებსაც სურთ ყარაბაღში დაბრუნება. ვფიქრობ, ეს ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენ ყველანაირი წვლილი შევიტანთ ამ პროცესში, რომელსაც ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს ერევნისა და ბაქოს შერიგებისთვის, მათ შორის რუსი სამშვიდობოების მეშვეობით“, - განაცხადა ზახაროვამ.

Возвращение армян в Нагорный Карабах имеет принципиальное значение для примирения Баку и Еревана: Захарова
Россия будет всячески содействовать процессу возвращения армян в Нагорный Карабах. Это имеет принципиальное значение для примирения Баку и Еревана. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе еженедельного брифинга сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, как Россия оценивает перспективы возвращения армян в Нагорный Карабах.
"Мы приветствуем недавние заявления высокопоставленного представителя администрации президента Азербайджана о гарантиях прав, безопасности, экономического благополучия для армян, которые хотят вернуться в Карабах. Мне кажется, это очень правильный и своевременный сигнал", - сказала Захарова, добавив, что Москва будет "всячески содействовать данному процессу, имеющему принципиальное значение для примирения Баку и Еревана, в том числе по линии российского миротворческого контингента".