ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի տված մաքսատուրքերի և ստացածի դրական սալդոն կազմել է ավելի քան 37 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ-ում Հայաստանը 2018-ին ստացել է ավելի շատ, քան տվել է: Տրված մաքսատուրքերի և ստացածի դրական սալդոն 2018-ին կազմել է ավելի քան 37 մլն դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացվող ԵԱՏՄ բարձրագույն հաշվեքննիչ մարմինների կոլեգիայի համատեղ նիստի շրջանակում այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի անդամ Արա Նռանյանը:
«Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Բելառուսը վճարում են ավելի շատ մաքսատուրք, քան ստանում են դեպի իրենց բյուջեներ: Հայաստանի, Ղրղզստանի և Ղազախստանի դեպքում հակառակն է՝ վճարում ենք ավելի քիչ մաքսատուրք, քան ԵԱՏՄ-ից ստանում ենք: 2018-ին Հայաստանի դրական սալդոն կազմել է 37.6 մլն ԱՄՆ դոլար»,-ասաց Նռանյանը:
Նա նշեց՝ Հայաստանը 2018-ին, 2017-ի համեմատ, մոտ 25 տոկոսով ավելի է գանձել: 2019-ի տվյալների հաշվեքննությունն իրականցվելու է 2020 թվականին:

Положительное сальдо таможенных пошлин, выплаченных и полученных Арменией в ЕАЭС - более $37 млн
В ЕАЭС Армения в 2018 году получила больше, чем внесла. Положительное сальдо предоставленных и полученных таможенных пошлин в 2018 году составило более 37 млн долларов.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в рамках проходящего в Ереване совместного заседания коллегии высших аудиторских органов ЕАЭС сказал член Аудиторской палаты Армении Ара Нранян.
“Российская Федерация и Беларусь платят больше пошлин, чем получают в свои бюджеты”, - сказал он. В случае с Арменией, Кыргызстаном и Казахстаном происходит обратное – мы платим меньше таможенных пошлин, чем получаем от ЕАЭС. В 2018 году положительное сальдо Армении составило 37,6 млн долларов”, - сказал Нранян.
Он отметил, что Армения в 2018 году, по сравнению с 2017 годом, получила больше на 25%. Аудит данных 2019 года будет проведен в 2020 году.