ՊԵԿ-ը պետբյուջե է վերականգնել ավելի քան 46 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն 2019թ․ հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել շուրջ 46․8 մլրդ դրամ՝ հարկի գումար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ իրավական գործառույթ իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից 2019թ․ հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել շուրջ 46․8 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա 24.5 մլրդ դրամ գումարի դիմաց»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց՝ 46.8 մլրդ դրամի մեջ մեծ մասը բաժին է ընկնում բռնագանձման աշխատանքների արդյունքում վերականգնված գումարին: Չվճարած հարկային պարտավորությունների գանձման վերաբերյալ այս տարվա 11 ամիսներին իրավաբանական վարչության կողմից կայացվել է 26․108 որոշում՝ 55․5 մլրդ դրամ գումարի մասով, արդյունքում պետական բյուջե է վերականգնվել 37 մլրդ դրամ գումար: 2018 թ. կայացվել է 5 382 որոշում՝ 17.2 մլրդ դրամ գումարի մասով, վերականգնվել է 13.2 մլրդ դրամը։
«Աշխատանքների ծավալի ընդլայնում է եղել, որի արդյունքում բռնագանձված գումարի չափը մեծացել է»,- մեկնաբանեց Հովհաննիսյանը:

КГД вернул в государственный бюджет более 46 млрд драмов
Комитет по государственным доходам Армении в январе - ноябре 2019 года вернул в госбюджет около 46,8 млрд драмов - налоговую сумму.
Как передает Арменпресс, об этом на встрече с представителями СМИ сказал заместитель председателя КГД Эдвард Ованнисян.
“В целом, в январе - ноябре 2019 года со стороны подразделений, осуществляющих правовые функции, в госбюджете было восстановлено около 46,8 млрд драмов против 24,5 млрд драмов прошлого года”, - сказал Ованнисян.
Он отметил, что в 46,8 млрд драмов большая часть приходится на сумму, восстановленную в результате работ по взысканию. За 11 месяцев этого года юридическим управлением было принято 26․108 решений о возвращении невыплаченных налогов на сумму 55,5 млрд. драмов, в результате чего в госбюджет была возвращена сумма в 37 млрд. драмов. В 2018 году было принято 5 382 решения на сумму 17,2 млрд драмов, восстановлено 13,2 млрд драмов.