Վարչապետը կարևորում է երկրի անվտանգության համար նաև «փափուկ» գործիքների կիրառումը
«Բերեմ շատ պարզ և շատ կարճ օրինակ, անվտանգության մեր մոդելը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում։
Վերջերս իմացանք, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրների մեկի ղեկավարը գնացել է և քննարկել է մեր դեմ կազմակերպվող օպերացիան։ Սա շատ վառ օրինակ է, բայց սա անընդհատ է տեղի ունեցել պատմության ընթացքում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ընտանեկան փոդքասթ»-ի երրորդ թողարկման ժամանակ ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ երբ անվտանգության բոլոր միջոցները հիմնված են միայն կոշտ մեխանիզմների վրա, դա նշանակում է, որ անվտանգությունը լիարժեք չէ կամ կախված է այլ ուժերի կամքից։
«Այդ է պատճառը, որ անվտանգության համար այսպես կոչված «փափուկ» գործիքներ նաև պետք է կիրառել։ Որովհետև, երբ առաջինը կոշտ գործիքն է, երկրորդը կոշտ գործիքն է, երրորդը կոշտ գործիքն է, սա նշանակում է դու անվտանգություն չունես, կամ քո անվտանգությունը ուրիշի գրպանում է»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

Prime Minister emphasizes the importance of using "soft power" tools for country's security
During the third episode of the Family Podcast, Prime Minister Nikol Pashinyan underscored the need for "soft power" tools to ensure the country's security.
"Let me give a very simple and concise example – our security model in the Collective Security Treaty Organization. Recently, we have learned that the head of one of the countries in the Collective Security Treaty Organization went and discussed the operation being organized against us. This is a very vivid example, but this has happened repeatedly throughout history," Pashinyan said .
Pashinyan emphasized that when all security measures are based only on rigid mechanisms, it means that security is incomplete or depends on the will of other forces.
"That is why so-called 'soft power' tools for security should also be used. When the first is a hard tool, the second is a hard tool, the third is a hard tool, it means you have no security, or your security is in someone else's pocket," Pashinyan concluded.