«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաք-հեռուստամարաթոնին հանգանակվել է 10,235,847 ԱՄՆ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 22-րդ համազգային դրամահավաք-հեռուստամարաթոնի արդյունքում, որն անցկացվել է նոյեմբերի 28-ին «Ես իմ անուշ Հայաստանի. կենարար ջուր և արև համայնքներին» խորագրով, նախնական տվյալներով հանգանակվել է 10,235,847 ԱՄՆ դոլար: Հանգանակությունները դեռևս շարունակվում են, և վերջնական արդյունքներն ամփոփվելու են տարեվերջին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`դեկտեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանն ասաց, որ հեռուստամարաթոնը միակ դրամահավաքը չէ, որն իրականացնում է հիմնադրամը տարվա ընթացքում: «Այս տարվա գարնանը մեր մշակած նոր ռազմավարությունը միտված է փոքր նվիրատվություններով, բայց շատ մարդկանց ներգրավել հիմնադրամի աշխատանքներում և այդ մարդկանց միջոցով ծրագրեր իրականացնել, ինչն էլ կբարձրացնի մասնակցությունը, ներկայացվածությունը և մեր հաշվետվողականությունը»,-շեշտեց նա:
Անդրադառնալով «Ես իմ անուշ Հայաստանի. կենարար ջուր և արև համայնքներին» համազգային դրամահավաք-հեռուստամարաթոնին`Արշամյանը տեղեկացրեց, որ արդեն խոստում ունեն 10,235,847 ԱՄՆ դոլարի, ինչը ցույց է տալիս, որ դրամահավաքը չի ավարտվել: «Հիմնականում մեր կայքում դրված օնլայն նվիրատվության գործիքով փորձում ենք գումար հավաքել և խրախուսում ենք մարդկանց ոչ թե մեկ անգամ որոշակի գումար տալ, այլ դառնալ մեր բաժանորդները և իրենց կրեդիտ քարտը գրանցելով հիմնադրամի կայքում` ամեն ամիս որոշ գումար նվիրաբերել հիմնադրամին: Մեզ համար կարևոր է ոչ թե ունենալ հինգ կամ տասը նվիրատու, որոնք մեզ կտան տասը, քսան կամ երեսուն միլիոն դրամ, այլ ունենալ հարյուր հազարավոր նվիրատուներ, որոնք ամեն ամիս կարող են 500 կամ 1000 դրամ փոխանցել հիմնադրամին»,-նշեց գործադիր տնօրենը:
Արշամյանի խոսքով` այս տարի Իրանում, Շվեդիայում, Կանադայում, Լիբանանում և Ավստրիայում դեռևս դրամահավաք չեն սկսել, քանի որ Իրանում տնտեսական խնդիրներ կան, իսկ անցյալ տարի Իրանից մոտ մեկ միլիոն դոլար գումար է հանգանակվել, Լիբանանում նույնպես հետաձգվել է դրամահավաքը, Կանադայում միշտ տարվա սկզբում է իրականացվում և այլն: Այդ երկրներում հետագայում իրականացվող դրամահավաքի արդյունքները կավելանան հեռուստամարաթոնի գումարներին: «Ֆրանսիան այս տարի ռեկորդակիր է և մոտավորապես 2 մլն 900 հազար դոլարից ավել գումար է հանգանակել: Գերմանիան մոտավորապես 72 հազար 704 եվրո է նվիրաբերել, Հունաստանը` 26 հազար դոլարից ավելի, Շվեյցարիան մոտավորապես քսան հազար դոլար է տվել, Մեծ Բրիտանիայից 70 հազար դոլարի խոստում ստացանք, բայց երեկ տեղեկացանք, որ ևս 250 հազար դոլարի խոստում կա, այսինքն՝ Մեծ Բրիտանիայի գումարը դառնում է 320 հազար դոլար: Ընդհանուր առմամբ Եվրոպայից հանգանակվել է 3,361, 938 ԱՄՆ դոլար»,-շեշտեց հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
Նա հավելեց, որ Արգենտինայից նվիրաբերվել է մոտավորապես 94 հազար դոլար, Ավստրալիայից` 24 հազար 7 հարյուր դոլար, Եգիպտոսից` տասը հազար դոլար, Բրազիլիայից`42 հազար դոլար, իսկ Տորոնտոն` 700, 000 ԱՄՆ դոլար է նվիրաբերվել, Հայաստանն ու Արցախը միասին նվիրաբերել են 1 մլն 822 հազար 732 դոլար, «Տաշիր» գրուպը` 1 մլն 500 հազար դոլար է նվիրաբերել, Սանկտ Պետերբուրգից Հրաչյա Պողոսյանը` 7 հազար 772 դոլար: ԱՄՆ-ից հանգանակվել է 2,843,405 դոլար:
Արշամյանն անդրադարձավ նաև քննարկումների առիթ դարձած այն դիտարկմանը, թե ժամանակին հիմնադրամը 35 մլն դոլար էր հավաքում, իսկ այժմ տասը միլիոն դոլար: «Օրինակ 2008-ին խոստացվել է 35 մլն դոլար, բայց հիմնադրամ մուտք է եղել տասը մլն 884 հազար դոլար: Այսինքն՝ հայտարարված և իրական մուտքագրված թվերը տարբեր են եղել: Եվ հայտարարել, որ այս կամ այն մարդու ղեկավարած տարիներին ավելի շատ գումար է հավաքվել, քան հիմա, բացարձակ ճիշտ չէ: Եղել են տարիներ, որ հայտարարվել է ավելի ցածր գումար, բայց ավելի շատ գումար է հավաքվել: Պատճառները տարբեր են. հավաքագրված գումարների և խոստումների տարբերությունը հաճախ շատ մեծ է լինում: Երբեմն այս կամ այն կազմակերպությունը փոշմանում է, կամ գործարարը ֆինանսական խնդիրներ է ունենում և չի կարողանում տալ այն գումարը, որը խոստացել էր և այլն»,-պարզաբանեց նա:
Արշամյանը նաև հիշեցրեց, որ հեռուստամարաթոնի նախօրեին #armeniafundchallenge հեշթեգով սկսել էր ֆեյսբուքյան մարտահրավերների մի շարք, որով կոչ էր անում նվիրաբերել մեկ գավաթ սուրճի գումարը հիմնադրամի երկու կարևոր ծրագրերի իրականացման համար: Մարտահրավերը լայն տարածում ստացավ, երբ ամենամյա հեռուստամարաթոնի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտահրավեր նետեց Սերժ Թանկյանին, Քիմ Քարդաշյանին և Ալեքսիս Օհանյանին` կոչ անելով ամսական պարբերական նվիրատվություն կատարել հիմնադրամին: Թանկյանն ու Օհանյանն ընդունեցին մարտահրավերը իրենց հերթին մարտահրավեր նետելով ամերիկահայ հայտնի գործիչներին: Մարտահրավերի արդյունքում մինչ օրս հավաքվել է 326 հազար դոլար:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 22-րդ հեռուստամարաթոնի միջոցները կնպատակաուղղվեն խմելու ջրի մատակարարման և արևային էներգիայի կիրառման ծրագրերի իրականացմանը Արցախում, ինչպես նաև Հայաստանի երեք մարզում` Տավուշում, Լոռիում, Շիրակում: Բազմաթիվ համայնքներ կդառնան ծրագրերի շահառուներ և կապահովվեն շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, անվճար ջեռուցմամբ ու էլեկտրաէներգիայով:

Во время телемарафона Всеармянского фонда “Айастан” было собрано 10,235,847 долларов США
Во время 22-го Общенационального телемарафона Всеармянского фонда “Айастан”, который состоялся 28 ноября, по предварительным данным, было собрано 10,235,847 долларов США. Сбор средств пока продолжается, и окончательные результаты будут подведены лишь к концу года.
Как передает Арменпресс, на встрече с журналистами 4 декабря исполнительный директор фонда Айкак Аршамян сказал, что телемарафон - не единственный сбор средств, который осуществляет фонд в течение года. Новая стратегия фонда, разработанная нами весной этого года, направлена на привлечение небольших пожертвований, но на вовлечение большего количества людей в деятельность фонда, осуществление программ посредством этих людей повысит участие, представленность и нашу отчетность”, - подчеркнул он.
Обращаясь к телемарофону Аршамян сообщил, что у них уже есть 10,235,847 долларов США, но сбор средств еще не завершился. В основном мы пытаемся собирать деньги через наш сайт и призываем людей давать определенную сумму не однократно, а стать нашими подписчиками, зарегистрировав свою кредитную карту на сайте фонда, ежемесячно вносить определенную сумму. Для нас важно не иметь пять или десять дарителей, которые дадут нам десять, двадцать или тридцать миллионов драмов, а иметь сотни тысяч дарителей, которые каждый месяц будут перечислять в фонд 500 или 1000 драмов”, - отметил исполнительный директор.
По словам Аршамяна, в этом году в Иране, Швеции, Канаде, Ливане и Австрии пока не начинали сбора средств, поскольку в Иране есть свои экономические проблемы. В прошлом году из Ирана поступило около миллиона долларов. В Ливане также был отложен сбор средств, в Канаде он всегда осуществляется в начале года и так далее. Армянство Франции в этом году стало рекордсменом, они собрали более 2 млн 900 тысяч долларов. Армяне Германии пожертвовали около 72 тысяч 704 евро, Греции - более 26 тысяч долларов, Швейцария дала около двадцати тысяч долларов, мы получили обещание из Великобритании на 70 тысяч долларов, но вчера нам стало известно, что есть обещание еще и на 250 тысяч долларов, то есть, сумма Великобритании становится 320 тысяч долларов. В общей сложности в Европе было собрано 3,361, 938 долларов США”, - подчеркнул исполнительный директор фонда.
Он добавил, что из Аргентины было пожертвовано около 94 тыс. долларов, из Австралии - 24 тыс. 7 сотен долларов, из Египта - 10 тыс. долларов, из Бразилии - 42 тыс. долларов, из Торонто - 700 тыс. долларов, Армения и Арцах вместе пожертвовали 1 млн 822 тыс. 732 долларов, “Ташир” - 1 млн 500 тыс. долларов, Грачья Погосян из Санкт-Петербурга - 7 тыс. 772 долларов.
Аршамян коснулся также и наблюдения, ставшего поводом для обсуждений, что в свое время фонд собирал 35 млн долларов, а сейчас всего 10 млн долларов. К примеру, в 2008 году было обещано $ 35 млн, но в фонд поступило всего$ 10 млн 884 тыс. То есть объявленные и реально внесенные цифры были разными. И заявлять, что в годы правления того или иного человека было собрано больше денег, чем сейчас, абсолютно не правильно. Бывали годы, когда объявлялись меньшие суммы, но собиралось больше. Причины бывают разные. Разница между собранными суммами и обещаниями часто бывает очень большой. Иногда та или иная организация передумывает, или у предпринимателя возникают финансовые проблемы и он не может дать ту сумму, которую обещал и т.д.”, - пояснил он.
Аршамян также напомнил, что накануне телемарафона он с хэштегом # armeniafundchallenge начал делать призывы в Facebook, в которых призывал пожертвовать одну чашку кофе для реализации двух важных программ фонда. Они получили широкое распространение, когда во время ежегодного телемарафона премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал Сержа Танкяна, Ким Кардашян и Алексиса Оганяна делать ежемесячные пожертвования фонду. Танкян и Оганян вняли призыву, в свою очередь, призвав к этому других известных армянских деятелей Америки. В результате этих призывов уже собрано 326 тысяч долларов.
Средства, собранные во время 22-го телемарафона Всеармянского фонда “Айастан” будут направлены на реализацию программ по снабжению питьевой водой и применению солнечной энергии в Арцахе, а также в трех областях Армении - Тавуше, Лори, Шираке. Многие общины станут бенефициарами программ и будут обеспечены круглосуточным водоснабжением, бесплатным отоплением и электроэнергией.