Հաֆթարի բանակը Լիբիայի կառավարությանը 72 ժամ Է տվել Տրիպոլին եւ Սիրտը լքելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբիայի ազգային բանակը (ԼԱԲ) մարշալ Խալիֆա Հաֆթարի հրամանատարությամբ Ազգային հաշտության կառավարության (ԱՀԿ) ղեկավար Ֆայեզ Սարաջին լոյալ ուժերին 72 ժամ Է տվել Տրիպոլի եւ Սիրտ քաղաքները լքելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ԼԱԲ-ի հրամանատարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ ալ Միսմարիի հայտարարության մեջ: «Դուրսբերման վերջին ժամկետն ավարտվում Է կիրակի լույս երկուշաբթի օրվա 00:00-ին»,- ասված Է մամուլի տեղեկագրում:
2011 թվականին Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի տապալումից եւ սպանությունից հետո Լիբիան փաստորեն դադարել Է գործել որպես միասնական պետություն:
Այժմ երկրում երկիշխանություն Է տիրում: Արեւելքում նիստեր Է գումարում ժողովրդի կողմից ընտրված խորհրդարանը, իսկ արեւմուտքում՝ Տրիպոլի մայրաքաղաքում, կառավարում Է ՄԱԿ-ի եւ Եվրամիության աջակցությամբ կազմված՝ Ազգային հաշտության կառավարությունը՝ Ֆայեզ Սարաջի գլխավորությամբ: Երկրի արեւելյան մասի իշխանությունները գործում են Տրիպոիից անկախ եւ համագործակցում են Հաֆթարի բանակի հետ, որն ապրիլից չի դադարեցնում Տրիպոլին գրավելու փորձերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Армия Хафтара дала ПНС Ливии 72 часа, чтобы покинуть Триполи и Сирт
Ливийская национальная армия (ЛНА) под командованием маршалаХалифы Хафтарадала силам, лояльным главе Правительства национального согласия (ПНС)Файеза Сарраджа, 72 часа, чтобы покинуть городаТриполииСирт.Как передает Арменпресс, об этомсообщается в заявлении официального представителя командующего ЛНА Ахмеда аль-Мисмари.
"Крайний срок вывода заканчивается в 00.00 в ночь с воскресенья на понедельник", - говорится в пресс-релизе.
После свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия фактически перестала функционировать как единое государство. Сейчас в стране царит двоевластие. На востоке заседает избранный народом парламент, а на западе, в столице Триполи, правит сформированное при поддержке ООН и Евросоюза Правительство национального согласия во главе с Файезом Сарраджем. Власти восточной части страны действуют независимо от Триполи и сотрудничают с армией Хафтара, который с апреля не прекращает попыток захватить Триполи.