ՊԵԿ-ը բացահայտել է պակաս հարկեր վճարելու նպատակով բիզնեսի արհեստական տրոհման դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ ստորաբաժանումը 2019-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին հայտնաբերել է միմյանց հետ փոխհամաձայնեցված սկզբունքով գործող հարկ վճարողների: 39 գործող բիզնես արհեստականորեն տրոհվել է 96 հարկ վճարողի՝ պակաս հարկեր վճարելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ նույն բիզնեսը տարբեր մասերի բաժանելը հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակ է հետապնդում: «Այս ուղղությամբ օպերատիվ ստորաբաժանման կողմից միջոցառումները շարունակվել են, և թվով 39 դեպքով հիմնավորվել է, որ թվով 96 հարկ վճարող գործունեություն են իրականացրել միմյանց հետ փոխհամաձայնեցված սկզբունքով: Սա նշանակում է, որ 39 գործող բիզնես տրոհվել է 96 հարկ վճարողների միջև՝ շրջանառության ծավալները բաշխելու և ավելացված արժեքի հարկի դաշտում գործելուց խուսափելու նպատակով»,- ասաց Հովհաննիսյանն ու հավելեց՝ հաշվարկվել են լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ:
Անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե արդյոք լրացուցիչ ռիսկեր չե՞ն տեսնում 2020-ի հունվարից ուժի մեջ մտնող նոր փոփոխությունում, որով մինչև 24 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտները ստանում են հարկային արտոնություններ՝ Հովհաննիսյանը պատասխանեց՝ ռիսկեր միշտ են տեսնում: «Նման օրենսդրական փոփոխության հետևանքով ռիսկերը կարող են լինել այն առումով, որ որոշ տնտեսավարող սուբյեկտներ կարող են արհեստականորեն տեղավորվել միկրոձեռնարկատիրության համակարգով գործելու շրջանակում և ազատվել հարկերից»,-ասաց նա ու հավելեց՝ իրենց հսկողական աշխատանքներն ուղղված են լինելու նշված ռիսկերը վերհանելուն, հիմնավորելուն ու հետագա ընթացքը լուծելուն:

КГД выявил случаи искусственного раздела бизнеса с целью меньших платежей налогов
Оперативное подразделение Комитета по государственным доходам Армении в январе - ноябре 2019 года обнаружило налогоплательщиков, действующих по взаимосогласованному принципу. 39 действующих предприятий искусственно распались на 96 налогоплательщиков с целью уплаты меньших налогов.
Как передает Арменпресс, об этом на встрече с представителями СМИ сказал заместитель председателя КГД Эдвард Ованнисян.
Он отметил, что раздел одного и того же бизнеса на разные части преследует цель избежать уплаты налогов. В этом направлении оперативные подразделения вели следствия, и в 39 случаях было обосновано, что 96 налогоплательщиков осуществляли деятельность по взаимосогласованному принципу. Это означает, что 39 действующих предприятий были разделены между 96 налогоплательщиками с целью распределения объемов оборота и уклонения от налога на добавленную стоимость”,- сказал Ованнисян и добавил, что были рассчитаны дополнительные налоговые обязательства.
Отвечая на вопрос Арменпресс о том, не видят ли они дополнительных рисков в новой поправке, вступающей в силу с января 2020 года, согласно которой субъекты микропредприятий с оборотом до 24 млн драмов получают налоговые льготы, Ованнисян ответил, что они всегда видят риски. “Вследствие подобного законодательного изменения риски могут быть в том плане, что некоторые хозяйствующие субъекты могут искусственно уложиться в рамки функционирования системы микропредприятий и избавиться от налогов”, - сказал он и добавил, что их инспекционные работы будут направлены на выявление, обоснование и решение дальнейших процессов указанных рисков.