Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Շիրակի մարզի Անի համայնքի տարածքային պատասխանատուն, իր մերձավոր ազգականների և այլ անձանց հետ, 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին իրենց կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով մի շարք ընտրողների խոստացել, ինչպես նաև տվել են ընտրակաշառք՝ գործընթացը քողարկելով նշված անձանց կուսակցության տարածքային գրասենյակներում որպես պատասխանատու կամ ակտիվիստ ձևակերպելու և կաշառք–գումարը աշխատավարձի տեսքով վճարելու անվան տակ:
«Բացի այդ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող անձը նյութապես շահագրգռելու, ինչպես նաև քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ պահպանող անձանց անունից տրված պահանջին չենթարկվելու հետևանքներով վախեցնելու սպառնալիքով փորձել է խոչընդոտել մի շարք ընտրողների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ, որին կից հրապարակվել են ձայնագրություններ։

В результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных сотрудниками Антикоррупционного комитета Армении, были получены фактические данные о том, что регионально ответственный представитель партии «Сильная Армения» в общине Ани Ширакской области вместе со своими близкими родственниками и другими лицами пообещал и дал ряду избирателей, при условии голосования за их партию на выборах в Национальное Собрание, которые состоятся 7 июня 2026 года, избирательные взятки, маскируя процесс под регистрацию указанных лиц в качестве ответственных лиц или активистов в региональных отделениях партии. Взятка выплачивалась под видом заработной платы.
«Кроме того, лицо, действовавшее от имени партии «Сильная Армения», пыталось воспрепятствовать свободному осуществлению пядом избирателей их избирательного права, заинтересовывая их материально, а также запугивая последствиями невыполнения требований, от имени лиц, занимающих высшие должности в криминальной иерархии,», — сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление Антикоррупционного комитета, сопровождаемое аудиозаписями.
В Антикоррупционном комитете РА возбуждено уголовное дело по данному инциденту, задержан ряд лиц, проведены обыски и другие процессуальные действия.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с установленной Уголовно-процессуальным кодексом РА судебным решением, вступившим в законную силу.