Չի կարող լինել բանակցություն առանց Արցախի. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ, Արցախի «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Արցախի անկախության հարցը բանակցությունների թեմա չի համարում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` դեկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում Հարությունյանը նշեց, որ այդ հարցը նախապայման է:
«Բանակցային գործընթաց չկա, չի էլ եղել: Հանդիպումներ եղել են, բայց չի կարելի կոչել բանակցություններ, եթե չկա գլխավոր կողմը՝ Արցախը և չի մասնակցում։ Չեն կարող լինել բանակցություններ առանց Արցախի։ Արցախի անկախությունը չի կարող լինել բանակցային թեմա, սա նախապայման է: Հետագան կապված է Ադրբեջանի կողմից այս նախապայմանի ընդունումից։ Չի կարող քննարկման թեմա դառնալ մի բանաձև, որն անընդունելի է առաջին հերթին Արցախի ժողովրդի համար»,- ասաց Հարությունյանը:
Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ, Արցախի «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատրաստվում է մասնակցել 2020թ. Արցախում կայանալիք նախագահական ընտրություններին:

Не могут быть переговоры без Арцаха: Араик Арутюнян
Бывший премьер-министр Республики Арцах, председатель партии “Свободная Родина” Араик Арутюнян не считает вопрос независимости Арцаха темой для переговоров.
Как передает Арменпресс, на пресс-конференции 11 декабря Арутюнян отметил, что этот вопрос является предусловием.
“Переговорного процесса нет, и не было. Были встречи, но их нельзя назвать переговорами, если нет основной стороны – Арцаха. Не могут быть переговоры без Арцаха. Независимость Арцаха не может быть темой переговоров, это предусловие. Дальнейшее связано с принятием Азербайджаном этого предусловия. Не может стать темой обсуждения резолюция, которая неприемлема, в первую очередь, для народа Арцаха”, - сказал Арутюнян.
Бывший премьер-министр Республики Арцах, председатель партии “Свободная Родина” Арцаха Араик Арутюнян готовится принять участие в президентских выборах 2020 года в Арцахе.